Szczepienie w ciąży na COVID-19 chroni Twoje dziecko!

kategoria: Koronawirus, Ciąża, autor: dr n. med. Marian Malinowski

Są już pierwsze doniesienia, że szczepionka na COVID-19 chroni również dziecko!

Są już pierwsze badania kobiet ciężarnych poddanych szczepieniu na COVID-19. Przeciwciała po szczepionce chronią też dziecko.

1 kwietnia 2021 Society for Maternal-Fetal Medicine opublikowało kolejną aktualizację rekomendacji dotyczących szczepienia kobiet ciężarnych i podczas laktacji. Aktualizacje dotyczą efektywności szczepienia dla kobiet i ich dzieci. Stwierdzono:

  • Szczepionki mRNA (Pfizer-BioNTech i Moderna) są wysoce efektywne w wywoływaniu produkcji przeciwciał poszczepiennych przeciwko Covid-19 u kobiet w ciąży i w czasie laktacji
    • ich miano (poziom) jest podobne do miana u kobiet nieciężarnych
    • miano poszczepienne jest wyższe niż miano po przechorowaniu SARS-CoV-2!
  • Szczepionki mRNA wywołują również immunologiczną ochronę płodu i noworodka poprzez transfer przeciwciał przez łożysko i podczas laktacji!

Należy podkreślić, że wnioski te dotyczą szczepionek mRNA (czyli szczepionek firm Pfizer-BioNTech i Moderna). Wynika to tylko i wyłącznie z faktu, że są to szczepionki najwcześniej wprowadzone i najdłużej będące w użyciu, a więc znacznie więcej było czasu na ich przebadanie. Wnioski z tych badań są zgodne z wcześniejszymi założeniami i zgodne z aktualną wiedzą na temat szczepionek i odpowiedzi immunologicznej w ciąży. Nic nie wskazuje na to, że wnioski z badań nad innymi szczepionkami będą inne.

Podsumowując, przeciwciała swobodnie przenikają przez łożysko, co jest znanym i potwierdzonym wielokrotnie faktem. Podobnie jest z przeciwciałami w mleku matki, co jest zawsze podkreślane podczas zaleceń karmienia piersią. Oba mechanizmy mają zapewnić noworodkowi pierwszą i podstawową ochronę immunologiczną w pierwszych dniach jego życia poza łonem matki. Mamy już pierwsze dowody, że dotyczy to także ochrony przed COVID-19!

Pod koniec kwietnia 2021 pojawiło się w podobnym tonie zalecenie Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Również stwierdza, że „szczepionki przeciw COVID19 powinny być oferowane ciężarnym i kobietom karmiącym”. PTGiP podpiera się długą listą zagranicznych towarzystw naukowych, jak np. ACOG (The American College of Obstetricians and Gynecologists), RCOG (The Royal College of Obstetricians and Gynaecologists) czy CDC (Centers for Disease Control and Prevention).

Więcej o szczepieniach przeciwko COVID-19 znajdziesz tutaj:

Bibliografia

Udostępnij

Interesujące tagi

Jedna odpowiedź do “Szczepienie w ciąży na COVID-19 chroni Twoje dziecko!”

  1. […] Szczepienie w ciąży na COVID-19 chroni Twoje dziecko! […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może zainteresują Cię również

Serdecznie zapraszam!

Loading...
Ładowanie...