Ale w zasadzie dlaczego? Wizualizacja 3D/4D najczęściej kojarzy się z oglądaniem dziecka. W rzeczywistości jej zastosowanie jest znacznie szersze, np. po to, by wykluczyć wady macicy. Szczególnie kiedy są problemy z zajściem w ciążę… lub bolesne miesiączki…
Macica sama w sobie to bardzo ciekawy narząd. Funkcjonuje w rytmie miesięcznym. Zwykle jest malutka, wielkości kobiecej pięści, ale potrafi urosnąć i zmieścić w sobie dziecko, albo czasem dwoje… Jest pojedyncza, jak np. mózg i serce, ale większość ludzkich narządów jest podwójna, np. oczy, ręce, płuca, itd.
Kluczem do zrozumienia wad macicy jest fakt, że ten specyficzny, pojedynczy narząd tworzy się z dwóch symetrycznych narządów nazwanych przewodami Muller’a. Przewody Muller’a zbiegają się w jednym miejscu w zatoce moczowo-płciowej, a potem biegną do góry rozchodząc się na boki. W okresie płodowym łączą się i zlewają ze sobą tworząc górne 2/3 pochwy i macicę oraz parzyste jajowody i jajniki. Trochę to przypomina zasuwanie się zamka błyskawicznego. Zaburzenia w tym procesie prowadzą do powstania przegrody macicy, macicy podwójnej, przegrody w pochwie, itd…

A jak ocena wad macicy wygląda w praktyce?
Tu już jest trudniej. Klasyfikacji wad macicy jest kilka. Klasyfikacji dawniejszych i tych niedawno wymyślonych. W oparciu o rozwój narządu albo o aktualny wygląd. Są też takie, które biorą pod uwagę funkcję macicy i możliwości operacyjnej korekcji. Sytuację komplikuje też fakt, że najczęściej rozpoznanie wady macicy jest związane z diagnostyką niepłodności, a więc trzeba ustalić, czy dana wada ma znaczenie kliniczne.
Ja do opisu wad macicy posługuję się klasyfikacją ESHRE/ESGE z 2013 roku (Hum Reprod. 2013 Aug;28(8):2032-44). Moim zdaniem jest ona najbardziej praktyczna i upraszcza wiele rzeczy. Klasyfikacja została opracowana przez specjalistów z The European Society of Human Reproduction and Embryology (ESHRE) i The European Society for Gynaecological Endoscopy (ESGE) podczas prac specjalnej grupy zadaniowej CONUTA (CONgenital UTerine Anomalies).
.
A jaki związek ma wada macicy z bolesnymi miesiączkami?
Bolesne miesiączki mają szereg różnych przyczyn. Jedną z nich, najczęściej bardzo rzadką, jest nieprawidłowa budowa macicy. Ale nie każda wada macicy będzie przyczyną bolesnych miesiączek. Takim niezbędnym warunkiem, jest taka nieprawidłowa budowa macicy, która utrudnia odpływ krwi miesiączkowej. Przykładem jest tzw. róg szczątkowy, gdzie jest zamknięta przestrzeń, w której jest tkanka endometrium. W czasie miesiączki, może być przyczyną jej bardzo bolesnego przebiegu. Zawsze należy wziąć pod uwagę wadę macicy, jeśli miesiączki są bardzo bolesne od samego początku. Jest to ważna różnicująca uwaga, w przeciwieństwie do informacji, że bolesne miesiączki pojawiły się później. Dlatego podstawowym elementem diagnostyki bolesnych miesiączek jest ultrasonografia narządu rodnego

Co można jeszcze zobaczyć w 3D?
Technika trójwymiarowa często jest wykorzystywana do potwierdzenia lub określenia umiejscowienia mięśniaków i polipów w jamie macicy. Takie przykłady również można obejrzeć w galerii.
Z drugiej strony technikę 3D można wykorzystać do potwierdzenia prawidłowego ułożenia wkładki wewnątrzmacicznej w usg. W tej sytuacji celem jest potwierdzenie działania antykoncepcyjnego.
Zapraszam do obejrzenia przykładowych wad macicy, ale również tych o prawidłowej budowie. Są też ciekawostki, jak polipy i wkładki, ale również ciąże. Zapraszam do podzielenia się swoimi pytaniami w komentarzach. Na wszystkie chętnie odpowiem. 🙂
[…] Pozwala ocenić anatomię narządu rodnego, szczególnie w wersji 3D (więcej o tym przeczytasz w Macica w 3D?). Jest nieocenionym badaniem na wczesnym etapie ciąży, ale również przy diagnostyce […]
Witam. Od dwóch lat szukam odpowiedzi na moje dolegliwości jak również lekarza, który bez wątpliwości oceni moją wadę. Mianowicie…. miałam wykonywane usg, usg 3d, histeroskopię i rezonans. Niestety żaden lekarz nie umie określić mojej wady. Słyszałam już diagnozę macicy podwójnej, macicy dwurożnej. Podwójnej szyjki. Bez podwójnej szyjki. Macica z przegrodą częściową, macica z przegrodą całkowitą… czy po tych wszystkich badaniach na prawdę ciężko jest to określić? Czy mój przypadek jest aż tak bardzo skomplikowany… miałam również badanie usg tzw komisyjne. Lekarze prawie dali sobie po mordzie analizując wszystko co widzą na monitorze. Badało mnie już 18 ginekologów A diagnozy nie mam żadnej… A zaczęło się od zwykłego badania cytologii. Trafiłam na bardzo dokladnego lekarza, któremu coś nie pasowało przy badaniu profilaktycznym i tak zaczęła się moja przygoda. Każdy lekarz jest zgodny tylko w jednej kwestii, że coś jest nie tak.
Dzień dobry, Zapraszam do wykonanie ultrasonografii trójwymiarowej narządu rodnego, gdzie dokładnie obejrzymy i pomierzymy Pani macicę i na tej podstawie określimy jej budowę wg schematu ESHRE.
Witam, u mnie zdiagnozowana została macica w kształcie litery T. Czy taka macica stanowi od razu podstawę do operacji i wykonania korekty wady, czy jednak jest mozliwe donoszenie ciąży z taka macica?
Dzień dobry,
Macica T-kształtna nie jest prawidłowym kształtem jamy macicy. Często się je operuje, ale też nie zawsze. Zależy od tego „jak bardzo jest T-kształtna”… Bez obrazka trudno odpowiedzieć na to pytanie.
Pozdrawiam serdecznie,
Dzień dobry,
mam macicę dwurożną, stwierdzono to dwukrotnie podczas zwykłego rutynowego badania USG dopochwowego. Czy mimo tej diagnozy warto wykonać jeszcze USG 3D? Dodam, że cierpię przy tym na wtórne bolesne miesiączkowanie i bardzo bym chciała chociaż trochę zmniejszyć ten problem.
Pozdrawiam
Dzień dobry, Wszystko zależy czego chce się Pani dowiedzieć podczas badania USG 3D? Czy jest jakiś problem z tą macicą dwurożną? Najpierw trzeba wykluczyć inne, bardziej prozaiczne przyczyny bolesnego miesiączkowania, a potem wdrożyć odpowiednie leczenie.
Dzień dobry. Mam podejrzenie macicy druroznej, ale lekarz powiedziała, że może to być również przegroda. Będę podchodzić do IVF. Bylam na histeroskopii, ktora nie dala odpowiedzi co do wady. Bylam na rezonansie ale wynik za miesiąc. Szukam na internecie lekarza w Trójmieście, który robi takie badanie jak tu Pan doktor opisuje. Niby bylam na jakimś usg3d ale nie widać tej wady tak jak na tych zdjęciach. O co pytać? O sprzęt? Na jakim lekarz pracuje? Żeby mieć pewność że będzie dobre rozpoznanie.
Dzień dobry, nie do końca rozumiem Pani pytanie. Rekonstrukcja trójwymiarowa macicy powinna pozwolić na ocenę ewentualnej wady macicy, tak jak na moich zdjęciach.
Dzień dobry, macica dwurożna z przegroda 15mm
Czy wykonac zabieg usunięcia przegrody? Jakie są szanse na zajście i donoszenie ciąży bez usuwania?
Dzień dobry, przegroda w macicy, która wymaga zastanowienia się nad korektą to taka, która jest większa niż połowa grubości dna. W wersji uproszczonej to więcej niż 10mm.
[…] nieprawidłowościach anatomicznych narządu rodnego – np. polipy, zrosty, mięśniaki wpuklające się do jamy, wady macicy […]