Wiek ciąży

kategoria: Kalendarium ciąży, Ciąża, autor: dr n. med. Marian Malinowski

Wyliczenie prawidłowo terminu porodu i wieku ciąży nie jest proste. Jak zrobić to prawidłowo i uniknąć najczęstszych pomyłek?

Czyli, ile ja mam już uzbieranych tygodni ciąży? Niby proste pytanie, ale codziennie utwierdzam się w przekonaniu, że jednak nie. O tym, czemu jest tyle pomyłek i jak ich nie popełniać! I dlaczego nie liczymy w miesiącach!

Prosta zasada

Kluczem jest ustalenie pewnej bardzo prostej zasady. Liczymy i podajemy zawsze skończone tygodnie ciąży, nigdy zaczęte! I nie, nie liczymy w miesiącach (dlaczego wyjaśnię za chwilę)!

Dlaczego to tak ważne?

Każdy ginekolog liczy w ten sam sposób. Ułatwia to komunikację między nami, a więc szybkie i precyzyjne przekazywanie informacji. Ma to kluczowe znacznie w postępowaniu, które może skutkować podaniem lub nie określonego leku, np. sterydów w celu przyspieszenia dojrzewania płuc płodu przy zagrażającym porodzie przedwczesnym.

Inaczej się postępuje w ciąży, która ma skończony 15 tydzień, inaczej w 23tc, a jeszcze inaczej w 34tc. Ciąża jest podzielona na szereg etapów, takich kroków milowych. Jest to niezwykle ważne, np. przy podawaniu kluczowych leków w ciąży, jak wymienione już sterydy!

A miesiące?

Nie liczymy w ciąży w miesiącach. Przede wszystkim dlatego, że miesiąc nie ma stałej liczby dni i jest dość długim okresem. Bardziej precyzyjnie można określić wiek ciąży w jego 40 tygodniach niż 9 miesiącach.

Gdzie jest pułapka?

Pacjentki z jakiegoś powodu mają tendencję do podawania zaczętych tygodni, a nie skończonych. W pewnym sensie jest to logiczne, ale bardzo nie praktyczne.

Ten błąd powiela też niestety szereg popularnych aplikacji do wyliczania terminu porodu i wieku ciąży.

Dlatego zdecydowałem się napisać własny kalkulator, który liczy terminy położnicze prawidłowo. Tak jak np. w aparacie usg Twojego lekarza. Ponadto można wyliczyć tam terminy nie tylko od ostatniej miesiączki, ale wstecz od terminu porodu lub wszystkie terminy związane z in-vitro. Sprawdź sama: Kalkulator Terminu Porodu.

Praktycznie

 • Masz np. 12tygodni i 4 dni, a więc podajesz, że masz 12tc, ale jesteś już w 13tc.  Nigdy nie mówisz, że jesteś w 13tc.
 • Albo masz uzbierane 34 tygodnie i 2 dni. Dla ginekologa wciąż będziesz w 34tc, a nie w 35tc! Mimo, że 2 dni temu zaczęłaś 35tc.

Czy to ważne?

Zależy dla kogo, jak to w życiu…

Tak, ale dla lekarzy

W wielu sytuacjach, szczególnie w szpitalu na patologii ciąży lub sali porodowej, gdzie podejmuje się kluczowe decyzje w celu utrzymania dobrostanu dziecka. Stąd bardzo dla nas ważne jest prawidłowe wyliczenie terminu porodu, a czym pisałem już wcześniej.

Dla pacjentek

Dla pacjentek najczęściej nie, ale nie zawsze.

Ta różnica pojawia się zwykle w badaniach, które wykonuje się w wąskim okresie czasu, jak badania prenatalne w 12tc. Jest wtedy różnica, jeśli pacjentka uważa, że przychodzi w 12tc, a w rzeczywistości jest jeszcze w 11tc. Dziecko może być jeszcze za małe, a badanie trzeba powtórzyć za tydzień. Jeśli jest termin to nie ma problemu, ale jeśli nie ma miejsc…  Lub trzeba zapłacić za oba badania, bo przecież pierwsze się odbyło… W moich przychodniach akurat tak nie jest, ale nie wszędzie dyrekcja jest tak przyjaźnie nastawiona.

Dobry Kalkulator Ciąży!

Dobry kalkulator ciąży, który policzy w sposób prawidłowy termin porodu i inne terminy położnicze, np. termin na badanie prenatalne, znajdziesz tutaj: Kalkulator Porodu | Oblicz termin porodu | dr Marian Malinowski!


Jeśli uważasz, że artykuł jest przydatny i praktyczny, zostaw komentarz i udostępnij go!

Udostępnij

Interesujące tagi

10 odpowiedzi na “Wiek ciąży”

 1. Anna pisze:

  Bardzo pomocny artykuł!
  Pozdrawiam

 2. Paulina pisze:

  Nareszcie trafiłam na artykuł w którym wytłumaczona jest kwestia określania wieku ciąży!

 3. Nadzieja pisze:

  Bardzo pomocny artykuł! Super wytłumaczone i nareszcie ma to sens :):):)

 4. Ewelina pisze:

  Panie doktorze a ja mam pytanie
  Zrobilam dzis test wyszedł pozytywny czyli jestem w ciąży. Pierwszy dzień ostatniej miesiączki to 24.11 czyli teraz jest 4 tydz, tak? Który to dokładnie tydzień według lekarzy bedzie ostatniego dnia lutego 2022 roku?

  • Marian Malinowski pisze:

   Dzień dobry,
   Najwygodniej i najszybciej jest policzyć na kalendarzu tygodnie do wybranego terminu. Punkt startowy Pani ma np. dziś, a każdy kolejny wtorek to kolejny tydzień, 4tyg i 6dni, 5tyg i 6dni, 6tyg i 6dni, itd.
   Pozdrawiam serdecznie,

 5. Dorota pisze:

  a ja właśnie wśród ginekologów ciągle spotykam się z podawaniem tygodni zaczętych…

  • Marian Malinowski pisze:

   Dzień dobry,
   Zasady są jednoznaczne. Liczymy tygodnie skończone a nie zaczęte. Jest to logiczne i ułatwia określanie wieku ciąży, a więc i szacowaniu szans i powikłań, które wynikają z wieku ciąży. 22tc oznacza po prostu skończony tydzień 22., a nie 21 tydzień i 6dni lub 21 tydzień i 1 dzień…

 6. Paula pisze:

  Bardzo dziękuję za wytłumaczenie 🙂 to moja pierwsza ciąża i wszystko jest trochę jak czarna magia 🙂 bardzo przydatny artykuł i przejrzysty kalkulator 🙂

 7. Sandra pisze:

  Pierwszy artykuł, który logicznie wytłumaczył co, jak i kiedy, dziękuję!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Może zainteresują Cię również

Serdecznie zapraszam!

Loading...
Ładowanie...