FMF 2017

2017-12-10
kategoria: o mnie

Rozwój medycyny wciąż idzie do przodu. To co co kilka lat temu było jeszcze luźnym pomysłem, dziś zaczyna być standardem. Dlatego warto aktualizować swoją wiedzę i odwiedzać konferencje, które wyznaczają nowe ścieżki w medycynie. jedną z nich jest Advances in Fetal Medicine organizowanej corocznie przez The Fetal Medicine Foundation w Londynie. Moim zdaniem kurs bardzo udany, a poniżej krótka z niego relacja.

Tematy podejmowane na tej konferencji naukowej były niezwykle ciekawe. Dotyczyły m.in. opracowanego niedawno nowego sposobu określania ryzyka i prewencji wystąpienia bardzo groźnej dla matki i dziecka choroby nazywanej preeklampsją (polska nazwa to stan przedrzucawkowy, stare określenie to zatrucie ciążowe). Temat na tyle istotny, że wnioski opiszę w specjalnym poście.

Inne poruszone zagadnienia to postępowanie w sytuacji małego i dużego płodu. Dla małego płodu przede wszystkim najistotniejsze jest określenie prawidłowego wieku ciąży (bardzo istotne są badania ultrasonograficzne z I trymestru), by rozróżnić dzieci młodsze od tych, które mają problem ze wzrastaniem. Dzieci, które nie rosną, mają znacząco wyższe ryzyko wewnątrzmacicznego obumarcia, a cała strategia sprowadza się do wybrania idealnego momentu na poród. Niestety bardzo często podjęcie właściwej decyzji jest niezwykle trudne.

Z drugiej strony duże dziecko też nie jest wolne od problemów. Istnieje cały katalog powikłań matczynych i dotyczących dziecka związanych z makrosomią. Te powikłania są związane z porodem (np. bardzo niebezpieczna dystocja barkowa i jej powikłania – jak złamany obojczyk, które jest najłagodniejszym powikłaniem), ale nie tylko, bo wpływ ich jest także na dalsze funkcjonowanie matki (np. zwiększa ryzyko wystąpienia w przyszłości nietrzymania moczu u matki) i dziecka (np. porażenia Erba). Nie ułatwia także fakt, że ocena masy płodu jest niezwykle trudna i obarczona dużym błędem (w okolicy porodu sięgającym ok. 500g w obie strony). Z tego powodu organizowane są różne badania i próby lepszego oszacowania masy płodu, np. poprzez badania MRI. Jednym z wniosków podsumowujących jest stwierdzenie, że w sytuacjach wątpliwych należy wykonywać dodatkowe badania ultrasonograficzne z oceną masy płodu i umieszczenie jej na wykresie, nawet w okolicy terminu porodu.

Ale dwudniowa konferencja nie zamknęła się tylko w tych tematach. Były poruszane problemy związane z infekcją CMV, wentrikulomegalią (tj. poszerzony róg tylny komory bocznej u płodu) i niektóre zagadnienia z echokardiografii płodu oraz postępowania w porodzie przedwczesnym i nadciśnieniu w ciąży.

A co poza tym?

Wyjazd na konferencję udało mi się połączyć ze zwiedzaniem Londynu. Po raz pierwszy byłem na musicalu na słynnym West Endzie mimo, że musicalów nie lubię. Namawiał mnie przyjaciel i już po dwóch latach siedzieliśmy razem na widowni. Na początek coś nieskomplikowanego, czyli Król Lew! O przedstawieniu można mówić długo, wiele linijek tekstu zostało już napisane, gdyż w repertuarze jest od lat ’90. Nie będę tego powtarzał. Napiszę tylko, że warto! I już! 🙂

Materiały konferencyjne i mój identyfikator z Advances in Fetal Medicine Course.

Do samego Londynu mam pewną słabość, choć mieszkać w nim bym nie chciał. Może dlatego, że najlepsza włoską pizzę jadłem właśnie w jednej z londyńskich restauracji. Podobnie kaczkę po chińsku 🙂

Jest jeszcze British Museum, którego nie trzeba przedstawiać. Spędziliśmy tam kilka godzin, a mam wrażenie jakbyśmy tylko dotknęli zbiorów, które tam są zgromadzone. Bardzo budujące jest to, że razem z nami było tam mnóstwo dzieci w różnym wieku. I były zainteresowane 🙂

Mam nadzieję, że wrócę! Zarówno na konferencję za rok, jak i do Londynu! Plan zwiedzania jest, a co jest najciekawsze, ta lista wcale się nie zmniejsza 🙂

Marian Malinowski
Nazywam się Marian Malinowski, jestem położnikiem i ginekologiem. Specjalizuję się w diagnostyce i leczeniu niepłodności, ultrasonografii prenatalnej i ginekologicznej, prowadzeniem ciąż fizjologicznych i patologicznych, antykoncepcji oraz małoinwazyjnym leczeniu operacyjnym. Bardzo zależy mi, by oprócz pomocy medycznej, każda pacjentka czuła się podczas wizyty komfortowo i bezpiecznie.

Może zainteresuje Cię również:

O mnie

2017-11-19

Czytaj dalej...

Opinie pacjentów

Martyna (20 stycznia 2014)

Prowadziłam swoją pierwszą ciążę u dr Malinowskiego w przychodni przyszpitalnej na Inflanckiej. Uważam, że to bardzo dobry lekarz. Zawsze zlecał potrzebne badania, wyczerpująco odpowiadał na wszystkie moje pytania, rozwiewał wątpliwości. Bardzo dokładny podczas badań usg. Szczerze polecam!

Klaudia (10 czerwca 2016)

Zdecydowanie bardzo dobry lekarz, profesjonalnie podchodzący do pracy. Robiliśmy badanie usg i po raz pierwszy usłyszeliśmy dokładnie, co lekarz widzi na ekranie, co oznaczają pomiary. Wszystkie pytania jasno i rzeczowo wyjaśnione. Z wizyty wyszliśmy po dwukrotnym upewnieniu się, że wiemy wszystko i mozemy spać spokojnie.

Marlena (5 stycznia 2016)

Fantastyczny lekarz, fantastyczny człowiek! W pełni profesjonalne i bardzo indywidualne podejście do pacjentki! Każdy problem omawiany w sposób rzeczowy i przejrzysty... do tego anielska cierpliwość! Badanie USG przeprowadzane w sposób bardzo szczegółowy, co niestety jest rzadkością w wielu przypadkach... (polecam również z czystym sumieniem wykonanie badania SonoHSG).

Agata (5 stycznia 2017)

To już moja 3-cia wizyta u dr Mariana Malinowskiego. Za każdym razem jestem pod wrażeniem profesjonalizmu, spokoju, życzliwości i rzetelności pana doktora. Wywiad przeprowadzany jest szczegółowo, ale naturalnie, w  sposób niekrepujący. Doktor wszystko dokładnie wyjaśnia, używając terminologii zrozumiałej dla przeciętnej pacjentki, nie ma "głupich pytań". Cieszę się, że po wielu nieudanych próbach znalazłam w końcu lekarza, któremu można ufać i który jest skuteczny w leczeniu.

Marta (19 marca 2017)

USG ciąży bliźniaczej wykonywała u dr Malinowskiego już dwukrotnie. Doktor zdecydowanie wzbudza zaufanie. Badanie przebiega bez pośpiechu, na bieżąco jest omawiane i dokładnie wyjaśniane. Polecam :)

Edyta (27 marca 2017)

Bardzo dokładny, profesjonalny i rzeczowy lekarz. Wzbudza ogromne zaufanie i zawsze służy swoją wiedzą i doświadczeniem. Prowadząc ciąże u tego doktora czuję, że jesteśmy razem z Maleństwem w naprawdę dobrych rękach. Polecam wizyty u tego lekarza każdej Pani, która wymaga od lekarza reprezentowania najwyższych standardów i opieki w trakcie trwania ciąży.