Kalkulator porodu – ginekologiczny kalkulator ciąży
Kalkulator położniczy, czyli wyliczenie podstawowych terminów ciążowych, jak np. termin porodu na podstawie ostatniej miesiączki. Ale taki kalkulator również wyliczy inne daty i terminy, np. potencjalną datę owulacji i terminy badań ultrasonograficznych (badania genetycznego, połówkowego lub III trymestru).
Kalkulator porodu – oblicza termin porodu nawet, jeśli nie znasz daty swojej miesiączki
Nie zawsze tak jest, że pamiętasz datę swojej ostatniej miesiączki. Ona jest ważna, gdyż służy do obliczania terminu porodu. Można jednak wyliczyć wszystkie terminy położnicze z innych danych, np. wg informacji z badania ultrasonograficznego.
Wystarczy wybrać odpowiednią opcję, która pozwoli na odpowiednie wyliczenia:
- Wg daty ostatniej miesiączki – najczęstsza sytuacja
- Wg daty przewidywanego terminu porodu (wyliczanie „od końca”)
- Wg daty prawdopodobnego zapłodnienia 🙂
- Wg danych z usg (podajesz datę usg i wymiary)
- Wg daty inseminacji
- Wg daty transferu zarodka przy in-vitro (trzeba również podać ile dnia miał zarodek podczas transferu)
Kalkulator porodu – oblicza terminy ciążowe również po in-vitro
Obliczenia przy in-vitro potrafią się różnić znacznie od tych standardowo wyliczanych z kółeczka położniczego. Typów in-vitro też jest kilka. Inna jest sytuacja kiedy podaje się mrożony zarodek, a inna kiedy świeży bezpośrednio po stymulacji i punkcji. Zarodki różnią się też dniami rozwoju, w których jest transfer.
To wszystko sprawia, że czasem poprawne wyliczanie terminów ciążowych jest trudne dla pacjenta. Ten kalkulator wyliczy wszystko sam na podstawie znanych pacjentce danych.
Jak obliczyć termin porodu za pomocą kalkulatora ciąży?
To jest bardzo proste. Wybierasz opcję, która Tobie najbardziej odpowiada, np. obliczanie terminu porodu wg daty inseminacji. Następnie podajesz odpowiednie dane zgodnie z instrukcją, która się wyświetli. Po kliknięciu przycisku „oblicz” pojawią się wszystkie wyliczenia położnicze oraz kilka innych dodatkowych, np. kiedy kończą i zaczynają się trymestry ciąży oraz na kiedy umówić się na ważne i terminowe badania ultrasonograficzne, np. przy teście PAPP-A.
Wiarygodny kalkulator ciąży – czy można ufać wyliczeniom kalkulatora?
To wbrew pozorom poważny problem, szczególnie w niektórych badaniach, gdzie okienko na ich wykonanie jest krótkie.
Ten kalkulator jest skalibrowany tak, jak kalkulatory w aparatach ultrasonograficznych. Zresztą możesz sprawdzić to sama porównując dane z wyniku.
Ten kalkulator liczy prawidłowo tygodnie ciąży, zgodnie z zasadami położniczymi. Oznacza to, że umówisz się prawidłowo na wyznaczone przez Twojego ginekologa badanie.
Większość dostępnych kalkulatorów myli tygodnie skończone z zaczętymi. Twój lekarz zawsze będzie liczył tygodnie skończone, a nie zaczęte. Jeśli powie, że masz przyjść w 12 tygodniu ciąży na badanie genetyczne oznaczać to będzie, że musisz przyjść na badanie po ukończeniu 12tc, czyli teoretycznie w 13tc. Większość kalkulatorów popełnia ten błąd i większość pacjentek również. Stąd często przychodzą w 11tc twierdząc, że są w 12tc. Niby nie duża różnica, ale niekiedy uniemożliwiająca wykonanie badania (zbyt małe dziecko, zbyt słaba wizualizacja). Nie ma problemu, jeśli da się umówić na wizytę tydzień później, ale niekiedy nie ma już takiej możliwości.
Kalkulator tygodnia ciąży – sprawdź, w którym tygodniu jesteś!
Kalkulator ciążowy wyliczy też tak prozaiczną sprawę, jak tydzień ciąży, w którym jesteś. To ważna ciekawostka, istotna w wielu sprawach, ale też przydatna w umawianiu się na kolejną wizytę lub na wyznaczone badanie.
Dziewięć miesięcy ciąży to długo, ale czas szybko leci, a tygodnie bardzo łatwo się zlewają 🙂