Z procedurami in-vitro, a szerzej ze wszystkimi technikami dotyczącymi technik wspomaganego rozrodu, łączy się szereg pojęć, skrótów i całą listą nieporozumień. Zacznijmy od wyjaśniania pojęć, a nieporozumienia często same się wyjaśnią 🙂
Poniżej lista, gdzie należy znaleźć interesujące nas pojęcie i kliknąć w odpowiedni odnośnik:
- ART (ang. Assisted Reproductive Technology), czyli techniki wspomaganego rozrodu – oznacza wszystkie metody i procedury służące zajściu w ciążę, od inseminacji domacicznej (IUI, ang. Intrauterine insemination) do in-vitro. Więcej na temat przeczytasz tutaj: Co to jest in-vitro?
- Inseminacja domaciczna (IUI, ang. Intrauterine insemination) – procedura, w której podaje się specjalnie spreparowane plemniki do jamy macicy, by zwiększyć szansę na zajście w ciążę. Więcej o niej przeczytasz tutaj: Inseminacja.
- In-vitro, IVF (ang. In-Vitro Fertilization), co oznacza po prostu zapłodnienie pozaustrojowe. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Co to jest in-vitro?.

- Gameta – to specjalna komórka, która służy do rozmnażania płciowego, tj. ma wersję żeńską (oocyt) i męską (plemnik). Charakteryzuje się tym, że ma połowę materiału genetycznego niezbędnego do powstania zarodka, który rozwinie się w dorosłego zdrowego osobnika.
- Plemnik – to męska komórka płciowa, niezbędna do zapłodnienia komórki jajowej (oocyta).
- Oocyt – to żeńska komórka płciowa, wymaga plemnika do zapłodnienia, po którym powstanie zarodek (formalnie najpierw zygota, czyli pierwsze stadium rozwoju nowego i genetycznie unikalnego osobnika potomnego; pierwszy etap tzw. rozwoju zarodkowego).
- Blastocysta – to zarodek (zwykle 5-dniowy), który osiągnął pewien etap rozwoju, w którym następuje implantacja (zagnieżdżenie) zarodka w jamie macicy. Wcześniejszy etap nazywamy morulą.
- Zarodek lub embrion (z języka greckiego: ἔμβρυον) – to pierwszy etap rozwoju nowego osobnika powstałego w wyniku zapłodnienia żeńskiej komórki jajowej (oocyta) przez męską (plemnik), gdzie powstaje zygota (tj. pierwsza komórka diploidalna, czyli posiadająca cały materiał genetyczny zebrany po połowie od męskiej i żeńskiej komórki płciowej), następnie morula i blastocysta.
- ET – oznacza po prostu embriotransfer (ang. embryo transfer). Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Embriotransfer.
- FET – może oznaczać embriotransfer świeży (ang. fresh embryo transfer), ale też mrożony (ang. frozen embryo transfer) – najczęściej. Trzeba uważać na to oznaczenie. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Embriotransfer.
- CET – oznacza zawsze transfer mrożony, tzw. cryopreserved embryo transfer. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Embriotransfer.
- eFET – oznacza planowy (elektywny) transfer mrożonych zarodków (ang. elective frozen embryo transfer), np. przy OHSS lub diagnostyce przedimplantacyjnej. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Embriotransfer.
Jeśli interesuje Cię jakieś zagadnienie lub pojęcie to napisz w komentarzu, wyjaśnię je tutaj 🙂
Dodaj komentarz