Ocena serca jest jednym z najważniejszych elementów badania ultrasonograficznego w ciąży. Serce to bardzo ważny narząd, a jego wady są jednymi z najczęstszych spotykanych w życiu płodowym. Stąd moja obecność na kolejnym kursie Zaawansowane Serce Płodu w Krakowie.
Budowa serca wydaje się być prosta: dwie komory i dwa przedsionki oraz naczynia, które doprowadzają i odbierają krew. Z punktu widzenia mechaniki, to pompa ssąco-tłocząca. To tak w teorii, w praktyce okazuje się być bardzo skomplikowanym narządem, które podlega specyficznym hemodynamicznym siłom.
W medycynie jest cała specjalizacja, która zajmuje się tylko chorobami i leczeniem serca. To kardiologia. W diagnostyce prenatalnej także pojawia się ta specjalizacja, którą nazywa się wtedy kardiologią płodową. Ze względu na zasadnicze różnice w krążeniu płodowym i krążeniu dorosłego człowieka ocena i zrozumienie wad serca płodu wymaga odmiennego diagnostycznego i terapeutycznego spojrzenia.
Największy problem w ocenie serca to przełożenie obrazu dwuwymiarowego, który widać na monitorze aparatu ultrasonograficznego, na rzeczywisty trójwymiarowy, a następnie odnalezienie kluczowych elementów jego budowy. Oczywiście dzieci bardzo często nie ułatwiają nam oceny odwracając się do nas plecami albo skutecznie się zasłaniając. W takich warunkach pełna ocena jest bardzo trudna, a niekiedy wręcz niemożliwa. Czasami jedynym rozwiązaniem jest odpuszczenie i powtórzenie badania za kilka dni.
Dużym ułatwieniem jest technika trójwymiarowa, która pomaga wyobrazić sobie wzajemne zależności pomiędzy poszczególnymi elementami budowy serca. Niestety wdrożenie techniki trójwymiarowej w ocenie serca wymaga idealnych technicznych warunków. W prawdziwym życiu takie warunki spotyka się niezwykle rzadko, a już prawie nigdy w sytuacji, kiedy to serce ma podejrzaną lub nieprawidłową budowę.
Pomoce naukowe, które są wydrukowanym trójwymiarowym obrazem serca prawidłowego i dotkniętego wadą są charakterystyczne dla kursów organizowanych w Krakowie. Nigdzie indziej na świecie takich nie ma. Jest to niezwykle cenna pomoc dla ultrasonologa, który zajmuje się badaniem serca płodu. Pomaga zrozumieć i wyobrazić sobie procesy prowadzące do obrazów charakterystycznych dla określonych wad płodu. Po to, by w trudnych warunkach mieć szansę prawidłowo ocenić serce płodu. Z tego powodu byłem uczestnikiem kursu dla zaawansowanych dotyczącego oceny serca płodu. Był to bardzo intensywny kurs poparty zajęciami praktycznymi i wizualizacjami, które pozwalały zrozumieć proces powstawania wady, a następnie ułatwić jej rozpoznanie.
Proszę pamiętać, że podstawowe okno na ocenę serca to badania połówkowe, kiedy to dziecko ma ok. 300-450g i ok. 12-13cm (pomiar odpowiadający pomiarowi CRL w I trymestrze, tj. od czubka głowy do pośladków). Serce jest wtedy odpowiednio mniejsze i ma tylko kilka cm. A coraz częściej ocenę serca przenosi się na wcześniejsze badania, gdzie dziecko ma tylko 5-8cm wielkości (CRL), a serce tylko kilka mm.
Dodaj komentarz