Czyli, ile ja mam już uzbieranych tygodni ciąży? Niby proste pytanie, ale codziennie utwierdzam się w przekonaniu, że jednak nie. O tym, czemu jest tyle pomyłek i jak ich nie popełniać! I dlaczego nie liczymy w miesiącach!
Prosta zasada
Kluczem jest ustalenie pewnej bardzo prostej zasady. Liczymy i podajemy zawsze skończone tygodnie ciąży, nigdy zaczęte! I nie, nie liczymy w miesiącach (dlaczego wyjaśnię za chwilę)!
Dlaczego to tak ważne?
Każdy ginekolog liczy w ten sam sposób. Ułatwia to komunikację między nami, a więc szybkie i precyzyjne przekazywanie informacji. Ma to kluczowe znacznie w postępowaniu, które może skutkować podaniem lub nie określonego leku, np. sterydów w celu przyspieszenia dojrzewania płuc płodu przy zagrażającym porodzie przedwczesnym.
Inaczej się postępuje w ciąży, która ma skończony 15 tydzień, inaczej w 23tc, a jeszcze inaczej w 34tc. Ciąża jest podzielona na szereg etapów, takich kroków milowych. Jest to niezwykle ważne, np. przy podawaniu kluczowych leków w ciąży, jak wymienione już sterydy!
A miesiące?
Nie liczymy w ciąży w miesiącach. Przede wszystkim dlatego, że miesiąc nie ma stałej liczby dni i jest dość długim okresem. Bardziej precyzyjnie można określić wiek ciąży w jego 40 tygodniach niż 9 miesiącach.
Gdzie jest pułapka?
Pacjentki z jakiegoś powodu mają tendencję do podawania zaczętych tygodni, a nie skończonych. W pewnym sensie jest to logiczne, ale bardzo nie praktyczne.
Ten błąd powiela też niestety szereg popularnych aplikacji do wyliczania terminu porodu i wieku ciąży.
Dlatego zdecydowałem się napisać własny kalkulator, który liczy terminy położnicze prawidłowo. Tak jak np. w aparacie usg Twojego lekarza. Ponadto można wyliczyć tam terminy nie tylko od ostatniej miesiączki, ale wstecz od terminu porodu lub wszystkie terminy związane z in-vitro. Sprawdź sama: Kalkulator Terminu Porodu.
Praktycznie
- Masz np. 12tygodni i 4 dni, a więc podajesz, że masz 12tc, ale jesteś już w 13tc. Nigdy nie mówisz, że jesteś w 13tc.
- Albo masz uzbierane 34 tygodnie i 2 dni. Dla ginekologa wciąż będziesz w 34tc, a nie w 35tc! Mimo, że 2 dni temu zaczęłaś 35tc.
Czy to ważne?
Zależy dla kogo, jak to w życiu…
Tak, ale dla lekarzy
W wielu sytuacjach, szczególnie w szpitalu na patologii ciąży lub sali porodowej, gdzie podejmuje się kluczowe decyzje w celu utrzymania dobrostanu dziecka. Stąd bardzo dla nas ważne jest prawidłowe wyliczenie terminu porodu, a czym pisałem już wcześniej.
Dla pacjentek
Dla pacjentek najczęściej nie, ale nie zawsze.
Ta różnica pojawia się zwykle w badaniach, które wykonuje się w wąskim okresie czasu, jak badania prenatalne w 12tc. Jest wtedy różnica, jeśli pacjentka uważa, że przychodzi w 12tc, a w rzeczywistości jest jeszcze w 11tc. Dziecko może być jeszcze za małe, a badanie trzeba powtórzyć za tydzień. Jeśli jest termin to nie ma problemu, ale jeśli nie ma miejsc… Lub trzeba zapłacić za oba badania, bo przecież pierwsze się odbyło… W moich przychodniach akurat tak nie jest, ale nie wszędzie dyrekcja jest tak przyjaźnie nastawiona.
Dobry Kalkulator Ciąży!
Dobry kalkulator ciąży, który policzy w sposób prawidłowy termin porodu i inne terminy położnicze, np. termin na badanie prenatalne, znajdziesz tutaj: Kalkulator Porodu | Oblicz termin porodu | dr Marian Malinowski!
Jeśli uważasz, że artykuł jest przydatny i praktyczny, zostaw komentarz i udostępnij go!
Bardzo pomocny artykuł!
Pozdrawiam
Nareszcie trafiłam na artykuł w którym wytłumaczona jest kwestia określania wieku ciąży!
Bardzo pomocny artykuł! Super wytłumaczone i nareszcie ma to sens :):):)
Dziękuję 🙂
Panie doktorze a ja mam pytanie
Zrobilam dzis test wyszedł pozytywny czyli jestem w ciąży. Pierwszy dzień ostatniej miesiączki to 24.11 czyli teraz jest 4 tydz, tak? Który to dokładnie tydzień według lekarzy bedzie ostatniego dnia lutego 2022 roku?
Dzień dobry,
Najwygodniej i najszybciej jest policzyć na kalendarzu tygodnie do wybranego terminu. Punkt startowy Pani ma np. dziś, a każdy kolejny wtorek to kolejny tydzień, 4tyg i 6dni, 5tyg i 6dni, 6tyg i 6dni, itd.
Pozdrawiam serdecznie,
a ja właśnie wśród ginekologów ciągle spotykam się z podawaniem tygodni zaczętych…
Dzień dobry,
Zasady są jednoznaczne. Liczymy tygodnie skończone a nie zaczęte. Jest to logiczne i ułatwia określanie wieku ciąży, a więc i szacowaniu szans i powikłań, które wynikają z wieku ciąży. 22tc oznacza po prostu skończony tydzień 22., a nie 21 tydzień i 6dni lub 21 tydzień i 1 dzień…
Bardzo dziękuję za wytłumaczenie 🙂 to moja pierwsza ciąża i wszystko jest trochę jak czarna magia 🙂 bardzo przydatny artykuł i przejrzysty kalkulator 🙂
Pierwszy artykuł, który logicznie wytłumaczył co, jak i kiedy, dziękuję!
Panie doktorze z usg wychodzi mi 5t5d z terminu om 6t2d. Nie było akcji serca pni doktor stwierdziła że ciaza się nieprawidłowo rozwija i albo poronie albo dziecko będzie z wadami. Czy ta rozbieżność terminu jest duża?. Zarodek ma 0.25cm
Dzień dobry,
myślę, że trzeba poczekać tydzień i powtórzyć badanie. Powodzenia!
Dzień dobry. Mam pytanie a mianowicie na pierwszym usg wyszło , że termin porodu wypada na 4.03 (3 pomiary zarodek miał zależnie od pomiaru 0.51 , 0.52 0.57 cm ) (6tyg2dzien)
Nastepne usg po 2 tyg pierwszy pomiar wyszedł na 6.03 kolejny na 4.03 .
Kolejne usg w 11 tyg termin na 02.03 oraz po tygodniu również na 2.03 i kolejna usg prenatalne 12+4 termin również 2.03 który z tych pomiarów jest najbardziej wiarygodny ? Pozdrawiam serdecznie
Jeśli w 12tc różnica między terminem porodu wyliczonym z pomiaru CRL a terminem porodu wg OM jest mniejsza niż 7 dni oznacza to, że obowiązuje termin porodu wyliczony z daty ostatniej miesiączki. 2 dni różnicy to bardzo mało.
Witam mam pytanie. We wrzesniu 5 .
Bylam u ginekologa wyszlo ze jestem w 12w2 ciąży i plod mial jakies
52mm … czy idzie stwierdzic ktory dzien dokladnie byl dniem
zaplodnienia.?
Dzień dobry, proszę skorzystać z tego kalkulatora: https://marianmalinowski.pl/kalkulator-porodu/
Nareszcie artykuł, który rozwiał moja wątpliwość. Super 🙂