Czy usg w ciąży jest bezpieczne?

2019-02-24

To pytanie wraca do mnie co jakiś czas przypominane przez zaniepokojone pacjentki, szczególnie w I trymestrze. Rozumiem zaniepokojenie, ale jest ono nieuzasadnione. A dlaczego? I co to jest ALARA? Sprawdź sama!

Co to jest i na czym polega usg?

Zacznijmy od początku, by ustalić o czym będziemy rozmawiać. Warto to omówić, ponieważ różne mity i koncepcje krążą w Internecie.

Czyli na czym polega badanie ultrasonograficzne? To ważne pytanie, bo jest to najczęstsze badanie obrazowe wykonywane u człowieka. A w zasadzie podstawowe w położnictwie.

Niestety fizyka…

Badanie ultrasonograficzne wykorzystuje dźwięk o odpowiedniej częstotliwości, niesłyszalnej dla człowieka (dla płodu też). Taki dźwięk jest emitowany przez specjalną sondę, a następnie przez inną jej część odbierane. Różnica pomiędzy sygnałem wysłanym a odbitym jest prezentowana na monitorze w postaci różnych prezentacji (np. M i B).

Dźwięki słyszalne przez człowiek mieszczą się pomiędzy ok. 16kHz a 20kHz. Te o niższej częstotliwości nazywane są infradźwiękami (<16kHz), a te o wyższej ultradźwiękami (>20kHz).

Częstotliwości używane w ultrasonografii ginekologiczno-położniczej mieszczą się w zakresie ok. 1-13MHz.

To dziecko ma już zdecydowanie dość przeszkadzania mu podczas badania 🙂

Czy to jest bezpieczne?

To pytanie uczeni i lekarze zadają sobie od początku istnienia ultrasonografii. Powstało wiele prac na ten temat i wiele poważnych instytucji wydało odpowiednie rekomendacje (np. British Medical Ultrasound Society, International Society of Ultrasound in Obstetrics and Gynecology, European Committee for Ultrasound Radiation Safety).

Te rekomendacje można streścić w jeden sposób. Badanie ultrasonograficzne w ciąży, nawet małej, jest uznawane za bezpieczne, jeśli jest wykonywane zgodnie ze standardem.

Kto wozi dzieci w samochodzie wie, że wszystkie lubią kopać fotel z naprzeciwka. I mają tak od malutkiego 🙂

Co oznaczy standard?

Standard oznacza dwie rzeczy:

  1. badanie wykonane zgodnie z rekomendacjami dla danego okresu ciąży
  2. badanie wykonane zgodnie z zasadą ALARA (As Low As Reasonably Achievable)
Śpiące dziecko w 28tc 🙂

Co oznacza ALARA?

ALARA oznacza wykonywanie badań wykorzystując minimalną moc aparatu do tego, by uzyskać wiarygodną informację diagnostyczną.

Konkluzja z „Review: Is ultrasound safe?” wydana przez Royal College of Obstetricians and Gynaecologists.

However, it should be borne in mind that the greatest danger to the fetus in prenatal diagnostic ultrasound is misdiagnosis.

Należy pamiętać, że największym niebezpieczeństwem dla płodu jest „niedobadanie” wynikające z nieprzeprowadzenia pełnej diagnostyki ultrasonograficznej.

Ta informacja jest bardzo ważna, ponieważ jest to podstawowy cel badania. Tym celem jest upewnienie się, czy dziecko jest zdrowe. A jeśli nie jest, ma dostarczyć niezbędnych informacji do dalszej diagnostyki lub zaplanowania leczenia.

37tc i dziewczynka. Nie ma żadnych wątpliwości.

USG w ciąży jest bezpieczne!

American College of Obstetricians and Gynecologists: What are the risks of ultrasound exams?

Currently, there is no evidence that ultrasound is harmful to a developing fetus. No links have been found between ultrasound and birth defects, childhood cancer, or developmental problems later in life.

Wg ACOG, w chwili obecnej, nie ma żadnych dowodów na to, że ultrasonografia stanowi zagrożenie dla rozwoju dziecka. Nie znaleziono również związku z wadami wrodzonymi, nowotworami wieku dziecięcego ani problemami rozwojowymi w dalszym jego życiu.

Trójwymiarowy obraz wyluzowanego dziecka w 14. tygodniu ciąży.
Marian Malinowski
Nazywam się Marian Malinowski, jestem położnikiem i ginekologiem. Specjalizuję się w diagnostyce i leczeniu niepłodności, ultrasonografii prenatalnej i ginekologicznej, prowadzeniem ciąż fizjologicznych i patologicznych, antykoncepcji oraz małoinwazyjnym leczeniu operacyjnym. Bardzo zależy mi, by oprócz pomocy medycznej, każda pacjentka czuła się podczas wizyty komfortowo i bezpiecznie.

Opinie pacjentów

Martyna (20 stycznia 2014)

Prowadziłam swoją pierwszą ciążę u dr Malinowskiego w przychodni przyszpitalnej na Inflanckiej. Uważam, że to bardzo dobry lekarz. Zawsze zlecał potrzebne badania, wyczerpująco odpowiadał na wszystkie moje pytania, rozwiewał wątpliwości. Bardzo dokładny podczas badań usg. Szczerze polecam!

Klaudia (10 czerwca 2016)

Zdecydowanie bardzo dobry lekarz, profesjonalnie podchodzący do pracy. Robiliśmy badanie usg i po raz pierwszy usłyszeliśmy dokładnie, co lekarz widzi na ekranie, co oznaczają pomiary. Wszystkie pytania jasno i rzeczowo wyjaśnione. Z wizyty wyszliśmy po dwukrotnym upewnieniu się, że wiemy wszystko i mozemy spać spokojnie.

Marlena (5 stycznia 2016)

Fantastyczny lekarz, fantastyczny człowiek! W pełni profesjonalne i bardzo indywidualne podejście do pacjentki! Każdy problem omawiany w sposób rzeczowy i przejrzysty... do tego anielska cierpliwość! Badanie USG przeprowadzane w sposób bardzo szczegółowy, co niestety jest rzadkością w wielu przypadkach... (polecam również z czystym sumieniem wykonanie badania SonoHSG).

Agata (5 stycznia 2017)

To już moja 3-cia wizyta u dr Mariana Malinowskiego. Za każdym razem jestem pod wrażeniem profesjonalizmu, spokoju, życzliwości i rzetelności pana doktora. Wywiad przeprowadzany jest szczegółowo, ale naturalnie, w  sposób niekrepujący. Doktor wszystko dokładnie wyjaśnia, używając terminologii zrozumiałej dla przeciętnej pacjentki, nie ma "głupich pytań". Cieszę się, że po wielu nieudanych próbach znalazłam w końcu lekarza, któremu można ufać i który jest skuteczny w leczeniu.

Marta (19 marca 2017)

USG ciąży bliźniaczej wykonywała u dr Malinowskiego już dwukrotnie. Doktor zdecydowanie wzbudza zaufanie. Badanie przebiega bez pośpiechu, na bieżąco jest omawiane i dokładnie wyjaśniane. Polecam :)

Edyta (27 marca 2017)

Bardzo dokładny, profesjonalny i rzeczowy lekarz. Wzbudza ogromne zaufanie i zawsze służy swoją wiedzą i doświadczeniem. Prowadząc ciąże u tego doktora czuję, że jesteśmy razem z Maleństwem w naprawdę dobrych rękach. Polecam wizyty u tego lekarza każdej Pani, która wymaga od lekarza reprezentowania najwyższych standardów i opieki w trakcie trwania ciąży.