Dziecko w łonie matki się rusza. To wszyscy wiemy, nawet faceci. Widać to na badaniach ultrasonograficznych, a czasem można zobaczyć na brzuchu ruchy malutkiego ludzika… Ale jak dokładnie się rusza i jak duże są to ruchy można zobaczyć dopiero na tym filmie!…
To nagranie z badania MRI (ang. magnetic resonance imaging), którego celem jest ocena ruchów dziecka. MRI to rezonans magnetyczny, a dokładniej obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego. Ta metoda nie ma nic wspólnego z tomografią komputerową, która polega na zastosowaniu promieni Roentgena i której nie powinno się stosować w ciąży.
Oznacza to, że badanie MRI jest dla dziecka całkowicie bezpieczne. Obraz jest generowany poprzez analizę subtelnych zmian magnetyzmu jąder atomów w silnym polu magnetycznym.
Jest to jedna z najpopularniejszych metod obrazowania ciała człowieka. Położnictwo nie jest jej głównym obszarem zainteresowania, ale są prowadzone prace, gdzie próbuje się oszacować masę płodu analizując obrazy MRI. Na podstawie wstępnych danych margines błędu pomiaru jest wyraźnie mniejszy niż w badaniu ultrasonograficznym. Może kiedyś będzie to standardowa metoda przy podejrzeniu makrosomii płodu?
Aktualnie badanie MRI w położnictwie jest przede wszystkim wykorzystywane do oceny wad OUN u płodu. Wtedy ogromnym problemem są ruchy płodu. Tu postanowiono zrobić z tego atut 🙂
Zapraszam do obejrzenia filmiku!
https://www.facebook.com/futurism/videos/829354123910455/
Dodaj komentarz