
Krótko i z przykładami co oznaczają te symbole. Czym jest usg 3D i jakie są różnice od 4D? I dlaczego wciąż głównie oglądamy dzieci w 2D? Przykłady, zdjęcia, filmiki. Zapraszam 🙂
Co to jest usg?
Ultrasonografia to metoda obrazowania ciała ludzkiego przy pomocy fal ultradźwiękowych. Fale ultradźwiękowe to dźwięk o częstotliwości niesłyszalnej dla człowieka.
Fale ultradźwiękowe są wysyłane przez sondę (generator i odbiornik w jednym), a potem przechodzą przez różne tkanki ulegając rozproszeniu lub odbiciu. Tak zebrane dane są analizowane przez aparat i prezentowane na monitorze w sposób mniej lub bardziej czytelny dla pacjenta ;), najczęściej w odcieniach szarości.
USG 2D
To podstawowa metoda obrazowania w ultrasonografii. Pokazuje obraz w 2 wymiarach, czyli obraz płaski.
Aktualnie jest to podstawowa metoda obrazowania służąca do oceny płodu lub szerzej anatomii człowieka. Potrafi zaprezentować obraz bardzo dokładny, najnowsze aparaty dysponują rozdzielczością rzędu dziesiątych części milimetra prezentując subtelne różnice w tkankach (w zależności od warunków technicznych).
Ale płaski obraz nie oznacza, że jest nieczytelny i tylko przypomina śnieżenie z popsutej anteny tv (ktoś pamięta jak to wygląda w czasach telewizji kablowej i Netflixa?). Często się okazuje, że taki obrazek jest całkiem plastyczny i nie ma żadnej wątpliwości, co przedstawia. Niekiedy takie zdjęcia są bardziej plastyczne niż obraz trójwymiarowy (3D).
Obraz 2D ma jeszcze inną zaletę. W trudnych warunkach technicznych pozwala dostrzec to, co jest niewidoczne dla bardziej zaawansowanych technicznie form obrazowania, czyli USG 3D. Jest mniej podatny na błędy i zniekształcenia. Dlatego obrazowanie 2D w medycynie jest wciąż obrazowaniem podstawowym.
Poniżej przykłady, a za nimi dalsza część artykułu
Kliknięcie w obrazek spowoduje jego powiększenie wraz z dołączonym podpisem.
USG 3D
To metoda obrazowania prezentująca obraz w 3 wymiarach, czyli obraz wypukły. Metoda uwielbiana przez rodziców, bo pozwala zaprezentować ich maluszka, który do tej pory ukrywał się w brzuchu.
Obraz jakościowo zawsze będzie gorszy od obrazu 2D ponieważ potrzebuje znacznie więcej danych. Analizuje i prezentuje obraz wygenerowany na podstawie danych zebranych z przestrzeni (oś X, oś Y i oś Z), a nie z płaszczyzny (jak w 2D, czyli tylko z osi X i Y). Jest więc znacznie bardziej podatny na błędy i zniekształcenia.
A praktycznie o co chodzi?
Z praktycznego punktu widzenia do wygenerowania obrazu 3D potrzebne są specjalne warunki.
- musi być różnica ośrodków, tzn. twarz musi być otoczona płynem owodnionym, a nie przyciśnięta do ściany macicy. Inaczej mówiąc, maszyna nie jest wstanie rozróżnić precyzyjnie jednej podobnej tkanki od drugiej, ale rozróżni płyn od tkanki albo kość od tkanki
- im większy obiekt tym lepiej, tzn. lepszy obraz twarzy uzyska się w 30tc niż w 15tc (porównując te same warunki techniczne)
- musi być odpowiednia przezierności tkanki pośredniej, tzn. im dalej od sondy tym gorszy jest obraz; tutaj nakładają się też problemy z przeziernością tkanki tłuszczowej na fale ultradźwiękowe.
- dziecko musi chcieć współpracować… Nie da się zrobić zdjęcia maluchowi, który odwróci się do nas plecami….
Trzeba pamiętać, że powyższe punkty są tylko pewnym uproszczeniem. W rzeczywistości trzeba wziąć znacznie więcej rzeczy pod uwagę, jak np. częstotliwość i rodzaj sondy (inny obraz jest z sondy dopochwowej, inny z przezbrzusznej).
Poniżej przykłady, a za nimi dalsza część artykułu
Kliknięcie w obrazek spowoduje jego powiększenie wraz z dołączonym podpisem.
USG 4D
Najbardziej pożądana metoda obrazowania dziecka. To czwarte D to czas. Metoda potrafi pokazywać ruchome obrazki 3D, czyli filmiki.
Metoda 4D jest najbardziej zaawansowana ale i najbardziej podatna na błędy czy zniekształcenia. Wymaga niemal idealnych warunków technicznych (zwróć uwagę na powyższe punkty) oraz nowoczesnych aparatów ultradźwiękowych (oprogramowanie i moc obliczeniowa wymagana do obróbki obrazu).
Ale efekty potrafią być niesamowite 🙂
Na początek klipy w 2D, dla porównania!
A potem już w 3D. Jest różnica, prawda?
Jeśli zawarte w tym artykule informacje są dla Ciebie pomocne, to proszę o pozostawienie komentarza lub podzielenie się nim ze swoimi znajomymi. Dziękuję!
Dodaj komentarz