Punkcja jajników (in-vitro)

kategoria: Niepłodność, autor: dr n. med. Marian Malinowski

Jak wygląda punkcja jajników? To procedura pobrania komórek jajowych do zabiegu invitro.

Punkcja jajników to jeden z podstawowych elementów procedury zapłodnienia pozaustrojowego, czyli in-vitro. To podczas tej procedury pobiera się komórki jajowe (tzw. oocyte pick up, stąd skrót OPU stosowany w wielu klinikach), z których później (tj. po zapłodnieniu) powstają zarodki wykorzystywane jeszcze później w innej procedurze IVF (in-vitro fertilization), czyli embriotransferze (Embriotransfer (in-vitro)).

Jak to wygląda?

Punkcja jajników polega na nakłuciu w jajniku wyhodowanych wcześniej pęcherzyków przy pomocy usg i za pomocą specjalnej igły pobraniu z nich płynu pęcherzykowego wraz z kompleksem jajonośnym zawierającym oocyt (komórkę jajową).

Wygląda to w ten sposób, że u znieczulonej wcześniej pacjentki pod kontrolą usg nakłuwa się specjalną igłą przez pochwę pęcherzyki i odciąga specjalną pompą pod odpowiednim ciśnieniem ich zawartość do probówki. Tak uzyskany płyn jest przekazywany do embriologa, który poszukuje w nich oocytów, które następnie oczyszcza, klasyfikuje i odpowiednio przygotowuje do zapłodnienia. Brzmi prosto, ale całość zajmuje ok. 2-3h, a ten czas nie obejmuje jeszcze procesu zapłodnienia komórki jajowej.

Ile trwa punkcja jajników?

Sam zabieg punkcji jajników nie trwa długo, zwykle 5-10 min, choć całość pobytu na sali zabiegowej jest dłuższa, ale zwykle nie przekracza 30m (weryfikacja tożsamości pacjentki, przygotowanie do znieczulenia, sam zabieg, wybudzenie i przeniesienie na salę pooperacyjną/wybudzeniową).

Z drugiej strony na efekt zapłodnienia, czyli powstanie funkcjonalnego zarodka trzeba jeszcze poczekać. Stąd w wielu klinikach leczenia niepłodności pierwszą informację o pobranych komórkach jajowych otrzymuje się dopiero następnego dnia, kiedy już wiadomo, które komórki jajowe się skutecznie zapłodniły, czyli powstał żywy zarodek.

Zapłodnienie komórki jajowej to kolejny etap procedury in-vitro. Konieczna jest do tego dojrzała i dobrej jakości komórka jajowa, którą zapładniamy najlepszym plemnikiem, jaki znajdziemy. Po około 24h wiemy już, czy powstał żywy zarodek :)
Zapłodnienie komórki jajowej to kolejny etap procedury in-vitro. Konieczna jest do tego dojrzała i dobrej jakości komórka jajowa, którą zapładniamy najlepszym plemnikiem, jaki znajdziemy. Po około 24h wiemy już, czy powstał żywy zarodek 🙂

Przygotowanie do punkcji

Przygotowanie do tego zabiegu różni się w szczegółach w zależności od kliniki – otrzymasz odpowiednią instrukcję przed punkcją jajników. Zwykle jest to w dniu, w którym ustalony będzie termin punkcji jajników, najczęściej na zakończenie stymulacji jajników, czyli w dniu, w którym zostanie podany tzw. trigger (tj. lek wywołujący ostateczne dojrzewanie komórek jajowych).

Ogólne zasady są takie:

  • zwykle jest jakaś forma przygotowania pochwy do zabiegu (np. profilaktyczne podanie któregoś preparatu o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym, najczęściej dopochwowo)
  • na zabieg zgłaszamy się na czczo, tzn. 8 godzin bez jedzenia i picia, ale przyjmuje się wszystkie przepisane leki popijając niewielką ilością wody! – pusty żołądek jest niezbędny dla bezpiecznego znieczulenia!
  • po zabiegu monitoruje się krwawienie z pochwy i zgłasza do kliniki wszelkie sytuacje odbiegające od normy (np. zbyt duże krwawienie, narastający ból podbrzusza mimo przyjmowania leków przeciwbólowych, narastające osłabienie)
  • spokojnie czeka się na informację od embriologa przyjmując leki przygotowujące do embriotransferu (zwykle 5-dniowego zarodka, coraz rzadziej 3-dniowego), jeśli planowany jest transfer świeżego zarodka (patrz: Embriotransfer (in-vitro)).
Nie można zapominać, że po punkcji jajników nie można prowadzić samodzielnie samochodu, zresztą jak po każdym znieczuleniu dożylnym :) Własny kierowca jest niezbędny, by wrócić do domu! :)
Nie można zapominać, że po punkcji jajników nie można prowadzić samodzielnie samochodu, zresztą jak po każdym znieczuleniu dożylnym 🙂 Własny kierowca jest niezbędny, by wrócić do domu! 🙂

Bezpieczeństwo

Zabieg jest uznawany za bezpieczny i o niskim ryzyku powikłań. Niskie ryzyko nie oznacza, że go nie ma w ogóle. Najpoważniejsze powikłanie jest związane z krwawieniem do jamy brzusznej. Wszystko będzie opisane w zgodzie do zabiegu, a jeśli będziesz miała jakieś dodatkowe pytania lub wątpliwości, to zapytaj swojego lekarza prowadzącego.

Udostępnij

Interesujące tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może zainteresują Cię również

Serdecznie zapraszam!

Loading...
Ładowanie...