Serce płodu jest malutkie, ale staramy się je oglądać coraz wcześniej. Mamy coraz lepszy sprzęt i widzimy coraz więcej. Dlatego na kursie echo serca płodu jestem już kolejny raz.
Dotychczas głównym okienkiem czasowym na oglądanie serca było badanie połówkowe, czyli odbywające się ok. 20tc. I wciąż tak jest, ale z uwagi na rozwój techniki granica skutecznego oglądania serca przesuwa się na coraz wcześniejszy okres ciąży. Coś co jeszcze kilka lat temu było ledwo widoczne w 20tc, próbujemy oglądać już w 12tc. Postęp jest niesamowity i dlatego warto być na bieżąco.
Na zaawansowanym kursie echo serca płodu w Krakowie jestem już kolejny raz. Za każdym razem są to intensywne 2 dni szkolenia trwającego po 8h dziennie. Przykłady są poparte teorią, a teoria VR (Virtual Reality). Można więc najbardziej skomplikowane wady serca zobaczyć w wirtualnej rzeczywistości – to pierwsze i jedyne miejsce na świecie dysponujące taką technologią. Jeszcze nie tak dawno było to niemożliwe.
A czemu warto się szkolić? Dlatego, że wciąż wykrywanie wad serca jest bardzo trudne. Widać to w statystykach, które od wielu lat niestety nie zmieniają się. Serce to skomplikowany i ruszający się podczas badania narząd, pompa ssąco-tłocząca z zaawansowanym mechanizmem adaptującym. By skutecznie badać serce trzeba mieć ogromną wyobraźnię przestrzenną (znać i rozumieć budowę serca i jego ułożenie w klatce piersiowej), znać dobrze elektrofizjologię (układ bodźco-przewodzący serca) i być biegłym w mechanice płynów (serca, naczynia i krew należy rozpatrywać jako układ hydrauliczny). To jest po prostu… hmmm… skomplikowane…. 🙂
Więcej w tym temacie znajdziesz tutaj:
- O sercu płodu z nieco innej strony: https://marianmalinowski.pl/serce-plodu/
- O tym jak wygląda serce w badaniu połówkowym: https://marianmalinowski.pl/serce-w-20-tygodniu/
Dodaj komentarz