Co to jest FMF?

kategoria: Ciąża, autor: dr n. med. Marian Malinowski

The Fetal Medicine Foundation zajmuje się perinatologią, czyli medycyną płodową. Zajmuje się propagowaniem wiedzy o niej i szkoleniem lekarzy w tym zakresie.

The Fetal Medicine Foundation zajmuje się perinatologią, czyli medycyną płodową. Jej celem jest propagowanie wiedzy o medycynie płodowej oraz szkolenie lekarzy w tym zakresie. Główne dokonania są związane z diagnostyką prenatalną, a ostatnio również z preeklampsją.

FMF

W ciągu ponad 20 lat swojej działalności FMF pchnęła diagnostykę ultrasonograficzną w ciąży na nowe tory dając nową energię do kolejnych badań naukowych. Jej początek sięga diagnostyki wad genetycznych w 12tc (dotyczy m.in. zespołu Down’a, czyli trisomii 21). Efektem jej pracy jest stworzenie całej strategii i schematu postępowania w celu selekcji ciąż dotkniętych tymi chorobami. Schemat ten jest najbardziej skutecznym w tym zakresie. Nazywany jest badaniem genetycznym w 12tc.

Ale FMF to nie tylko badania prenatalne. To także międzynarodowe szkolenia dla lekarzy pozwalające zdobyć nowe umiejętności certyfikowane odpowiednim testem teoretycznym i praktycznym. Mało kto wie, że certyfikat FMF nie jest dawany dożywotnio, a każdy jego posiadacz musi corocznie potwierdzać wysokie swoje umiejętności wykonując audyt FMF. Bez tego traci swoje uprawnienia.

Słynna piramida Kyprosa dotycząca opieki perinatalnej zaadoptowana do screeningu i profilaktyki preeklampsji. Ateny 2018.

W toku swojej działalności FMF stworzyło szereg narzędzi i procedur ułatwiających codzienną praktykę lekarską. Do najważniejszych z nich należy:

  1. diagnostyka wad genetycznych w 11,0-13,6tc, czyli badanie genetyczne wg FMF (ocena m.in. kości nosowej i przezierności karkowej); przeczytaj więcej o badaniach prenatalnych
  2. preeklampsja (polski odpowiednik to stan przedrzucawkowy, kiedyś nazywany zatruciem ciążowym)
  3. oraz szereg kalkulatorów służących do oceny ryzyka w konkretnych jednostkach chorobowych

Kongresy i kursy

FMF słynie z corocznych kongresów. Najbardziej znane są te z serii:

  • FMF World Congress in Fetal Medicine – organizowany w czasie wakacji (w 2018 roku w Atenach, zobacz moje podsumowanie)
  • FMF Advancess Course – organizowany w grudniu w Londynie (tutaj znajdziesz podsumowanie FMF Advancess Course 2017)

Każde takie spotkanie podsumowuje najważniejsze wydarzenia i odkrycia w perinatologii.

Kypros Nicolaides

Szefem FMF jest Kypros Nicolaides, od 1991 Professor of Fetal Medicine w King’s College London. Cypryjski Grek, który studiował w King’s College School of Medicine and Dentistry w Londynie. Swoją karierę zaczynał w szpitalu King’s College Hospital, gdzie pracuje do dziś.

Ja z Kyprosem Nikolaidesem.

Dzięki swoim odkryciom zrewolucjonizował medycyną płodową, a przez wielu jest uważany za jednego z jej pionerów. W latach ’80 zajmował się m.in. fetoskopią i konfliktem serologicznym. W późniejszych latach skupił się na diagnostyce wad genetycznych i anomalii strukturalnych u płodu w czasie ciąży (badanie genetyczne w 12tc wg FMF). Tym przyczynił się do zmiany spojrzenia na diagnostykę prenatalną przedstawiając odwróconą piramidę opieki prenatalnej. Efektem tego jest ciągłe przesuwanie granic diagnostyki w kierunku początku ciąży. Aktualnie jednym z jego głównych punktów działalności są prace związane z diagnostyką i prewencją stanu przedrzucawkowego (preeklampsji).

Łącznie ma wkład w publikację ponad 1000 artykułów naukowych oraz ponad 30 książek i monografii. Google Schoolar pokazuje ok. 2500 naukowych pozycji z nim związanych.

Udostępnij

Interesujące tagi

2 odpowiedzi na “Co to jest FMF?”

  1. […] PAPP-A bada markery genetyczne w usg prenatalnym wykonanym wg zasad FMF (m.in. wielkość przezierności karkowej i obecność kości nosowej) i we krwi matki (tzw. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może zainteresują Cię również

Serdecznie zapraszam!

Loading...
Ładowanie...