Termin porodu

kategoria: USG położnicze, Ciąża, autor: dr n. med. Marian Malinowski

Termin porodu to najważniejsze data w ciąży, ale jej wyznaczenie nie jest proste. Wyjaśnienie sposób jej wyznaczania na przykładach.

Termin porodu to najważniejsza data w ciąży. Dzięki niej wiemy, czy dziecko rozwija się i rośnie prawidłowo. Niestety nie zawsze wyznaczenie terminu porodu jest łatwe.

Wg miesiączki

Standardowo do obliczania terminu porodu stosuje się tzw. regułę Naegelego. Wykorzystuje ona założenie, że cykl miesiączkowy trwa 28 dni i polega na tym, że do daty ostatniej miesiączki dodaje się 40 tygodni (280 dni). Jeśli Twój cykl się inny, należy odpowiednio dodać lub odjąć tę różnicę od obliczonego standardowo cyklu.

Termin porodu oblicza się w pamięci (coraz rzadziej) lub wykorzystuje specjalne kółko położnicze (najczęściej). Ostatnio zdobywają popularność różne kalkulatory mobilne lub internetowe. Ja polecam kalkulator napisany przeze mnie, ponieważ wylicza wszystkie terminy położnicze prawidłowo, nawet te związane z in-vitro. Zapraszam do sprawdzenia samemu: Kalkulator Terminu Porodu.

Wg usg

Ta metoda służy do kontroli terminu porodu wyznaczonego w tradycyjny sposób, czyli wg OM. Termin porodu wyznaczony w usg służy do kalibracji terminu porodu wyznaczonego wg daty ostatniej miesiączki. Warunkiem jest to, by to usg było wykonane najpóźniej do 12tc. Potem termin porodu z usg służy tylko do kontroli wzrastania płodu ponieważ dalej dziecko rozwija się zgodnie z dynamiką przekazaną od rodziców.

Czyli jaki jest mój termin porodu?

Jeśli termin porodu obliczony wg OM jest zbieżny z terminem otrzymanym w usg do 12tc, to obowiązujący jest termin porodu wg OM. Jeśli różnica w 12tc jest większa niż 7 dni, to obowiązuje termin porodu wg usg.

Metryczka ok. 12tc ciąży. Termin porodu wyliczony wg miesiączki a ten z usg różni się o ponad 2 tyg. Jest to istotne w świetle badań prenatalnych, które mogły być łatwo przegapione w tej sytuacji. Obowiązuje rzeczywista wielkość dziecka, stąd obowiązujący termin jest w styczniu.

Dlaczego jest on ważny?

Określenie dynamiki wzrastania dziecka jest jednym z najważniejszych parametrów służących do oceny jego dobrostanu. Zarówno w ciąży, jak i po porodzie. Stąd bardzo ważne jest pewne wyznaczenie terminu porodu, bo wg niego rozpoznaje się m.in. hipotrofię, chorobę bardzo groźną dla dziecka lub makrosomię, która może stanowić przyczynę groźnych powikłań podczas porodu. Niekiedy zaburzenia wzrastania są pierwszym objawem wady genetycznej.

Z drugiej strony, jeśli nie jest ustalony prawidłowo termin porodu, można przegapić ważne badania, jak badanie genetyczne w 12tc.

Jak nie liczymy terminu porodu!?

Nie liczymy terminu porodu wykorzystując wymyśloną datę owulacji lub współżycia. Nawet jeśli się Wam wydaje lepsza i bardziej rzeczywista.

Zasada jest jedna

Liczymy termin porodu od ostatniej miesiączki, a potem weryfikujemy badaniem usg. Jest to bardzo ważne, gdyż pozwala ujednolicić komunikację pomiędzy lekarzem a pacjentką. Nieporozumienia z tego wynikające są częste i niekiedy prowadzą do nieodwracalnych konsekwencji, np. przegapienia ważnych badań! Sprawdź dlaczego na podstawie obrazka z metryczką powyżej.

Ustalamy termin porodu tylko do końca I trymestru, czyli ok. 12tc. Potem już go nie zmieniamy. Raz ustalony termin porodu jest święty! W późniejszym okresie służy on nam do określenia, czy dziecko rośnie prawidłowo, czy może zbyt słabo (groźna hipotrofia) lub zbyt mocno (4,5kg nie jest łatwe do urodzenia…).


Poniżej film z serwisu BabyOnLine z moim udziałem, gdzie opowiadam o terminie porodu.


Kiedy weryfikujemy w usg?

W zasadzie to zawsze, ale szczególnie wtedy, gdy:

  • masz nieregularne miesiączki
  • nie pamiętasz OM
  • zaszłaś w ciążę w okresie połogu – wbrew pozorom zdarza się to dosyć często!
  • uważasz, że wyliczasz wiek ciąży lepiej… – tak wiemy, że dziecko w rzeczywistości jest młodsze o te min 2 tygodnie (różnica pomiędzy miesiączką a owulacją i współżyciem), ale wszystkie kalkulatory biorą to pod uwagę, więc jest to pomijalny problem.

Ważna i oczywista sprawa

Jeśli masz wątpliwości co do swojego terminu porodu, to poproś o wyjaśnienie swojego lekarza prowadzącego. Na pewno chętnie Ci to wytłumaczy!

Ważne jest też to, by wszystkie odstępstwa były opisane w Twojej karcie ciąży. Tam jest specjalne miejsce na wpisanie daty ostatniej miesiączki, terminu porodu z niej wyliczonego i tego z usg. Ułatwi to komunikację przy okazji wizyt u innego lekarza (np. podczas usg, gdzie ocena wzrastania płodu jest podstawową częścią badania) lub w szpitalu, gdzie rozmowa zaczyna się od ustalenia kluczowej rzeczy, czyli wieku ciąży.


Zapraszam też na stronę BabyOnLine dotyczącą tego samego zagadnienia oraz do obejrzenia poniższej galerii. Można tam zobaczyć różnice w ocenie wielkości dziecka w usg i wyliczeń z OM.

Udostępnij

Interesujące tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Może zainteresują Cię również

Serdecznie zapraszam!

Loading...
Ładowanie...