Koronawirus a ciąża

kategoria: Koronawirus, Ciąża, autor: dr n. med. Marian Malinowski

Informacji ogólnych o koronawirusie jest mnóstwo. Tutaj zebrane są dostępne informacje o wpływie koronawirusa na ciążę i dziecko.

Informacji ogólnych o koronawirusie jest mnóstwo. Tutaj zebrane są dostępne informacje o wpływie koronawirusa na ciążę i dziecko.

Co to jest koronawirus?

Krótki wstęp wyjaśniający czym jest patogen i choroba z nim związana. Patogen to koronawirus określany jako SARS-CoV-2 i prowadzi do choroby nazywanej Coronavirus-Disease-2019, czyli COVID-19. Pierwsze ognisko choroby pojawiło się w grudniu 2019 w mieście Wuhan w Chinach (Prowincja Hubei). Jest to przemysłowe miasto wielkości Londynu w jednym z najbardziej uprzemysłowionych regionów Chin.

Co było wcześniej?

Wcześniej znane medycynie były dwa inne koronawirusy. Są to:

  • SARS-CoV – pojawił się w Chinach w 2002 roku i powodował chorobę SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome)
  • MERS-CoV – pojawił się w Jordanii i Arabii Saudyjskiej w 2012 roku i powodował chorobę MERS (Middle East Respiratory Syndrome)

Z racji tego, że o nich wiemy trochę więcej i wszystkie trzy są w pewnych aspektach podobne do sobie, zostały wykorzystane jako źródło danych do analizy aktualnej epidemii.

Kto choruje najczęściej?

Z dotychczasowych danych epidemiologicznych wiemy, że choroba COVID-19:

  • ma okres inkubacji ok. 5 dni (od 2 do 14 dni)
  • średnia wieku osób hospitalizowanych to ok. 49-56 lat
  • wyraźnie częściej dotyka ona mężczyzn (54-73%), rzadziej dzieci
  • wstępne dane mówią, że ARDS, czyli ostry zespół niewydolności oddechowej występuje w ok. 17-29% hospitalizowanych pacjentów
  • śmiertelność jest na poziomie ok. 1-3%

COVID-19 a ciąża

Analizę tej sytuacji należy podzielić na kilka zagadnień:

  • postępowanie w ciąży
  • karmienie piersią
  • transmisja dopłodowa w ciąży

Ważną informacją jest fakt, że przebieg COVID-19 u kobiet w ciąży nie różni się istotnie od przebiegu u osób nieciężarnych.

Screen z oficjalnej prezentacji AJOG. Proszę zwrócić uwagę na ostatni punkt. Link do całej prezentacji jest na końcu artykułu.

Postępowanie w ciąży

Postępowanie w ciąży z chorobą COVID-19 w zasadzie nie różni się od postępowania u osoby nieciężarnej. Dochodzi dodatkowy aspekt monitorowania dobrostanu płodu.

Sama ciąża nie ma wpływu na pojawienie się objawów COVID-19, ale kobiety ciężarne częściej mają dodatkowe problemy, np. dłuższy czas hospitalizacji, częściej wymagają opieki OIOM-owej, częściej wymagają wentylacji mechanicznej.

Nie jest to zaskoczeniem, jeśli będziemy pamiętać, że COVID-19 to choroba płuc utrudniająca wentylację (oddychanie) a w ciąży pacjentki często się skarżą na duszność lub gorszą wydolność oddechową.

Nie ma także dowodów, że ciąża usposabia do infekcji koronawirusowej. Dotyczy to aktualnej choroby COVID-19, jak i wcześniejszych SARS i MERS.

Transmisja dopłodowa koronawirusa

Danych dotyczących choroby COVID-19 w ciąży jest niewiele. Z racji tego, że choroba pojawiła się niedawno, brak jest danych dotyczących przebiegu w całym okresie ciąży.

Wiadomo, że dzieci matek, które chorowały na COVID-19 są zdrowe. To samo dotyczy danych z SARS i MERS. To dobra wiadomość.

Karmienie piersią

Oficjalnie nie ma jeszcze potwierdzonego zarażenia dziecka przez matkę podczas karmienia piersią (dane na 12.02.2020). W mleku matki nie stwierdzono także obecności koronawirusa. To dobra wiadomość.

Oznacza to, że nie ma przeciwwskazań do karmienia piersią przez matki chore na COVID-19. Jednak ze względów bezpieczeństwa nie powinny karmić matki, które mają objawy choroby i są w okresie zakaźnym (ryzyko zakażenia drogą podstawową, czyli kropelkową, a nie przez mleko matki).

Źródła

W opracowaniu tego tekstu korzystałem z następujących źródeł:

Udostępnij

Interesujące tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może zainteresują Cię również

Serdecznie zapraszam!

Loading...
Ładowanie...