Leczenie niepłodności to nie tylko in-vitro. Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz zagranicznych towarzystw naukowych zajmujących się tym problemem (np. ESHRE, ASMR) przed przystąpieniem do najbardziej zaawansowanych technik wspomaganego rozrodu należy spróbować rozpoznać przyczynę niepłodności, a następnie dopasować do niej dalsze postępowanie. Często wystarcza proste, ale odpowiednio dobrane leczenie hormonalne.
Wyrównanie zaburzeń hormonalnych
Proces prowadzący do powstania i podtrzymania ciąży jest skomplikowany i bardzo wrażliwy na wszelkie zaburzenia. Zaburzenia te nie zawsze są oznaką choroby (np. intensywne ćwiczenia sportowe mogą zablokować owulacje), ale zawsze wymagają rozpoznania i ich zrozumienia. Dzięki doświadczonemu laboratorium z pełnym panelem badań hormonalnych możemy je wykryć i zaproponować odpowiednią pomoc prowadzącą do przywrócenia ich prawidłowych funkcji.
Stymulacja owulacji
Stymulacja owulacji jest formą leczenia hormonalnego i polega na kontrolowanym wywołaniu owulacji, kiedy jest podejrzenie dysfunkcji tego skomplikowanego procesu.
Leczenie operacyjne
W niektórych sytuacjach diagnostyka i leczenie operacyjne jest niezbędne. Pierwszym etapem jest zawsze prawidłowe rozpoznanie i zaproponowanie najbardziej optymalnej terapii, jeśli to możliwe małoinwazyjnej (laparoskopia, histeroskopia), w renomowanych ośrodkach akademickich.
Zapłodnienie pozaustrojowe i inseminacja
Inseminacja i zapłodnienie pozaustrojowe są inwazyjnymi technikami leczenia niepłodności. Szczególnie ta ostatnia wymaga odpowiedniego zaplecza laboratoryjnego. Kwalifikacja do takiego leczenia jest zgodna z aktualnymi rekomendacjami w tym zakresie.
Dodaj komentarz