Wyjaśnienie pojęć z in-vitro

kategoria: Niepłodność, autor: dr n. med. Marian Malinowski

Wyjaśnienie pojęć z zakresu in-vitro i niepłodności. Prosto i bezpośrednio wraz z omówieniem.

Z procedurami in-vitro, a szerzej ze wszystkimi technikami dotyczącymi technik wspomaganego rozrodu, łączy się szereg pojęć, skrótów i całą listą nieporozumień. Zacznijmy od wyjaśniania pojęć, a nieporozumienia często same się wyjaśnią 🙂

Poniżej lista, gdzie należy znaleźć interesujące nas pojęcie i kliknąć w odpowiedni odnośnik:

Fragment komórki jajowej tuż przed wniknięciem do niej plemnika i późniejszym zapłodnieniem, po którym powstaje diploidalna zygota - pierwsze stadium rozwoju nowego i genetycznie unikalnego osobnika potomnego. Źródło: http://www.pdimages.com/web9.htm
Fragment komórki jajowej tuż przed wniknięciem do niej plemnika i późniejszym zapłodnieniem, po którym powstaje diploidalna zygota – pierwsze stadium rozwoju nowego i genetycznie unikalnego osobnika potomnego. Źródło: http://www.pdimages.com/web9.htm
  • Gameta – to specjalna komórka, która służy do rozmnażania płciowego, tj. ma wersję żeńską (oocyt) i męską (plemnik). Charakteryzuje się tym, że ma połowę materiału genetycznego niezbędnego do powstania zarodka, który rozwinie się w dorosłego zdrowego osobnika.
  • Plemnik – to męska komórka płciowa, niezbędna do zapłodnienia komórki jajowej (oocyta).
  • Oocyt – to żeńska komórka płciowa, wymaga plemnika do zapłodnienia, po którym powstanie zarodek (formalnie najpierw zygota, czyli pierwsze stadium rozwoju nowego i genetycznie unikalnego osobnika potomnego; pierwszy etap tzw. rozwoju zarodkowego).
  • Blastocysta – to zarodek (zwykle 5-dniowy), który osiągnął pewien etap rozwoju, w którym następuje implantacja (zagnieżdżenie) zarodka w jamie macicy. Wcześniejszy etap nazywamy morulą.
  • Zarodek lub embrion (z języka greckiego: ἔμβρυον) – to pierwszy etap rozwoju nowego osobnika powstałego w wyniku zapłodnienia żeńskiej komórki jajowej (oocyta) przez męską (plemnik), gdzie powstaje zygota (tj. pierwsza komórka diploidalna, czyli posiadająca cały materiał genetyczny zebrany po połowie od męskiej i żeńskiej komórki płciowej), następnie morula i blastocysta.
  • ET – oznacza po prostu embriotransfer (ang. embryo transfer). Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Embriotransfer.
  • FET – może oznaczać embriotransfer świeży (ang. fresh embryo transfer), ale też mrożony (ang. frozen embryo transfer) – najczęściej. Trzeba uważać na to oznaczenie. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Embriotransfer.
  • CET – oznacza zawsze transfer mrożony, tzw. cryopreserved embryo transfer. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Embriotransfer.
  • eFET – oznacza planowy (elektywny) transfer mrożonych zarodków (ang. elective frozen embryo transfer), np. przy OHSS lub diagnostyce przedimplantacyjnej. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Embriotransfer.

Jeśli interesuje Cię jakieś zagadnienie lub pojęcie to napisz w komentarzu, wyjaśnię je tutaj 🙂

Udostępnij

Interesujące tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może zainteresują Cię również

Serdecznie zapraszam!

Loading...
Ładowanie...