e-Recepta, jak jej używać?

kategoria: leki, Zdrowie, autor: dr n. med. Marian Malinowski

Od 1 stycznia 2020 roku w Polsce obowiązują e-recepty, które docelowo mają zastąpić te tradycyjne papierowe. W kilku punktach przybliżam zasady ich stosowania.

Od 1 stycznia 2020 roku w Polsce obowiązują e-recepty, które docelowo mają zastąpić te tradycyjne, papierowe. W kilku punktach przybliżam zasady ich stosowania.

Elektroniczna recepta

E-recepta jest wystawiana w ramach rządowego systemu e-zdrowie. W praktyce oznacza to, że każdy lekarz wystawiający receptę elektroniczną rejestruje ja w ogólnopolskim systemie, do którego mają dostęp wszystkie apteki w Polsce.

Recepta on-line

Dzięki e-recepcie możesz od swojego lekarza zdalnie otrzymać dowolny lek, nawet antykoncepcję. Przedłużenie antykoncepcji w trakcie e-wizyty lub teleporady jest znacznie wygodniejsze i szybsze od tradycyjnej wizyty. Jest to idealne rozwiązanie dla aktywnych kobiet.
Dzięki e-recepcie możesz od swojego lekarza zdalnie otrzymać dowolny lek, nawet antykoncepcję. Przedłużenie antykoncepcji w trakcie e-wizyty lub teleporady jest znacznie wygodniejsze i szybsze od tradycyjnej wizyty. Jest to idealne rozwiązanie dla aktywnych kobiet.

Taką e-receptę można wystawić podczas teleporady lub e-wizyty, a następnie ją przesłać swojemu pacjentowi. Jeśli Twój pacjent ma IKP (patrz niżej), w momencie wystawienia takiej recepty otrzyma powiadomienie – sms lub e-mail, w zależności od swoich preferencji.

Recepta online jest nieocenionym rozwiązaniem podczas stosowania leków przewlekle lub z innego powodu przez dłuższy czas. Idealnie do tego nadaje się też antykoncepcja – patrz Antykoncepcja on-line.

W aptece

Każda apteka w Polsce ma obowiązek zrealizowania takiej e-recepty. Recepta, która została zatwierdzona i otrzymała swój numer PIN, jest prawidłowo wystawioną receptą.

E-receptę możesz zrealizować na kilka sposobów:

  • podając PIN i swój PESEL
  • podając wydruk informacyjny (ważny jest kod kreskowy) otrzymany od swojego lekarza lub wydrukowany samodzielnie
  • pokazując wydruk informacyjny na ekranie swojego telefonu (ważny jest kod kreskowy)

Umieszczony na recepcie kod kreskowy ułatwia znalezienie e-recepty w systemie, warto go mieć do pokazania w aptece.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia RP

Jedna e-recepta, wiele leków

Na jednej e-recepcie może być wypisanych kilka leków. Natomiast dla systemu i apteki każdy lek będzie widoczny jako osobna recepta. Oznacza to, że takie leki można wykupić w różnym czasie i w różnych miejscach. Nie ma już problemu z odpisywaniem leków z recepty. Wyjątkiem jest dzielenie kilku opakowań tego samego leku – wtedy trzeba je wykupić w tym samym miejscu.

Internetowe Konto Pacjenta

W Internetowym Koncie Pacjenta są zapisywane wszystkie e-recepty wystawione dla Ciebie. Masz do nich dostęp poprzez portal pacjent.gov.pl

Udostępnianie recept

E-recepta jest idealnym rozwiązaniem na wakacje, dla zapominalskich. Nawet jeśli zapomnisz swoich tabletek antykoncepcyjnych lub samej recepty, możesz łatwo ją uzyskać zdalnie, np. podczas e-wizyty.
E-recepta jest idealnym rozwiązaniem na wakacje, dla zapominalskich. Nawet jeśli zapomnisz swoich tabletek antykoncepcyjnych lub samej recepty, możesz łatwo ją uzyskać zdalnie, np. podczas e-wizyty.

Jeśli połączysz swoje IKP z kontem członka swojej rodziny, będzie on również otrzymywał informację o wypisanych dla Ciebie e-receptach. Korzystając z tych informacji, może wykupić e-receptę w Twoim imieniu, tak jak w przypadku tradycyjnej papierowej recepty.

Co jest potrzebne do wystawienia e-recepty?

Do wystawienia e-recepty są niezbędne dane identyfikacyjne pacjenta, podobnie jak dla tradycyjnej recepty.

  • PESEL lub inny numer identyfikacyjny (patrz niżej Obcokrajowcy)
    • imię i nazwisko jest przypisane do numeru PESEL 🙂
  • adres z kodem pocztowym o województwem – system wymaga podania województwa jako pierwszy punkt podawania adresu pacjenta, następnie kod pocztowy, miasto, ulica, itd.

Obcokrajowcy

Obcokrajowcy też mogą otrzymać e-receptę. Jeśli mają przyznany numer PESEL, to sytuacja jest uproszczona i wygląda tak samo jak u polskiego obywatela.

Jeśli nie masz numeru PESEL, to potrzebne są następujące informacje – warto je wcześniej przygotować:

  • numer innego dokumentu identyfikacyjnego i państwo wydające – najlepiej numer paszportu i kraj wystawcy
  • data urodzenia pacjenta
  • adres w Polsce (z kodem pocztowym i województwem)

Ważność e-recepty!

Standardowo e-recepta ważna jest tak samo długo, jak standardowa papierowa recepta, czyli 30 dni od daty wystawienia.

Jeśli wykupujesz leki „na raty” to i tak obowiązuje termin 30-sto dniowy od daty wystawienia e-recepty. Nie ma znaczenia, czy wykupiłaś 1 lek z recepty, na której były 3 preparaty. Okres 30. dniowy nie przesuwa się od daty wykupienia pierwszego leku!!!

Źródło: Ministerstwo Zdrowia RP

Sytuacje szczególne

W niektórych sytuacjach terminy ważności recept są inne. Należą do nich:

  • 7 dni – na antybiotyki
  • 120 dni – na preparaty immunologiczne
  • 365 dni – na leki stosowane przewlekle (w zasadzie na 365 dni kuracji biegnącej od dnia wystawienia recepty, po 30 dniach farmaceuta wyda leki pomniejszone proporcjonalnie do liczby dni, które minęły od wystawienia takiej e-recepty).

W niektórych sytuacjach lekarz może wpisać inną datę realizacji recepty niż data wystawienia e-recepty. Zaznaczenie opcji „data realizacji od…” przesuwa 30-sto dniowy okres ważności e-recepty, który będzie się teraz liczyć od podanej daty realizacji.

Animacja MZ

Więcej szczegółów na temat e-recepty znajdziesz tutaj.

Udostępnij

Interesujące tagi

Może zainteresują Cię również

Serdecznie zapraszam!

Loading...
Ładowanie...