Antykoncepcja on-line

kategoria: Antykoncepcja, autor: dr n. med. Marian Malinowski

W ramach konsultacji online możesz także uzyskać antykoncepcję: przedłużyć receptę online lub rozpocząć stosowanie antykoncepcji.

Świat się zmienia i technologia, która nas otacza również. Dotyczy to także medycyny, jest już e-medycyna i telemedycyna. Można już m.in. uzyskać receptę na antykoncepcję zdalnie, on-line.

Wizyta recepturowa online pozwala na otrzymanie recepty na antykoncepcję on-line bez wychodzenia z domu. Jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich aktywnych kobiet!
Wizyta recepturowa online pozwala na otrzymanie recepty na antykoncepcję on-line bez wychodzenia z domu. Jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich aktywnych kobiet!

Od 1 stycznia 2020 roku obowiązują e-recepty, które pozwalają wystawić dowolną receptę w systemie komputerowym, do którego masz dostęp poprzez portal pacjent.gov.pl Taka e-recepta może być zrealizowana w każdej aptece w Polsce, a w zasadzie powinna już zastąpić wersje papierowe.

E-recepta i e-wizyta recepturowa

E-recepty dotyczą także antykoncepcji i są szczególnie przydatne podczas jej kontynuacji. Wcześniej niektóre stacjonarne przychodnie posiadały tzw. wizytę recepturową, na której lekarz przedłużał aktualną antykoncepcję. Teraz można to zrobić zdalnie, umówić wizytę on-line, a następnie uzyskać elektroniczną receptę na antykoncepcję online.

Jak to zrobić?

Wystarczy zarejestrować się w wirtualnej przychodni i umówić e-wizytę, taką konsultację ginekologiczną online na której podasz nazwę stosowanej antykoncepcji oraz inne niezbędne informacje do wystawienia recepty elektronicznej (pesel i adres). Warto jeszcze napisać, jak długo stosujesz daną formę antykoncepcji i czy są jakieś z nią problemy, np. te tabletki stosuję od 3 lat, nie mam żadnych dolegliwości.

Link do wirtualnej przychodni znajdziesz tutaj razem z odpowiedziami na najczęstsze pytania (FAQ). Nie jest konieczne instalowanie dodatkowej aplikacji a płatność za wizytę możesz dokonać np. BLIKiem.

Kończą mi się tabletki antykoncepcyjne. Jak mogę otrzymać nową receptę?

Antykoncepcję stosuję się nie tylko, by nie zajść w ciążę. Jest szereg innych wskazań, w których stosowanie antykoncepcji znacząco pomaga w terapii, np. w leczeniu trądziku.
Antykoncepcję stosuję się nie tylko, by nie zajść w ciążę. Jest szereg innych wskazań, w których stosowanie antykoncepcji znacząco pomaga w terapii, np. w leczeniu trądziku.

Antykoncepcja online jest coraz popularniejszą usługą. W jej ramach otrzymasz nową receptę w ramach kontynuacji aktualnej terapii. Musisz tylko podać kilka kluczowych informacji, jak:

  • nazwa preparatu, który stosujesz – nie ma znaczenia, jaką formę antykoncepcji wybrałaś (tabletki, plastry lub krążki dopochwowe)
  • informacja o tym, od jak dawna ją stosujesz i o ewentualnych dolegliwościach, np. stosuję tabletki od 2 lat bez żadnych problemów
  • dane identyfikacyjne niezbędne do wystawienia recepty: numer PESEL i adres (proszę pamiętać o kodzie pocztowym i województwie). Twoje imię i nazwisko będę już znał, gdyż jest niezbędne przy zakładaniu konta w wirtualnej przychodni.

Ile to trwa?

To zależy, ile podasz informacji na początku. Zwykle w ciągu kilku godzin otrzymujesz e-receptę w formie PDF. Jeśli masz konto na portalu pacjent.gov.pl (IKP), taka e-recepta też się tam pojawi.

Jeśli niezbędne będą informacje, które wymieniłem wyżej a ich nie podałaś na początku e-wizyty (specjalny chat), czas na otrzymanie e-recepty się wydłuży.

A ja chcę rozpocząć antykoncepcję…

Antykoncepcja online jest już dostępna. Możesz zarówno przedłużyć online aktualnie stosowaną metodę antykoncepcji otrzymując e-receptę, jak również zacząć stosowanie antykoncepcji po raz pierwszy, również online.
Antykoncepcja online jest już dostępna. Możesz zarówno przedłużyć online aktualnie stosowaną metodę antykoncepcji otrzymując e-receptę, jak również zacząć stosowanie antykoncepcji po raz pierwszy, również online.

Możesz to również zrobić online 🙂

Dobór metody antykoncepcyjnej nie jest prosty, trzeba wziąć szereg opcji pod uwagę, a przede wszystkim wykluczyć przeciwwskazania do stosowania antykoncepcji.

Należy także pamiętać, że antykoncepcję stosuję się nie tylko, by nie zajść w ciążę. Jest szereg innych wskazań, w których stosowanie antykoncepcji znacząco pomaga w terapii, np. w leczeniu trądziku, który ma podłoże androgenowe. Działanie androgenne jest cechą danego preparatu antykoncepcyjnego – jedne są antyandrogenne, czyli zmniejszają objawy, a inne odwrotnie.

Pełna procedura doboru metody antykoncepcyjnej to skomplikowany proces. Metody antykoncepcyjnej, ponieważ nie muszą to być zawsze tabletki antykoncepcyjne. O innych formach antykoncepcji przeczytasz tutaj: Antykoncepcja, czyli nie tylko tabletki.

Dobranie antykoncepcji to niekiedy skomplikowany proces i dlatego nie da się tego zrobić w formie chatu, który jest nieco ograniczoną i powolną formą komunikacji. Musisz wtedy wybrać pełną e-wizytę, taką konsultację ginekologiczną online w której jest przewidziany kontakt telefoniczny. W takiej sytuacji lekarz skontaktuje się z Tobą i po zebranym wywiadzie zaproponuje odpowiednią i dobraną dla Ciebie antykoncepcję, oczywiście online. 🙂

Więcej o antykoncepcji znajdziesz na blogu: https://marianmalinowski.pl/antykoncepcja/.

Chcę zacząć stosować antykoncepcję, co wtedy?

Jeśli dopiero chcesz zacząć stosować antykoncepcję, to także możesz to zrobić w ramach telewizyty (antykoncepcja online, konsultacja ginekologiczna online).

Przejdź do Wirtualnej Przychodni!

Udostępnij

Interesujące tagi

Jedna odpowiedź do “Antykoncepcja on-line”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może zainteresują Cię również

Serdecznie zapraszam!

Loading...
Ładowanie...