Co to jest FMF?

2018-07-31
kategoria: ciąża

The Fetal Medicine Foundation zajmuje się perinatologią, czyli medycyną płodową. Jej celem jest propagowanie wiedzy o medycynie płodowej oraz szkolenie lekarzy w tym zakresie. Główne dokonania są związane z diagnostyką prenatalną, a ostatnio również z preeklampsją.

FMF

W ciągu ponad 20 lat swojej działalności FMF pchnęła diagnostykę ultrasonograficzną w ciąży na nowe tory dając nową energię do kolejnych badań naukowych. Jej początek sięga diagnostyki wad genetycznych w 12tc (dotyczy m.in. zespołu Down’a, czyli trisomii 21). Efektem jej pracy jest stworzenie całej strategii i schematu postępowania w celu selekcji ciąż dotkniętych tymi chorobami. Schemat ten jest najbardziej skutecznym w tym zakresie. Nazywany jest badaniem genetycznym w 12tc.

Ale FMF to nie tylko badania prenatalne. To także międzynarodowe szkolenia dla lekarzy pozwalające zdobyć nowe umiejętności certyfikowane odpowiednim testem teoretycznym i praktycznym. Mało kto wie, że certyfikat FMF nie jest dawany dożywotnio, a każdy jego posiadacz musi corocznie potwierdzać wysokie swoje umiejętności wykonując audyt FMF. Bez tego traci swoje uprawnienia.

Słynna piramida Kyprosa dotycząca opieki perinatalnej zaadoptowana do screeningu i profilaktyki preeklampsji. Ateny 2018.

W toku swojej działalności FMF stworzyło szereg narzędzi i procedur ułatwiających codzienną praktykę lekarską. Do najważniejszych z nich należy:

  1. diagnostyka wad genetycznych w 11,0-13,6tc, czyli badanie genetyczne wg FMF (ocena m.in. kości nosowej i przezierności karkowej); przeczytaj więcej o badaniach prenatalnych
  2. preeklampsja (polski odpowiednik to stan przedrzucawkowy, kiedyś nazywany zatruciem ciążowym)
  3. oraz szereg kalkulatorów służących do oceny ryzyka w konkretnych jednostkach chorobowych

Kongresy i kursy

FMF słynie z corocznych kongresów. Najbardziej znane są te z serii:

  • FMF World Congress in Fetal Medicine – organizowany w czasie wakacji (w 2018 roku w Atenach, zobacz moje podsumowanie)
  • FMF Advancess Course – organizowany w grudniu w Londynie (tutaj znajdziesz podsumowanie FMF Advancess Course 2017)

Każde takie spotkanie podsumowuje najważniejsze wydarzenia i odkrycia w perinatologii.

Kypros Nicolaides

Szefem FMF jest Kypros Nicolaides, od 1991 Professor of Fetal Medicine w King’s College London. Cypryjski Grek, który studiował w King’s College School of Medicine and Dentistry w Londynie. Swoją karierę zaczynał w szpitalu King’s College Hospital, gdzie pracuje do dziś.

Ja z Kyprosem Nikolaidesem.

Dzięki swoim odkryciom zrewolucjonizował medycyną płodową, a przez wielu jest uważany za jednego z jej pionerów. W latach ’80 zajmował się m.in. fetoskopią i konfliktem serologicznym. W późniejszych latach skupił się na diagnostyce wad genetycznych i anomalii strukturalnych u płodu w czasie ciąży (badanie genetyczne w 12tc wg FMF). Tym przyczynił się do zmiany spojrzenia na diagnostykę prenatalną przedstawiając odwróconą piramidę opieki prenatalnej. Efektem tego jest ciągłe przesuwanie granic diagnostyki w kierunku początku ciąży. Aktualnie jednym z jego głównych punktów działalności są prace związane z diagnostyką i prewencją stanu przedrzucawkowego (preeklampsji).

Łącznie ma wkład w publikację ponad 1000 artykułów naukowych oraz ponad 30 książek i monografii. Google Schoolar pokazuje ok. 2500 naukowych pozycji z nim związanych.

Marian Malinowski
Nazywam się Marian Malinowski, jestem położnikiem i ginekologiem. Specjalizuję się w diagnostyce i leczeniu niepłodności, ultrasonografii prenatalnej i ginekologicznej, prowadzeniem ciąż fizjologicznych i patologicznych, antykoncepcji oraz małoinwazyjnym leczeniu operacyjnym. Bardzo zależy mi, by oprócz pomocy medycznej, każda pacjentka czuła się podczas wizyty komfortowo i bezpiecznie.

Opinie pacjentów

Martyna (20 stycznia 2014)

Prowadziłam swoją pierwszą ciążę u dr Malinowskiego w przychodni przyszpitalnej na Inflanckiej. Uważam, że to bardzo dobry lekarz. Zawsze zlecał potrzebne badania, wyczerpująco odpowiadał na wszystkie moje pytania, rozwiewał wątpliwości. Bardzo dokładny podczas badań usg. Szczerze polecam!

Klaudia (10 czerwca 2016)

Zdecydowanie bardzo dobry lekarz, profesjonalnie podchodzący do pracy. Robiliśmy badanie usg i po raz pierwszy usłyszeliśmy dokładnie, co lekarz widzi na ekranie, co oznaczają pomiary. Wszystkie pytania jasno i rzeczowo wyjaśnione. Z wizyty wyszliśmy po dwukrotnym upewnieniu się, że wiemy wszystko i mozemy spać spokojnie.

Marlena (5 stycznia 2016)

Fantastyczny lekarz, fantastyczny człowiek! W pełni profesjonalne i bardzo indywidualne podejście do pacjentki! Każdy problem omawiany w sposób rzeczowy i przejrzysty... do tego anielska cierpliwość! Badanie USG przeprowadzane w sposób bardzo szczegółowy, co niestety jest rzadkością w wielu przypadkach... (polecam również z czystym sumieniem wykonanie badania SonoHSG).

Agata (5 stycznia 2017)

To już moja 3-cia wizyta u dr Mariana Malinowskiego. Za każdym razem jestem pod wrażeniem profesjonalizmu, spokoju, życzliwości i rzetelności pana doktora. Wywiad przeprowadzany jest szczegółowo, ale naturalnie, w  sposób niekrepujący. Doktor wszystko dokładnie wyjaśnia, używając terminologii zrozumiałej dla przeciętnej pacjentki, nie ma "głupich pytań". Cieszę się, że po wielu nieudanych próbach znalazłam w końcu lekarza, któremu można ufać i który jest skuteczny w leczeniu.

Marta (19 marca 2017)

USG ciąży bliźniaczej wykonywała u dr Malinowskiego już dwukrotnie. Doktor zdecydowanie wzbudza zaufanie. Badanie przebiega bez pośpiechu, na bieżąco jest omawiane i dokładnie wyjaśniane. Polecam :)

Edyta (27 marca 2017)

Bardzo dokładny, profesjonalny i rzeczowy lekarz. Wzbudza ogromne zaufanie i zawsze służy swoją wiedzą i doświadczeniem. Prowadząc ciąże u tego doktora czuję, że jesteśmy razem z Maleństwem w naprawdę dobrych rękach. Polecam wizyty u tego lekarza każdej Pani, która wymaga od lekarza reprezentowania najwyższych standardów i opieki w trakcie trwania ciąży.