Czy usg w ciąży jest bezpieczne?

kategoria: USG 3D/4D, USG położnicze, Ciąża, autor: dr n. med. Marian Malinowski

Bezpieczeństwo usg w ciąży to ważny temat. Ponad 40 lat doświadczenia i badań daje jednoznaczną odpowiedź. Oto ich podsumowanie.

To pytanie wraca do mnie co jakiś czas przypominane przez zaniepokojone pacjentki, szczególnie w I trymestrze. Rozumiem zaniepokojenie, ale jest ono nieuzasadnione. A dlaczego? I co to jest ALARA? Sprawdź sama!

To dziecko ma już zdecydowanie dość przeszkadzania mu podczas badania 🙂

Co to jest i na czym polega usg?

Zacznijmy od początku, by ustalić o czym będziemy rozmawiać. Warto to omówić, ponieważ różne mity i koncepcje krążą w Internecie.

Czyli na czym polega badanie ultrasonograficzne? To ważne pytanie, bo jest to najczęstsze badanie obrazowe wykonywane u człowieka. A w zasadzie podstawowe w położnictwie.

Niestety fizyka…

Badanie ultrasonograficzne wykorzystuje dźwięk o odpowiedniej częstotliwości, niesłyszalnej dla człowieka (dla płodu też). Taki dźwięk jest emitowany przez specjalną sondę, a następnie przez inną jej część odbierane. Różnica pomiędzy sygnałem wysłanym a odbitym jest prezentowana na monitorze w postaci różnych prezentacji (np. M i B).

Dźwięki słyszalne przez człowiek mieszczą się pomiędzy ok. 16kHz a 20kHz. Te o niższej częstotliwości nazywane są infradźwiękami (<16kHz), a te o wyższej ultradźwiękami (>20kHz).

Kto wozi dzieci w samochodzie wie, że wszystkie lubią kopać fotel z naprzeciwka. I mają tak od malutkiego 🙂

Częstotliwości używane w ultrasonografii ginekologiczno-położniczej mieszczą się w zakresie ok. 1-13MHz.

Czy to jest bezpieczne?

To pytanie uczeni i lekarze zadają sobie od początku istnienia ultrasonografii. Powstało wiele prac na ten temat i wiele poważnych instytucji wydało odpowiednie rekomendacje (np. British Medical Ultrasound Society, International Society of Ultrasound in Obstetrics and Gynecology, European Committee for Ultrasound Radiation Safety).

Te rekomendacje można streścić w jeden sposób. Badanie ultrasonograficzne w ciąży, nawet małej, jest uznawane za bezpieczne, jeśli jest wykonywane zgodnie ze standardem.

Co oznaczy standard?

Standard oznacza dwie rzeczy:

  1. badanie wykonane zgodnie z rekomendacjami dla danego okresu ciąży
  2. badanie wykonane zgodnie z zasadą ALARA (As Low As Reasonably Achievable)

Co oznacza ALARA?

ALARA oznacza wykonywanie badań wykorzystując minimalną moc aparatu do tego, by uzyskać wiarygodną informację diagnostyczną.

Konkluzja z „Review: Is ultrasound safe?” wydana przez Royal College of Obstetricians and Gynaecologists.

However, it should be borne in mind that the greatest danger to the fetus in prenatal diagnostic ultrasound is misdiagnosis.
Śpiące dziecko w 28tc 🙂

Należy pamiętać, że największym niebezpieczeństwem dla płodu jest „niedobadanie” wynikające z nieprzeprowadzenia pełnej diagnostyki ultrasonograficznej.

Ta informacja jest bardzo ważna, ponieważ jest to podstawowy cel badania. Tym celem jest upewnienie się, czy dziecko jest zdrowe. A jeśli nie jest, ma dostarczyć niezbędnych informacji do dalszej diagnostyki lub zaplanowania leczenia.

USG w ciąży jest bezpieczne!

American College of Obstetricians and Gynecologists: What are the risks of ultrasound exams?

Currently, there is no evidence that ultrasound is harmful to a developing fetus. No links have been found between ultrasound and birth defects, childhood cancer, or developmental problems later in life.

Wg ACOG, w chwili obecnej, nie ma żadnych dowodów na to, że ultrasonografia stanowi zagrożenie dla rozwoju dziecka. Nie znaleziono również związku z wadami wrodzonymi, nowotworami wieku dziecięcego ani problemami rozwojowymi w dalszym jego życiu.

37tc i dziewczynka. Nie ma żadnych wątpliwości.
Trójwymiarowy obraz wyluzowanego dziecka w 14. tygodniu ciąży.

Udostępnij

Interesujące tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może zainteresują Cię również

Serdecznie zapraszam!

Loading...
Ładowanie...