#Pink Lips Challenge

kategoria: Zdrowie, autor: dr n. med. Marian Malinowski

Czyli Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. To akcja prowadzona w wielu krajach od wielu już lat mająca na celu poprawę wykrywalności raka szyjki macicy. A czemu? Bo wcześnie wykryty jest całkowicie wyleczalny!

Rak szyjki macicy jako jeden z niewielu ma swoje badanie profilaktyczne – proste i tanie. Nazywamy je popularnie badaniem cytologicznym lub po prostu cytologią. Pozwala na wczesne wykrycie stanów przedrakowych (dysplazji), a następnie po dokładniejszej diagnostyce (kolposkopia, wycinki) zaplanować skuteczne leczenie.

Akcja promowania badań cytologicznych jest prowadza na świecie pod wieloma hasłami. To z UK.

Co to jest #Pink Lips Challenge?

To akcja IFMSA-Poland, czyli międzynarodowej organizacji zrzeszającej studentów medycyny. Polega na namawianiu do wykonywania badań cytologicznych poprzez zrobienia sobie zdjęcia z pomalowanymi ustami na różowo. Następnie zdjęcie publikujesz z hasztagiem #pinklipschallenge lub #pinklipsproject. Pokaż, że nie jesteś sama i dbasz o swoje zdrowie!

Na czym polega cytologia?

Badanie cytologiczne polega na pobraniu komórek z tarczy szyjki macicy i kanału szyjki macicy. Pobiera się specjalną szczoteczką podczas wziernikowania pochwy. To pewne uproszczenie, ale wystarczy do wyjaśnienia metody.

Wynik otrzymuje się w systemie oceny nazywanym Bethesda (TBS). To z niego są dziwne akronimy, jak ASC-US, LSIL, HSIL. Dawniejsza forma opisu badania, czyli wg Papanicolau (PAP), jako przestarzała odchodzi do lamusa. Jednak, jako znacznie prostsza, wciąż jest stosowana w komunikacji między lekarzem a pacjentką.

Udostępnij

Może zainteresują Cię również

Serdecznie zapraszam!

Loading...
Ładowanie...