Co to jest niepłodność?

kategoria: Niepłodność, autor: dr n. med. Marian Malinowski

Niepłodność to w naszych czasach częsta choroba. Definicja WHO i jej wyjaśnienie w praktyce.

Zgodnie z definicją WHO niepłodność oznacza niemożność zajścia w ciążę w ciągu roku regularnego współżycia. Jest to choroba, która dotyka pary sobie bliskich osób i dlatego pełna diagnostyka niepłodności obejmuje zawsze kobietę i mężczyznę starających się o potomstwo.

Szacuje się, że czynnik żeński odpowiada za ok. 45-65% przypadków niepłodności, zaś czynnik męski za ok. 25-45%. Problem obojga partnerów występuje w ok. 10% sytuacji.

Z drugiej strony, zdrowa para starająca się o dziecko przez rok ma ok. 84% szans na sukces w postaci ciąży. Po dwóch latach 92% kobiet zachodzi w ciążę, a po trzech latach 93%.

Bez względu na przytoczone statystyki jest to zawsze problem delikatny, często podważający istotnie poczucie kobiecości i męskości obojga partnerów, tak samo jak ich wzajemne zaufanie. Pragnienie posiadania potomstwa jest jednym z najbardziej pierwotnych i najsilniejszych instynktów. Zarówno diagnostyka, jak o późniejsze leczenie rozpoznanych zaburzeń wymagają szerokiego podejścia lekarskiego, ale i głębokiego zrozumienia postaw i wyzwań stojących przed pacjentem.

Udostępnij

Interesujące tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Może zainteresują Cię również

Serdecznie zapraszam!

Loading...
Ładowanie...