Koronawirus: urodzone dzieci są zdrowe!

kategoria: Koronawirus, Ciąża, autor: dr n. med. Marian Malinowski

Mamy już dowody naukowe, że dzieci urodzone przez matki chore na COVID-19 są zdrowe!

Mamy już dwie prace naukowe i liczne doniesienia medialne, że dzieci urodzone przez matki chore na COVID-19 są zdrowe. Nie ma potwierdzonego zarażenia przez łożysko dziecka w czasie ciąży!

Naukowe potwierdzenia

Do niedawna mogliśmy tylko przypuszczać, że nie zachodzi transmisja koronawirusa SARS-CoV-2 przez łożysko do dziecka w czasie ciąży. Sugerowały to publikacje dotyczące poprzednich epidemii koronawirusowych: SARS-CoV z 2002 roku i MERS-CoV z 2012.

Od niedawna mamy potwierdzenie tego faktu już w trakcie aktualnej epidemii COVID-19. Publikacje w Lancecie i w Frontiers in Pediatrics są pierwszymi publikacjami naukowym dotyczącymi tego tematu.

Autorzy tych dwóch prac są z Chin, ale z różnych ośrodków naukowych i dotyczą innych grup pacjentów. Praca opublikowana w Lancecie dotyczy 9 pacjentów, a w Frontiers in Pediatrics 4. Mała liczba nie powinna martwić, gdyż wyniki są zgodne z poprzednimi badaniami (z SARS-CoV i MERS-CoV).

To, że te doniesienia są z Państwa Środka, nie powinno dziwić ani wzbudzać różnych teorii spiskowych. Tam zaczęła się epidemia i tam naukowcy mieli najwięcej czasu, by zebrać odpowiednie pacjentki, odpowiednie dane od nich oraz wyeliminować wszystkie możliwe błędy i krzyżowo potwierdzić wszystkie fakty. Następnie trzeba je zebrać i przygotować tekst naukowy. Taki tekst naukowy jest potem recenzowany przez niezależnych innych naukowców, często anonimowych dla autorów. Jeśli taki tekst naukowy przejdzie wszystkie etapy kontrolne, dopiero wtedy staje się opublikowaną pracą naukową.

Doniesienia medialne z Europy

W Europie są na razie tylko doniesienia medialne, ale są zgodne z opublikowanym wcześniej pracami naukowymi!

W Europie mamy na razie tylko doniesienia medialne. Jest jeszcze zbyt wcześnie na opublikowane prace naukowe z Europy. One pojawią się dopiero za kilka tygodni.

Aczkolwiek są one zgodne z tym, co jest już opublikowane. Mamy medialne doniesienia z Włoch, Portugalii i Grecji, że matki chore na COVID-19 urodziły zdrowe dzieci.

Jest też medialne doniesienie z Wielkiej Brytanii, że tam mają dziecko dopiero co urodzone z potwierdzeniem zarażenia SARS-CoV-2. Jest to na razie uważane za najmłodsze dziecko z chorobą COVID-19. Aczkolwiek, sami jeszcze nie wiedzą w jaki sposób do zarażenia doszło. Myślę, że kluczem jest informacja, że potwierdzenie o chorobie COVID-19 u matki przyszło już po urodzeniu dziecka, a więc należy założyć, że matka do tamtej pory miała normalny kontakt z dzieckiem. Oznacza to, że to dziecko mogło się zarazić po porodzie drogą kropelkową, typową dla COVID-19, a nie poprzez łożysko w trakcie ciąży.

Źródła

Zapraszam do zapoznania się z danymi źródłowymi przedstawionych informacji:

Udostępnij

Interesujące tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może zainteresują Cię również

Serdecznie zapraszam!

Loading...
Ładowanie...