Chłopiec czy dziewczynka?

kategoria: USG 3D/4D, USG położnicze, Ciąża, autor: dr n. med. Marian Malinowski

Rozpoznanie płci w ciąży jest trudne, a pomyłek jest mnóstwo. Wyjaśniam dlaczego na podstawie wielu przykładów :)

To jedne z pierwszych pytań, jakie są zadawane lekarzowi podczas badania ultrasonograficznego w ciąży. Bez względu na to, czy jest to 12, 20 czy może 36tc. Okazuje się jednak, że ocena płci nie jest taka prosta, a pomyłki się zdarzają.

Odpadający chłopcy i zmienne dziewczynki to fakty, które wszyscy znamy. Stąd postanowiłem napisać kilka słów o płci płodu. O tym jak łatwo się pomylić i jak się ją rozpoznaje 🙂

Kilka faktów…

Za płeć odpowiada ojciec. Chłopiec to genetycznie XY, dziewczynka XX. Od matki zawsze dostanie chromosom X, a od ojca losuje X lub Y.

Na początku jest identycznie

Zarodek męski i żeński do 7tc rozwija się identycznie. Dopiero po tym czasie uruchamiają się procesy odpowiedzialne za różnicowanie płci. Płeć żeńska w pewnym sensie rozwija się jako podstawowa, a płeć męska tylko w sytuacji pojawienia się czynników determinujących płeć męską, które znajdują się na chromosomie płciowym Y. Jeśli brakuje tego czynnika, nawet jeśli jest genetycznie płeć męska, to fenetypowo (czyli z wyglądu) będzie to dziewczynka.

A co się dzieje w środku?

Proces formowania się narządów płciowych polega na tym, że z tzw. przewodów Mullera rozwijają się jajniki, jajowody, macica i górne 2/3 pochwy. Przewody Mullera są dwa i muszą się złączyć tworząc pojedyncze narządy. To ważne, ponieważ z powodu zaburzeń tego procesu, powstają m.in. macice dwurożne (jest przegroda macicy) albo podwójne (są dwie macice). Narządy płciowe męskie rozwijają się z tzw. przewodów Wolffa, które pierwotnie pełnią funkcję prymitywnych moczowodów, a potem przekształcają się w nasieniowody u chłopców, a zanikają u dziewczynek.

Wygląd narządów płciowych w 12tc (wskaźnik). Raczej dziewczynka, bo „phallus” jest skierowanie bardziej ku dołowi… Rozpoznanie potwierdzone w 20tc.

A co na zewnątrz?

Zewnętrzne narządy płciowe przez prawie cały I trymestr są takie same, a potem wyglądają bardzo podobnie. Noszą nazwę zatoki moczowopłciowej i wzgórka moczowopłciowego. Z zatoki u dziewczynki wytworzy się 1/3 dolnej części pochwy i cewka moczowa, a u chłopca tylko cewka moczowa. Ze wzgórka u dziewczynki wytworzy się łechtaczka, a u chłopca penis.

Czy to jest proste?

Płeć podczas badania ultrasonograficznego oceniamy na podstawie wyglądu zewnętrznych narządów płciowych. U dorosłych rozróżnienie wydaje się być proste, ale w ciąży jest to bardziej skomplikowane. Przede wszystkim dlatego, że dziecko jest malutkie (w 12tc ma ok. 5-6cm, a w 20tc ma ok. 300-400g i ok. 15cm). I wcale nie musi chcieć się pokazać…

Pierwsze pytania…

Pierwsze pytania o płeć pojawiają się ok. 12tc podczas badania genetycznego, czyli przy wielkości dziecka ok. 5-6cm (wymiar CRL). Wtedy narządy płciowe męskie i żeńskie wyglądają niemal identycznie. Wg protokołu zaproponowanego w Diagnostic Imaging Obstetrics Woodward’a w I trymestrze płeć męską rozpoznaje się wtedy, kiedy phallus jest skierowany raczej ku górze, a żeńską kiedy jest skierowany raczej ku dołowi. Nie jest to mocno precyzyjny opis.

Potem jest już łatwiej

Kiedy dziecko nieco podrośnie jest już łatwiej, ale i tak przez niemal połowę ciąży dziewczynkę rozpoznaje się na zasadzie, „bo nie widać chłopca”. W badaniu połówkowym płeć męską widać już wyraźnie, ale szczegóły żeńskiej nie zawsze. Charakterystyczny obraz żeńskich narządów płciowych, czyli dwa równoległe zwężające się na końcach pasma tkankowe (przypominające kajzerkę od góry lub hamburger z boku), jednoznacznie można dojrzeć dopiero w starszej ciąży (od końca II trymestru).

Wskaźnikiem oznaczono zewnętrzne narządy płciowe w 14tc. Prawdopodobnie chłopczyk, ponieważ „phallus” jest skierowany raczej ku górze. Gdyby był skierowany ku dołowi należałoby podejrzewać dziewczynkę.

Ale czy zawsze?

I na koniec pozostaje jeszcze jedna, niekiedy niedoceniana rzecz, czyli chęć współpracy malutkiego człowieczka. A taki ludzik nie zawsze chce się bawić i pokazać wszystko. Często odwraca się do nas plecami, zasłania nóżkami lub po prostu ma pętle pępowiny w kroczu. Wszystko to utrudnia rozpoznanie płci. Wciąż się okazuje, że rodzice dowiadują się o płci podczas porodu albo są zaskoczeni, bo spodziewali się innej..

Czy rozpoznanie płci jest ważne?

Z medycznego punktu widzenia ocena płci najczęściej nie jest istotna. Ważna jest przy analizie anomalii związanych z płcią (niektóre wady genetyczne, jak zespół Turner’a u dziewczynek lub przy rozpoznaniu zastawki cewki tylnej u chłopców) albo przy ciążach mnogich, gdzie płeć jest istotna (ponieważ niektóre groźne choroby rozwijają się tylko w ciążach jednojajowych, gdzie płcie są takie same, jak TTTS, tj. Twin-to-Twin Transfusion Syndrom).

A jak to wygląda w praktyce? 🙂

Na obrazkach w galerii będzie łatwiej zobaczyć wszystko to, o czym pisałem. Czasem jest łatwo, czasem nieco trudniej. Czasem bezpieczniej jest potwierdzić rozpoznanie na kolejnym usg (szczególnie przed przemalowaniem pokoiku na różowo :).


Zapraszam do oglądania galerii :))

Udostępnij

Interesujące tagi

8 odpowiedzi na “Chłopiec czy dziewczynka?”

 1. Urszula pisze:

  Witam czy moze Pan na podstaeie przeslanego przeze mnie zdjecia okreslic plec,
  Bardzo prosze.
  Pozdrawiam Ula

  • Marian Malinowski pisze:

   Dzień dobry, płeć określa lekarz wykonujący badanie usg. Jeśli obrazek nie jest jasny, to należy poczekać z oceną płci. Inaczej jest to zgadywanie…

 2. Urszula pisze:

  Czy moze mi Pan napisac co nosze w brzchu? Podesle zdj usg

 3. Płeć dziecka pisze:

  Proszę mi pomóc w rozpoznaniu płci dziecka. Mam bardzo wyraźnie pokazane, natomiast ciężko mi jest określić. Miała to być tajemnica, ale jednak na zdjęciach 2 i 3d widać. Mogę wysłać zdjecia?

  • Marian Malinowski pisze:

   Dzień dobry, płeć powinien rozpoznać lekarz wykonujący badanie usg. Doszukiwanie się płci na zdjęciach, które przedstawiają coś innego, prowadzi tylko do błędnych rozpoznań…

 4. Monika pisze:

  Czy na podstawie zdjęcia usg jest Pan w stanie powiedzieć plec dziecka.

  • Marian Malinowski pisze:

   Dzień dobry, generalnie płeć rozpoznaje się w badaniu ultrasonograficznym (jeśli warunki na to pozwalają) i można je zachować w postaci zdjęcia usg. Ale wtedy zdjęcie jest celowane i nie powinno być wątpliwości. Nie rozpoznaje się płci na przypadkowym zdjęciu ultrasonograficznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Może zainteresują Cię również

Serdecznie zapraszam!

Loading...
Ładowanie...