USG 2D, 3D a może 4D?

2018-09-04

Krótko i z przykładami co oznaczają te symbole. Czym jest usg 3D i jakie są różnice od 4D? I dlaczego wciąż głównie oglądamy dzieci w 2D? Przykłady, zdjęcia, filmiki. Zapraszam 🙂

Co to jest usg?

Ultrasonografia to metoda obrazowania ciała ludzkiego przy pomocy fal ultradźwiękowych. Fale ultradźwiękowe to dźwięk o częstotliwości niesłyszalnej dla człowieka.

Fale ultradźwiękowe są wysyłane przez sondę (generator i odbiornik w jednym), a potem przechodzą przez różne tkanki ulegając rozproszeniu lub odbiciu. Tak zebrane dane są analizowane przez aparat i prezentowane na monitorze w sposób mniej lub bardziej czytelny dla pacjenta ;), najczęściej w odcieniach szarości.

USG 2D

To podstawowa metoda obrazowania w ultrasonografii. Pokazuje obraz w 2 wymiarach, czyli obraz płaski.

Aktualnie jest to podstawowa metoda obrazowania służąca do oceny płodu lub szerzej anatomii człowieka. Potrafi zaprezentować obraz bardzo dokładny, najnowsze aparaty dysponują rozdzielczością rzędu dziesiątych części milimetra prezentując subtelne różnice w tkankach (w zależności od warunków technicznych).

Ale płaski obraz nie oznacza, że jest nieczytelny i tylko przypomina śnieżenie z popsutej anteny tv (ktoś pamięta jak to wygląda w czasach telewizji kablowej i Netflixa?). Często się okazuje, że taki obrazek jest całkiem plastyczny i nie ma żadnej wątpliwości, co przedstawia. Niekiedy takie zdjęcia są bardziej plastyczne niż obraz trójwymiarowy (3D).

Obraz 2D ma jeszcze inną zaletę. W trudnych warunkach technicznych pozwala dostrzec to, co jest niewidoczne dla bardziej zaawansowanych technicznie form obrazowania, czyli USG 3D. Jest mniej podatny na błędy i zniekształcenia. Dlatego obrazowanie 2D w medycynie jest wciąż obrazowaniem podstawowym.

Poniżej przykłady, a za nimi dalsza część artykułu

Kliknięcie w obrazek spowoduje jego powiększenie wraz z dołączonym podpisem.

USG 3D

To metoda obrazowania prezentująca obraz w 3 wymiarach, czyli obraz wypukły. Metoda uwielbiana przez rodziców, bo pozwala zaprezentować ich maluszka, który do tej pory ukrywał się w brzuchu.

Obraz jakościowo zawsze będzie gorszy od obrazu 2D ponieważ potrzebuje znacznie więcej danych. Analizuje i prezentuje obraz wygenerowany na podstawie danych zebranych z przestrzeni (oś X, oś Y i oś Z), a nie z płaszczyzny (jak w 2D, czyli tylko z osi X i Y). Jest więc znacznie bardziej podatny na błędy i zniekształcenia.

A praktycznie o co chodzi?

Z praktycznego punktu widzenia do wygenerowania obrazu 3D potrzebne są specjalne warunki.

  1. musi być różnica ośrodków, tzn. twarz musi być otoczona płynem owodnionym, a nie przyciśnięta do ściany macicy. Inaczej mówiąc, maszyna nie jest wstanie rozróżnić precyzyjnie jednej podobnej tkanki od drugiej, ale rozróżni płyn od tkanki albo kość od tkanki
  2. im większy obiekt tym lepiej, tzn. lepszy obraz twarzy uzyska się w 30tc niż w 15tc (porównując te same warunki techniczne)
  3. musi być odpowiednia przezierności tkanki pośredniej, tzn. im dalej od sondy tym gorszy jest obraz; tutaj nakładają się też problemy z przeziernością tkanki tłuszczowej na fale ultradźwiękowe.
  4. dziecko musi chcieć współpracować… Nie da się zrobić zdjęcia maluchowi, który odwróci się do nas plecami….

Trzeba pamiętać, że powyższe punkty są tylko  pewnym uproszczeniem. W rzeczywistości trzeba wziąć znacznie więcej rzeczy pod uwagę, jak np. częstotliwość i rodzaj sondy (inny obraz jest z sondy dopochwowej, inny z przezbrzusznej).

Poniżej przykłady, a za nimi dalsza część artykułu

Kliknięcie w obrazek spowoduje jego powiększenie wraz z dołączonym podpisem.

USG 4D

Najbardziej pożądana metoda obrazowania dziecka. To czwarte D to czas. Metoda potrafi pokazywać ruchome obrazki 3D, czyli filmiki.

Metoda 4D jest najbardziej zaawansowana ale i najbardziej podatna na błędy czy zniekształcenia. Wymaga niemal idealnych warunków technicznych (zwróć uwagę na powyższe punkty) oraz nowoczesnych aparatów ultradźwiękowych (oprogramowanie i moc obliczeniowa wymagana do obróbki obrazu).
Ale efekty potrafią być niesamowite 🙂

Na początek klipy w 2D, dla porównania!

A potem już w 3D. Jest różnica, prawda?


Jeśli zawarte w tym artykule informacje są dla Ciebie pomocne, to proszę o pozostawienie komentarza lub podzielenie się nim ze swoimi znajomymi. Dziękuję!

Marian Malinowski
Nazywam się Marian Malinowski, jestem położnikiem i ginekologiem. Specjalizuję się w diagnostyce i leczeniu niepłodności, ultrasonografii prenatalnej i ginekologicznej, prowadzeniem ciąż fizjologicznych i patologicznych, antykoncepcji oraz małoinwazyjnym leczeniu operacyjnym. Bardzo zależy mi, by oprócz pomocy medycznej, każda pacjentka czuła się podczas wizyty komfortowo i bezpiecznie.

Opinie pacjentów

Martyna (20 stycznia 2014)

Prowadziłam swoją pierwszą ciążę u dr Malinowskiego w przychodni przyszpitalnej na Inflanckiej. Uważam, że to bardzo dobry lekarz. Zawsze zlecał potrzebne badania, wyczerpująco odpowiadał na wszystkie moje pytania, rozwiewał wątpliwości. Bardzo dokładny podczas badań usg. Szczerze polecam!

Klaudia (10 czerwca 2016)

Zdecydowanie bardzo dobry lekarz, profesjonalnie podchodzący do pracy. Robiliśmy badanie usg i po raz pierwszy usłyszeliśmy dokładnie, co lekarz widzi na ekranie, co oznaczają pomiary. Wszystkie pytania jasno i rzeczowo wyjaśnione. Z wizyty wyszliśmy po dwukrotnym upewnieniu się, że wiemy wszystko i mozemy spać spokojnie.

Marlena (5 stycznia 2016)

Fantastyczny lekarz, fantastyczny człowiek! W pełni profesjonalne i bardzo indywidualne podejście do pacjentki! Każdy problem omawiany w sposób rzeczowy i przejrzysty... do tego anielska cierpliwość! Badanie USG przeprowadzane w sposób bardzo szczegółowy, co niestety jest rzadkością w wielu przypadkach... (polecam również z czystym sumieniem wykonanie badania SonoHSG).

Agata (5 stycznia 2017)

To już moja 3-cia wizyta u dr Mariana Malinowskiego. Za każdym razem jestem pod wrażeniem profesjonalizmu, spokoju, życzliwości i rzetelności pana doktora. Wywiad przeprowadzany jest szczegółowo, ale naturalnie, w  sposób niekrepujący. Doktor wszystko dokładnie wyjaśnia, używając terminologii zrozumiałej dla przeciętnej pacjentki, nie ma "głupich pytań". Cieszę się, że po wielu nieudanych próbach znalazłam w końcu lekarza, któremu można ufać i który jest skuteczny w leczeniu.

Marta (19 marca 2017)

USG ciąży bliźniaczej wykonywała u dr Malinowskiego już dwukrotnie. Doktor zdecydowanie wzbudza zaufanie. Badanie przebiega bez pośpiechu, na bieżąco jest omawiane i dokładnie wyjaśniane. Polecam :)

Edyta (27 marca 2017)

Bardzo dokładny, profesjonalny i rzeczowy lekarz. Wzbudza ogromne zaufanie i zawsze służy swoją wiedzą i doświadczeniem. Prowadząc ciąże u tego doktora czuję, że jesteśmy razem z Maleństwem w naprawdę dobrych rękach. Polecam wizyty u tego lekarza każdej Pani, która wymaga od lekarza reprezentowania najwyższych standardów i opieki w trakcie trwania ciąży.