Macica w 3D?

kategoria: USG 3D/4D, Niepłodność, autor: dr n. med. Marian Malinowski

Wizualizacja 3D ma zastosowanie w diagnostyce wad macicy, bolesnych miesiączkach, ale przede wszystkim w niepłodności!

Ale w zasadzie dlaczego? Wizualizacja 3D/4D najczęściej kojarzy się z oglądaniem dziecka. W rzeczywistości jej zastosowanie jest znacznie szersze, np. po to, by wykluczyć wady macicy. Szczególnie kiedy są problemy z zajściem w ciążę… lub bolesne miesiączki…

Macica sama w sobie to bardzo ciekawy narząd. Funkcjonuje w rytmie miesięcznym. Zwykle jest malutka, wielkości kobiecej pięści, ale potrafi urosnąć i zmieścić w sobie dziecko, albo czasem dwoje… Jest pojedyncza, jak np. mózg i serce, ale większość ludzkich narządów jest podwójna, np. oczy, ręce, płuca, itd.

Kluczem do zrozumienia wad macicy jest fakt, że ten specyficzny, pojedynczy narząd tworzy się z dwóch symetrycznych narządów nazwanych przewodami Muller’a. Przewody Muller’a zbiegają się w jednym miejscu w zatoce moczowo-płciowej, a potem biegną do góry rozchodząc się na boki. W okresie płodowym łączą się i zlewają ze sobą tworząc górne 2/3 pochwy i macicę oraz parzyste jajowody i jajniki. Trochę to przypomina zasuwanie się zamka błyskawicznego. Zaburzenia w tym procesie prowadzą do powstania przegrody macicy, macicy podwójnej, przegrody w pochwie, itd…

Fragmenty ryciny z pracy Grimbizis o wadach macicy przedstawiający róg szczątkowy (widoczny brak połączenia z główną jamą macicy)

A jak ocena wad macicy wygląda w praktyce?

Tu już jest trudniej. Klasyfikacji wad macicy jest kilka. Klasyfikacji dawniejszych i tych niedawno wymyślonych. W oparciu o rozwój narządu albo o aktualny wygląd. Są też takie, które biorą pod uwagę funkcję macicy i możliwości operacyjnej korekcji. Sytuację komplikuje też fakt, że najczęściej rozpoznanie wady macicy jest związane z diagnostyką niepłodności, a więc trzeba ustalić, czy dana wada ma znaczenie kliniczne.

Ja do opisu wad macicy posługuję się klasyfikacją ESHRE/ESGE z 2013 roku (Hum Reprod. 2013 Aug;28(8):2032-44). Moim zdaniem jest ona najbardziej praktyczna i upraszcza wiele rzeczy. Klasyfikacja została opracowana przez specjalistów z The European Society of Human Reproduction and Embryology (ESHRE) i The European Society for Gynaecological Endoscopy (ESGE) podczas prac specjalnej grupy zadaniowej CONUTA (CONgenital UTerine Anomalies).

.

 

A jaki związek ma wada macicy z bolesnymi miesiączkami?

Bolesne miesiączki mają szereg różnych przyczyn. Jedną z nich, najczęściej bardzo rzadką, jest nieprawidłowa budowa macicy. Ale nie każda wada macicy będzie przyczyną bolesnych miesiączek. Takim niezbędnym warunkiem, jest taka nieprawidłowa budowa macicy, która utrudnia odpływ krwi miesiączkowej. Przykładem jest tzw. róg szczątkowy, gdzie jest zamknięta przestrzeń, w której jest tkanka endometrium. W czasie miesiączki, może być przyczyną jej bardzo bolesnego przebiegu. Zawsze należy wziąć pod uwagę wadę macicy, jeśli miesiączki są bardzo bolesne od samego początku. Jest to ważna różnicująca uwaga, w przeciwieństwie do informacji, że bolesne miesiączki pojawiły się później. Dlatego podstawowym elementem diagnostyki bolesnych miesiączek jest ultrasonografia narządu rodnego

Prawidłowa jama macicy z prawidłowo ułożoną wkładką wewnątrzmaciczna w środku. Obraz 3D.

Co można jeszcze zobaczyć w 3D?

Technika trójwymiarowa często jest wykorzystywana do potwierdzenia lub określenia umiejscowienia mięśniaków i polipów w jamie macicy. Takie przykłady również można obejrzeć w galerii.

Z drugiej strony technikę 3D można wykorzystać do potwierdzenia prawidłowego ułożenia wkładki wewnątrzmacicznej w usg. W tej sytuacji celem jest potwierdzenie działania antykoncepcyjnego.

 

 

 

 

 

 


Zapraszam do obejrzenia przykładowych wad macicy, ale również tych o prawidłowej budowie. Są też ciekawostki, jak polipy i wkładki, ale również ciąże. Zapraszam do podzielenia się swoimi pytaniami w komentarzach. Na wszystkie chętnie odpowiem. 🙂

 

 

Udostępnij

Interesujące tagi

3 odpowiedzi na “Macica w 3D?”

 1. […] Pozwala ocenić anatomię narządu rodnego, szczególnie w wersji 3D (więcej o tym przeczytasz w Macica w 3D?). Jest nieocenionym badaniem na wczesnym etapie ciąży, ale również przy diagnostyce […]

  • SYLWIA pisze:

   Witam. Od dwóch lat szukam odpowiedzi na moje dolegliwości jak również lekarza, który bez wątpliwości oceni moją wadę. Mianowicie…. miałam wykonywane usg, usg 3d, histeroskopię i rezonans. Niestety żaden lekarz nie umie określić mojej wady. Słyszałam już diagnozę macicy podwójnej, macicy dwurożnej. Podwójnej szyjki. Bez podwójnej szyjki. Macica z przegrodą częściową, macica z przegrodą całkowitą… czy po tych wszystkich badaniach na prawdę ciężko jest to określić? Czy mój przypadek jest aż tak bardzo skomplikowany… miałam również badanie usg tzw komisyjne. Lekarze prawie dali sobie po mordzie analizując wszystko co widzą na monitorze. Badało mnie już 18 ginekologów A diagnozy nie mam żadnej… A zaczęło się od zwykłego badania cytologii. Trafiłam na bardzo dokladnego lekarza, któremu coś nie pasowało przy badaniu profilaktycznym i tak zaczęła się moja przygoda. Każdy lekarz jest zgodny tylko w jednej kwestii, że coś jest nie tak.

   • Marian Malinowski pisze:

    Dzień dobry, Zapraszam do wykonanie ultrasonografii trójwymiarowej narządu rodnego, gdzie dokładnie obejrzymy i pomierzymy Pani macicę i na tej podstawie określimy jej budowę wg schematu ESHRE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może zainteresują Cię również

Serdecznie zapraszam!

Loading...
Ładowanie...