Epidemia COVID-19 zatacza coraz szersze kręgi. Coraz większym problemem zaczyna być prowadzenie ciąży i konsultacje położnicze. Przedstawiam skrót zaleceń w tym temacie.
W ostatnim czasie pojawiło się wiele zaleceń postępowania z pacjentkami w ciąży w czasach epidemii COVID-19. Swoje zalecenia wydały wszystkie większe naukowe towarzystwa, polskie też.
Zaznaczam, że pominę te, które dotyczą postępowania szpitalnego, a skupię się na tych dotyczących wizyt ambulatoryjnych i prowadzenia ciąży. Ten zakres jest najbardziej praktyczny dla większości pacjentek. Skupie się też na polskich zaleceniach, gdyż dotyczą bezpośrednio nas wszystkich. Zresztą te zagraniczne są podobne.
W ostatnich kilku dniach Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników oraz Konsultanci Krajowi ds. Położnictwa i Ginekologii oraz Perinatologii wydali kilka zaleceń w tym temacie. Na końcu tego artykułu znajdziesz dane źródłowe.
Oto skrót zaleceń
- Przede wszystkim należy ograniczyć fizyczną obecność w przychodniach do minimum, gdyż jest to potencjalne miejsca zarażenia #koronawirusem.
- Dotyczy to także pacjentek w ciąży, a także terminowych badań laboratoryjnych (np. OGTT) i niektórych badań usg.
- Podobne zalecenia dotyczą monitorowania niektórych łagodnych zmian w usg, np. łagodnego poszerzenia komór bocznych lub miedniczek nerkowych.
- Wizyty ambulatoryjne – poza sytuacjami nagłymi i sytuacjami wymagającymi bezpośredniego kontaktu z lekarzem powinny być odwołane
- W pozostałych przypadkach należy umożliwić przeprowadzenie porady zdalnej mającej na celu ustalenie dalszego postępowania (e-recepty, zlecenia badań, e-zwolnienia lekarskie, termin kolejnej wizyty)
- Jeśli wizyta jest konieczna, należy pojawić się na niej bez osób towarzyszących
- Podczas umawiania normalnej wizyty, pacjentki powinny mieć przeprowadzony wywiad epidemiologiczny
Teleporady, e-Wizyty,…
Bez względu na to jak ją nazwiemy, jest to udzielenie porady medycznej bez osobistego kontaktu. Droga komunikacji nie jest istotna (skype, hangouts, viber,…).
Telemedycyna
Telemedycyna jest znana już od dawna. Przoduje w tej kwestii głównie kardiologia, ale inne specjalności pomału się do niej adaptują. W czasach epidemii COVID-19 po prostu nie ma wyjścia, wszyscy muszą się nauczyć z niej korzystać.
Gdzie uzyskać teleporadę?
Teleporady w wielu miejscach są już dostępne, w innych zaraz będą. Proszę się nie denerwować, gdyż w wielu aspektach nagłe przestawienie się i uruchomienie nowej usługi nie jest proste. Jest szereg problemów prawnych, technicznych i oczywiście skarbowych, które trzeba rozwiązać. Proszę się dopytywać w swoich przychodniach albo śledzić informację od swoich lekarzy prowadzących.
W sytuacjach wątpliwych, proszę kontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym lub innym dostępnym lekarzem. Proszę zwrócić uwagę, że teleporada skraca dystans i już nie jest abstrakcją skonsultowanie się z lekarzem z Warszawy mieszkając pod Szczecinem.
Co można załatwić w trakcie teleporady?
Zebrane w jednym miejscu praktyczne informacje na ten temat znajdziesz pod tym linkiem: e-Wizyta.
Źródła
- Rekomendacje Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w zakresie badań ultrasonograficznych wykonywanych w zakresie położnictwa i ginekologii wydanych ze względu na obecną sytuacją epidemiologiczną związaną ze stanem pandemii w celu minimalizacji ryzyka transmisji infekcji COVID-19
- Rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników ścieżka postępowania dla kobiet w ciąży COVID-19
- Zalecenia konsultanta krajowego w dziedzinie perinatologii oraz konsultanta krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii odnośnie organizacji pracy oddziałów położniczo-ginekologicznych w sytuacji epidemiologicznej związanej z ryzykiem zarażenia wirusem SARS-CoV-2 (w części dotyczą wizyt ambulatoryjnych)
Dodaj komentarz