Tupot małych stóp :)

2018-04-15

Wiadomo, że dzieci rosną. A dzieci w brzuchu poza rośnięciem i kopaniem mamy (trzeba sobie mamę wychować, prawda?) nie mają nic do roboty. Ale jak właściwie te nasze dzieci rosną? Zobaczmy na przykładzie stópek! Od 10 tygodnia ciąży do porodu!

Wielkość dziecka, a bardziej dynamika jego wzrostu, jest jednym z najważniejszych (jeśli nie najważniejszym) punktem oceny dobrostanu płodu. Podczas badania ultrasonograficznego pomiary płodu są podstawowym elementem badania.

Mierzy się głowę (w dwóch wymiarach: HC i BPD, czyli obwód i wymiar dwuciemieniowy, tj. mniej więcej odległość „pomiędzy uszami”), brzuch (AC, czyli obwód brzucha) i kość udową (FL). Niekiedy dodaje się jeszcze pomiar kości ramiennej (HL lub HUM). Do 16tc podstawowym pomiarem jest CRL, czyli odległość od czubka głowy do kości krzyżowej (pośladków).

W praktyce układa się to mniej więcej tak:

Badanie genetyczne

Podczas badania genetycznego, tj. tego wykonywanego ok. 12tc, dziecko ma ok. 6cm (wg pomiaru CRL). Średnio ok. 5cm dla 11tc i 7cm ok. 13tc. Nie mierzy się wagi dziecka. Stópka ma ok. 1cm i już można policzyć paluszki.

  • w 16tc dziecko ma już ok. 150g i ok. 2,2cm rozmiaru bucika
  • w 17tc już ok. 180g i ok. 2,5cm rozmiaru bucika

Zdjęcie stopy w 20tc. Wyraźnie zaznaczone palce.

Badanie połówkowe

Podczas badania połówkowego, tj. w 20tc (18-22tc), dziecko ma już ok. 15cm i waży ok. 350g. Wielkość stopy to już ok. 3,3-3,5cm.

Ale w 19tc dziecko ma uzbierane średnio ok. 280g i ok. 31mm stópki, w 21tc ok. 400g, a w 22tc już ponad 500g.

  • ok. 24tc dziecko ma już ok. 700g i stópkę długą na ok. 4,4cm
  • ok. 26tc dziecko ma już ok. 1000g i stópkę długą na ok. 5cm

Badania ok. 30tc

10 tygodni później, czyli podczas kolejnego obowiązkowego badania ultrasonograficznego wykonywanego ok. 30tc (28-32tc), dziecko waży już ok. 1500g. Wielkość stopy to już ok. 6cm.

Niemal skokowy wzrost wagi jest widoczny w kolejnych tygodniach, bo  już ok. 32tc ma uzbierane ok. 2000g, w 33tc już prawie 2200g. W 34tc dziecko ma już ok. 2400g

Co ciekawe, przez ostatnie 10 tygodni dziecko przybrało na wadze ok. 3x więcej niż miało w 20tc. Nie da się już zrobić pomiaru długości, ponieważ dziecko jest już zbyt duże do takiego pomiaru – po prostu nie mieści się już na ekranie w całości i jest już zwinięte w pozycji embrionalnej.

A w ostatnim usg?

Podczas ostatniego zalecanego badania ultrasonograficznego, czyli ok. 36tc dziecko waży już ok. 2800-2900g a pomiar jego stópki to już konkretne 7,5cm. Takie kopnięcie już potrafi dokuczyć, ale na szczęście w większości sytuacji dziecko już nie ma się gdzie zamachnąć przy kopnięciu, tak jak to robiło będąc mniejsze. W tym też czasie pacjentki skarżą się, że czują ruchy nieco słabiej. To słabiej zwykle oznacza inaczej, gdyż dziecko się bardziej przeciąga niż kopie, ale częstotliwość ruchów jest utrzymana. W takiej sytuacji jest to całkowicie normalne i nie jest powodem do niepokoju.

Tuż przed porodem

W 38tc dziecko ma już konkretne ok. 3300g, a w 39tc już ok. 3500g. Jest to średnia waga dzieci w okolicach teminu porodu. Ważne jest, by wiedzieć, czy dziecko nie jest za duże i zbliża się niepokojąco do 4kg.

Zdjęcie 3D w trybie HD Live w 21tc. Widoczne skrzyżowane stópki, a powyżej ręka oparta o kolanka.

Ciekawostka

A na koniec pewna ciekawostka, czyli jak wygląda „ważenie” dziecka? Podczas badania ultrasonograficznego „waży się dziecko”, ale to ważenie jest specyficzne i w niczym nie przypomina ważenia na wadze. Podczas badania ultrasonograficznego są wykonywane pewne pomiary (głowy, brzucha i kości długich, jak udowa), z których na podstawie specyficznego wzoru szacuje się wagę dziecka. Najpopularniejsze i wciąż dokładne są wzory opracowane przez Franka Hadlocka w połowie lat ’80. Mimo już pewnego wieku wciąż są uznawane za jedne z najbardziej dokładnych.

Wzór na masę dziecka

A jak wygląda taki wzór? Poniżej przykład wzoru określanego jako Hadlock C z roku 1985, który wg pracy Burd’a z 2009 roku (J Ultrasound Med. 2009 Aug;28(8):1019-24) jest obarczony najmniejszym błędem w obliczaniu masy płodu:

log(10) waga płodu (g) = 1.335 - 0.0034(AC)(FL) + 0.0316(BPD) + 0.0457(AC) + 0.1623(FL)

Inna wersja tego wzoru, określana jako Hadlock B z roku 1982, wg Susan Campbell Westerway jest uznana za najlepszy wzór do określania masy płodu tuż przed porodem (Australas J Ultrasound Med. 2012 Feb; 15(1): 13–17).

Trudności

Najpoważniejszym problemem w określaniu masy płodu jest margines błędu pomiaru. Pod koniec ciąży sięga on ok. 400-500g w obie strony. Wciąż są poszukiwane drogi jego zminimalizowania (np. poprzez szacowanie masy w MRI, więcej w artykule z  Konferencji FMF w Londynie), ale na razie bez satysfakcjonujących rezultatów. Ale o tym dokładniej w kolejnej publikacji.


Poniżej galeria zdjęć z pomiarami stópek w różnym wieku ciążowym począwszy od 10tc! Zapraszam do galerii!!!

Marian Malinowski
Nazywam się Marian Malinowski, jestem położnikiem i ginekologiem. Specjalizuję się w diagnostyce i leczeniu niepłodności, ultrasonografii prenatalnej i ginekologicznej, prowadzeniem ciąż fizjologicznych i patologicznych, antykoncepcji oraz małoinwazyjnym leczeniu operacyjnym. Bardzo zależy mi, by oprócz pomocy medycznej, każda pacjentka czuła się podczas wizyty komfortowo i bezpiecznie.

Może zainteresuje Cię również:

Opinie pacjentów

Martyna (20 stycznia 2014)

Prowadziłam swoją pierwszą ciążę u dr Malinowskiego w przychodni przyszpitalnej na Inflanckiej. Uważam, że to bardzo dobry lekarz. Zawsze zlecał potrzebne badania, wyczerpująco odpowiadał na wszystkie moje pytania, rozwiewał wątpliwości. Bardzo dokładny podczas badań usg. Szczerze polecam!

Klaudia (10 czerwca 2016)

Zdecydowanie bardzo dobry lekarz, profesjonalnie podchodzący do pracy. Robiliśmy badanie usg i po raz pierwszy usłyszeliśmy dokładnie, co lekarz widzi na ekranie, co oznaczają pomiary. Wszystkie pytania jasno i rzeczowo wyjaśnione. Z wizyty wyszliśmy po dwukrotnym upewnieniu się, że wiemy wszystko i mozemy spać spokojnie.

Marlena (5 stycznia 2016)

Fantastyczny lekarz, fantastyczny człowiek! W pełni profesjonalne i bardzo indywidualne podejście do pacjentki! Każdy problem omawiany w sposób rzeczowy i przejrzysty... do tego anielska cierpliwość! Badanie USG przeprowadzane w sposób bardzo szczegółowy, co niestety jest rzadkością w wielu przypadkach... (polecam również z czystym sumieniem wykonanie badania SonoHSG).

Agata (5 stycznia 2017)

To już moja 3-cia wizyta u dr Mariana Malinowskiego. Za każdym razem jestem pod wrażeniem profesjonalizmu, spokoju, życzliwości i rzetelności pana doktora. Wywiad przeprowadzany jest szczegółowo, ale naturalnie, w  sposób niekrepujący. Doktor wszystko dokładnie wyjaśnia, używając terminologii zrozumiałej dla przeciętnej pacjentki, nie ma "głupich pytań". Cieszę się, że po wielu nieudanych próbach znalazłam w końcu lekarza, któremu można ufać i który jest skuteczny w leczeniu.

Marta (19 marca 2017)

USG ciąży bliźniaczej wykonywała u dr Malinowskiego już dwukrotnie. Doktor zdecydowanie wzbudza zaufanie. Badanie przebiega bez pośpiechu, na bieżąco jest omawiane i dokładnie wyjaśniane. Polecam :)

Edyta (27 marca 2017)

Bardzo dokładny, profesjonalny i rzeczowy lekarz. Wzbudza ogromne zaufanie i zawsze służy swoją wiedzą i doświadczeniem. Prowadząc ciąże u tego doktora czuję, że jesteśmy razem z Maleństwem w naprawdę dobrych rękach. Polecam wizyty u tego lekarza każdej Pani, która wymaga od lekarza reprezentowania najwyższych standardów i opieki w trakcie trwania ciąży.