USG piersi w ciąży

kategoria: Ciąża, Zdrowie, autor: dr n. med. Marian Malinowski

Kontrowersji na temat sensu wykonywania usg piersi w ciąży jest wiele. Przedstawiam tutaj aktualne rekomendacje.

Kontrowersji na temat sensu wykonywania usg piersi w ciąży jest wiele. Przedstawię tutaj aktualne rekomendacje.

Co to za badanie?

Badanie usg piersi służy do wykrywania raka piersi. Więcej o tym badaniu przeczytasz tutaj: Kiedy wykonać usg piersi?

Dlaczego jest ważne?

W ciąży jest możliwe leczenie raka piersi! Nie należy zaniedbywać badań profilaktycznych szczególnie jeśli wiadomo, że zmiany w piersiach wynikające z ciąży mogą maskować objawy nowotworu piersi.

Rak piersi jest wykrywany u kobiet ciężarnych zwykle w późniejszym stadium niż w populacji ogólnej. Opóźniona jest także jego diagnostyka o ok. 2-7m w porównaniu do kobiet nie będących w ciąży, a opóźnienie rozpoznania o 6m zwiększa szansę na pojawienie się przerzutów do regionalnych węzłów chłonnych o ok. 5%. Przerzuty w każdym nowotworze pogarszają rokowanie, stąd tak ważne jest wykrywanie zmian na najwcześniejszym etapie rozwoju.

To opisywane zjawisko prawdopodobnie jest związane z maskowaniem objawów przez obfitą tkankę gruczołową piersi, która pojawia się w ciąży.

W ciąży jest możliwe leczenie raka piersi! Można zastosować leczenie chirurgiczne i chemioterapię, a niekiedy i radioterapię.

Jakie są zalecenia?

W roku 2018 powstało stanowisko zespołu ekspertów Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników odnośnie wykonywania badania USG piersi u ciężarnych. Zaprezentowano proste i jednoznaczne stanowisko:

  • u pacjentek >35rż – wskazane jest wykonanie usg piersi w I lub II trymestrze ciąży
  • u pacjentek <35rż – zalecane jest rozważenie wykonania usg piersi w I lub II trymestrze ciąży
  • u pacjentek z niepokojącymi objawami (tj. wyczuwalny guz, zaczerwienienie lub obrzęk skóry piersi, powiększenie węzłów chłonnych pachowych) – wskazane jest wykonanie wszystkich niezbędnych badań diagnostycznych w celu potwierdzenia lub wykluczenia raka piersi na każdym etapie ciąży, na początek usg piersi
Infografika podsumowująca zalecenia opublikowana przez Fundację Rak’n’Roll

Źródła

Pełny tekst tego Stanowiska znajdziesz na stronie Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników: Stanowisko PTCh, PTO oraz PTGiP (PDF).

A tutaj jest strona Fundacji Rock’n’Roll.

Udostępnij

Interesujące tagi

2 odpowiedzi na “USG piersi w ciąży”

  1. […] W ciąży i przy karmieniu piersią również można wykonać badanie usg piersi. Więcej o tym przeczytasz tutaj: USG piersi w ciąży. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może zainteresują Cię również

Serdecznie zapraszam!

Loading...
Ładowanie...