GBS to posiew w kierunku Streptococcus agalactiae pobierany z pochwy i odbytu pod koniec ciąży (ok. 35-37tc). To bardzo ważne badanie w ciąży, ale przede wszystkim dla przyszłego noworodka. Ale w zasadzie dlaczego?
Co to jest Streptococcus agalactiae?
Streptococcus agalactiae to gatunek paciorkowców β-hemolizujących zaliczany do grupy serologicznej B. To wyjaśnia nam powszechnie obowiązujący skrót, czyli GBS (Group B Streptococcus).
Jest to bakteria komensalna, a więc mikroorganizm żyjący na błonach śluzowych i u dorosłych nie wywołujący cech patogenności, czyli nie jest chorobotwórczy. Kolonizuje dolny odcinek przewodu pokarmowego, odbyt i środowisko pochwy, stąd jest konieczność pobierania posiewu z pochwy i odbytu.
Dlaczego GBS jest ważny w ciąży?
GBS to jedno z ważniejszych badań laboratoryjnych w ciąży, ale jest istotne dopiero podczas porodu i to dopiero dla noworodka. GBS dorosłej osobie zwykle nie robi krzywdy, ale jest główną przyczyną wczesnych infekcji u noworodka pod postacią różnych chorób układu oddechowego, zapalenia płuc i posocznicy.

Ryzyko zakażenia noworodka szacuje się od ok. 50-70% w zależności od badań, ale dopiero w momencie porodu siłami natury i pęknięcia błon płodowych (czyli kiedy odpływa płyn owodniowy). Oznacza to, że nie ma ryzyka zakażenia noworodka podczas porodu cięciem cesarskim bez odpływania płynu owodniowego.
Jakie jest postępowanie przy GBS+?
Standardowym postępowaniem jest podanie dożylne antybiotyku podczas porodu. Znacząco zmniejsza to ryzyko infekcji u noworodka. Leczenie GBS+ przed porodem jest nieskuteczne.
Antybiotykiem z wyboru jest penicylina (np. ampicylina). W razie uczulenia na penicyliny jest dobierany inny antybiotyk zgodnie ze schematem (np. erytromycyna lub klindamycyna).
Kiedy się pobiera wymaz na GBS?
Zgodnie z Rekomendacjami PTGiP oraz MZ wymaz w kierunku GBS pobiera się pomiędzy 35.-37. tygodniem ciąży. Więcej na temat schematu badań laboratoryjnych przeczytasz tutaj: Schemat badań ciążowych.
Dodaj komentarz