Ciąża, karmienie piersią a szczepionka na COVID-19

kategoria: Koronawirus, Ciąża, autor: dr n. med. Marian Malinowski

Rekomendacje wielu towarzystw (np. ACOG) stwierdzają, że ciąża i laktacja nie są przeciwwskazaniem do szczepienia.

Rekomendacje wielu towarzystw (np. ACOG stan na 21.12.2020) stwierdzają, że ciąża i laktacja nie są przeciwwskazaniem do szczepienia. Dlaczego? Poniżej wyjaśniam.

Pośrednim wyjaśnieniem jest zrozumienie, jak funkcjonuje szczepionka na COVID-19 na przykładzie produktu firmy Pfizer/BioNTech. Szczepionki Moderna i Oxford/AstraZeneca są podobne. Zapoznaj się z tym artykułem: Szczepionka na COVID-19.

Szczepienia w ciąży

Ogólne zasady szczepienia w ciąży są następujące:

  • Nie szczepimy żywymi szczepionkami kobiet w ciąży, ale bezwzględnie zakazane są tylko szczepionki na ospę i żółtą febrę (wg CDC)
  • Szczepionki zabite są uznawane za bezpieczne, a niekiedy zalecane w ciąży, np. na krztusiec lub grypę (więcej przeczytasz tutaj).

Generalnie ciąża jest uznawana za czynnik ryzyka gorszego przebiegu COVID-19. Szczepionka na COVID-19 nie zawiera żadnych wirusów, ani ich fragmentów. Zawiera tylko podawany domięśniowo materiał mRNA zamknięty w lipidowej otoczce, który nigdy nie miał kontaktu z wirusem. Natomiast powoduje pojawienie się w Twoim organizmie przeciwciał, które przedostaną się przez łożysko i będą chronić również Twoje dziecko.

Szczepienia podczas karmienia piersią

Nie ma przeciwskazań do podawania szczepionki na COVID-19 podczas karmienia piersią, zresztą podobnie jak wielu innych szczepionek.

To nie jest prawda, że dzieci są bezpieczne. MIS-C to wielonarządowy zapalny zespół. Jest to rzadka, ale poważna komplikacja po przechorowaniu COVID-19 przez dzieci.
To nie jest prawda, że dzieci są bezpieczne. MIS-C to wielonarządowy zapalny zespół. Jest to rzadka, ale poważna komplikacja po przechorowaniu COVID-19 przez dzieci.

Szczepionka na COVID-19 jest podawana domięśniowo, a więc dziecko nie będzie miało fizycznego z nią kontaktu. A nawet jeśli hipotetycznie wypije ją z mlekiem, to ją strawi jak każde inne białko.

Natomiast szczepionka spowoduje pojawienie się przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2, które będą chronić matkę karmiącą oraz jej dziecko. Przeciwciała są w mleku matki i jest to największy skarb, jakim matka może wyposażyć swoje dziecko w pierwszych miesiącach życia. Podkreśla się, że karmienie piersią daje wstępną odporność dziecku. Warto uzmysłowić sobie również fakt, że przecież noworodek otrzymuje szczepienia tuż po urodzeniu i całą serię w 1rż (zajrzyj do kalendarza szczepień w Polsce).

Warto podkreślić, że niedawno pojawiła się rekomendacja Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, które zaleca podawanie szczepionki na COVID-19 matkom karmiącym i podkreśla jej ochronne działanie na malutkiego człowieka.

Badania bezpieczeństwa w ciąży i podczas laktacji

Warto wiedzieć, że nie prowadzi się prospektywnych badań dotyczących bezpieczeństwa leków w ciąży i podczas laktacji. Wszelkie badania bezpieczeństwa leków w ciąży są badaniami retrospektywnymi, gdzie dane uzyskujemy z przeszłości, np. z przypadkowego przyjęcia leku. Takie badania siłą rzeczy są żmudne i bardzo długie.

Z oczywistych względów żadnych badań dotyczących bezpieczeństwa szczepionki na COVID-19 w ciąży i podczas laktacji nie ma i długo jeszcze nie będzie. Realnie, pierwsze badania tego typu pojawią się za ok. 6-12m (ciąża trwa ok. 9m, trzeba zebrać odpowiedniej wielkości grupę, czyli zaszczepione ciężarne lub karmiące, i dokonać analizy statystycznej). Natomiast wiemy z innych badań, że szczepionki zabite/inaktywowane (w sensie nie zawierające w sobie żywego organizmu), a do tej grupy należy szczepionka na COVID-19, podawane w ciąży są bezpieczne (poniżej linki do polskich i amerykańskich rekomendacji).

Bibliografia

Podział na szczepionki żywe i inaktywowane (zabite) Źródło: szczepienia.pzh.gov.pl
Podział na szczepionki żywe i inaktywowane (zabite). Źródło: szczepienia.pzh.gov.pl

Udostępnij

Interesujące tagi

3 odpowiedzi na “Ciąża, karmienie piersią a szczepionka na COVID-19”

  1. […] Informacje o tym aspekcie szczepionki na COVID-19 znajdziesz w tym artykule: Ciąża, karmienie piersią a szczepionka na COVID-19. […]

  2. […] Ciąża, karmienie piersią a szczepionka na COVID-19 […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może zainteresują Cię również

Serdecznie zapraszam!

Loading...
Ładowanie...