Serce płodu

2018-01-16

Ocena serca jest jednym z najważniejszych elementów badania ultrasonograficznego w ciąży. Serce to bardzo ważny narząd, a jego wady są jednymi z najczęstszych spotykanych w życiu płodowym. Stąd moja obecność na kolejnym kursie Zaawansowane Serce Płodu w Krakowie.

Budowa serca wydaje się być prosta: dwie komory i dwa przedsionki oraz naczynia, które doprowadzają i odbierają krew. Z punktu widzenia mechaniki, to pompa ssąco-tłocząca. To tak w teorii, w praktyce okazuje się być bardzo skomplikowanym narządem, które podlega specyficznym hemodynamicznym siłom.

W medycynie jest cała specjalizacja, która zajmuje się tylko chorobami i leczeniem serca. To kardiologia. W diagnostyce prenatalnej także pojawia się ta specjalizacja, którą nazywa się wtedy kardiologią płodową. Ze względu na zasadnicze różnice w krążeniu płodowym i krążeniu dorosłego człowieka ocena i zrozumienie wad serca płodu wymaga odmiennego diagnostycznego i terapeutycznego spojrzenia.

Największy problem w ocenie serca to przełożenie obrazu dwuwymiarowego, który widać na monitorze aparatu ultrasonograficznego, na rzeczywisty trójwymiarowy, a następnie odnalezienie kluczowych elementów jego budowy. Oczywiście dzieci bardzo często nie ułatwiają nam oceny odwracając się do nas plecami albo skutecznie się zasłaniając. W takich warunkach pełna ocena jest bardzo trudna, a niekiedy wręcz niemożliwa. Czasami jedynym rozwiązaniem jest odpuszczenie i powtórzenie badania za kilka dni.

Dużym ułatwieniem jest technika trójwymiarowa, która pomaga wyobrazić sobie wzajemne zależności pomiędzy poszczególnymi elementami budowy serca. Niestety wdrożenie techniki trójwymiarowej w ocenie serca wymaga idealnych technicznych warunków. W prawdziwym życiu takie warunki spotyka się niezwykle rzadko, a już prawie nigdy w sytuacji, kiedy to serce ma podejrzaną lub nieprawidłową budowę.

Pomoce naukowe, które są wydrukowanym trójwymiarowym obrazem serca prawidłowego i dotkniętego wadą są charakterystyczne dla kursów organizowanych w Krakowie. Nigdzie indziej na świecie takich nie ma. Jest to niezwykle cenna pomoc dla ultrasonologa, który zajmuje się badaniem serca płodu. Pomaga zrozumieć i wyobrazić sobie procesy prowadzące do obrazów charakterystycznych dla określonych wad płodu. Po to, by w trudnych warunkach mieć szansę prawidłowo ocenić serce płodu. Z tego powodu byłem uczestnikiem kursu dla zaawansowanych dotyczącego oceny serca płodu. Był to bardzo intensywny kurs poparty zajęciami praktycznymi i wizualizacjami, które pozwalały zrozumieć proces powstawania wady, a następnie ułatwić jej rozpoznanie.

Proszę pamiętać, że podstawowe okno na ocenę serca to badania połówkowe, kiedy to dziecko ma ok. 300-450g i ok. 12-13cm (pomiar odpowiadający pomiarowi CRL w I trymestrze, tj. od czubka głowy do pośladków). Serce jest wtedy odpowiednio mniejsze i ma tylko kilka cm. A coraz częściej ocenę serca przenosi się na wcześniejsze badania, gdzie dziecko ma tylko 5-8cm wielkości (CRL), a serce tylko kilka mm.

Marian Malinowski
Nazywam się Marian Malinowski, jestem położnikiem i ginekologiem. Specjalizuję się w diagnostyce i leczeniu niepłodności, ultrasonografii prenatalnej i ginekologicznej, prowadzeniem ciąż fizjologicznych i patologicznych, antykoncepcji oraz małoinwazyjnym leczeniu operacyjnym. Bardzo zależy mi, by oprócz pomocy medycznej, każda pacjentka czuła się podczas wizyty komfortowo i bezpiecznie.

Może zainteresuje Cię również:

O mnie

2017-11-19

Czytaj dalej...

Opinie pacjentów

Martyna (20 stycznia 2014)

Prowadziłam swoją pierwszą ciążę u dr Malinowskiego w przychodni przyszpitalnej na Inflanckiej. Uważam, że to bardzo dobry lekarz. Zawsze zlecał potrzebne badania, wyczerpująco odpowiadał na wszystkie moje pytania, rozwiewał wątpliwości. Bardzo dokładny podczas badań usg. Szczerze polecam!

Klaudia (10 czerwca 2016)

Zdecydowanie bardzo dobry lekarz, profesjonalnie podchodzący do pracy. Robiliśmy badanie usg i po raz pierwszy usłyszeliśmy dokładnie, co lekarz widzi na ekranie, co oznaczają pomiary. Wszystkie pytania jasno i rzeczowo wyjaśnione. Z wizyty wyszliśmy po dwukrotnym upewnieniu się, że wiemy wszystko i mozemy spać spokojnie.

Marlena (5 stycznia 2016)

Fantastyczny lekarz, fantastyczny człowiek! W pełni profesjonalne i bardzo indywidualne podejście do pacjentki! Każdy problem omawiany w sposób rzeczowy i przejrzysty... do tego anielska cierpliwość! Badanie USG przeprowadzane w sposób bardzo szczegółowy, co niestety jest rzadkością w wielu przypadkach... (polecam również z czystym sumieniem wykonanie badania SonoHSG).

Agata (5 stycznia 2017)

To już moja 3-cia wizyta u dr Mariana Malinowskiego. Za każdym razem jestem pod wrażeniem profesjonalizmu, spokoju, życzliwości i rzetelności pana doktora. Wywiad przeprowadzany jest szczegółowo, ale naturalnie, w  sposób niekrepujący. Doktor wszystko dokładnie wyjaśnia, używając terminologii zrozumiałej dla przeciętnej pacjentki, nie ma "głupich pytań". Cieszę się, że po wielu nieudanych próbach znalazłam w końcu lekarza, któremu można ufać i który jest skuteczny w leczeniu.

Marta (19 marca 2017)

USG ciąży bliźniaczej wykonywała u dr Malinowskiego już dwukrotnie. Doktor zdecydowanie wzbudza zaufanie. Badanie przebiega bez pośpiechu, na bieżąco jest omawiane i dokładnie wyjaśniane. Polecam :)

Edyta (27 marca 2017)

Bardzo dokładny, profesjonalny i rzeczowy lekarz. Wzbudza ogromne zaufanie i zawsze służy swoją wiedzą i doświadczeniem. Prowadząc ciąże u tego doktora czuję, że jesteśmy razem z Maleństwem w naprawdę dobrych rękach. Polecam wizyty u tego lekarza każdej Pani, która wymaga od lekarza reprezentowania najwyższych standardów i opieki w trakcie trwania ciąży.