#Pink Lips Challenge

kategoria: Zdrowie, autor: dr n. med. Marian Malinowski

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy promuje badania cytologiczne. Dlaczego? Bo wcześnie wykryty rak szyjki macicy jest całkowicie wyleczalny!

Czyli Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. To akcja prowadzona w wielu krajach od wielu już lat mająca na celu poprawę wykrywalności raka szyjki macicy. A czemu? Bo wcześnie wykryty jest całkowicie wyleczalny!

Rak szyjki macicy jako jeden z niewielu ma swoje badanie profilaktyczne – proste i tanie. Nazywamy je popularnie badaniem cytologicznym lub po prostu cytologią. Pozwala na wczesne wykrycie stanów przedrakowych (dysplazji), a następnie po dokładniejszej diagnostyce (kolposkopia, wycinki) zaplanować skuteczne leczenie.

Akcja promowania badań cytologicznych jest prowadza na świecie pod wieloma hasłami. To z UK.

Co to jest #Pink Lips Challenge?

To akcja IFMSA-Poland, czyli międzynarodowej organizacji zrzeszającej studentów medycyny. Polega na namawianiu do wykonywania badań cytologicznych poprzez zrobienia sobie zdjęcia z pomalowanymi ustami na różowo. Następnie zdjęcie publikujesz z hasztagiem #pinklipschallenge lub #pinklipsproject. Pokaż, że nie jesteś sama i dbasz o swoje zdrowie!

Na czym polega cytologia?

Badanie cytologiczne polega na pobraniu komórek z tarczy szyjki macicy i kanału szyjki macicy. Pobiera się specjalną szczoteczką podczas wziernikowania pochwy. To pewne uproszczenie, ale wystarczy do wyjaśnienia metody.

Wynik otrzymuje się w systemie oceny nazywanym Bethesda (TBS). To z niego są dziwne akronimy, jak ASC-US, LSIL, HSIL. Dawniejsza forma opisu badania, czyli wg Papanicolau (PAP), jako przestarzała odchodzi do lamusa. Jednak, jako znacznie prostsza, wciąż jest stosowana w komunikacji między lekarzem a pacjentką.

Udostępnij

Interesujące tagi

Jedna odpowiedź do “#Pink Lips Challenge”

  1. […] Więcej o akcji promującej badanie cytologiczne #Pink Lips Challenge przeczytasz tutaj. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może zainteresują Cię również

Serdecznie zapraszam!

Loading...
Ładowanie...