Koronawirus: karmienie piersią

kategoria: Koronawirus, Ciąża, autor: dr n. med. Marian Malinowski

Koronawirus a karmienie piersią. W artykule proste rekomendacje polskie i zagraniczne.

W czasach epidemii COVID-19 najprostsze i najbardziej oczywiste czynności mogą być źródłem zakażenia. Przedstawiam zalecenia i fakty dotyczące karmienia piersią z #koranawirusem.

Zalecenia polskie

Konsultant Krajowy ds. Neonatologii prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich wydała rekomendacje dotyczące karmienia piersią przez matkę zakażoną koronawirusem oraz diagnozowaną w kierunku COVID-19. Oto one:

  • Wyniki badań dotyczące braku przedostania się koronawirusa do pokarmu matek są oparte na niewielu przypadkach, dlatego powinny być traktowane z dużą ostrożnością.
  • W przypadku kobiet zakażonych koronawirusem lub w okresie diagnozowania w kierunku COVID-19 zalecana jest izolacja dziecka od matki. Należy umożliwić matce odciągane mleka, by utrzymać laktację.
  • Po potwierdzeniu ustania ryzyka transmisja zakażenia z matki na dziecko (dwukrotny ujemny test u matki zakażonej i pojedynczy test ujemny u podejrzanej) możliwe jest karmienie naturalne.

Kiedy podejrzewamy u noworodka SARS-Cov-2?

  • U matki infekcja COVID-19 w okresie od 14 dnia przed porodem do 28 dnia po porodzie
  • Noworodek bezpośrednio narażony na ekspozycję SARS-CoV-2 (rodzina, personel lekarsko-pielęgniarski, odwiedzający)
  • W powyższych sytuacjach podejrzewamy zakażenie niezależnie od występowania objawów
Nawet przy karmieniu piersią zalecane jest noszenie maseczki by nie narazić dziecka na zarażenie drogą kropelkową. Dotyczy to także procesu odciągania mleka, by nie zanieczyścić go #koronawirusem (tzw. kontaminacja).

Zalecenia z zagranicy

Proponuję skorzystać z przykładu amerykańskiego. Po pierwsze pozostałe są bardzo podobne, np. zalecenia RCOG z UK. Po drugie, pozostałe w związku z tym niewiele wnoszą do tematu.

  • Pacjentki do karmienia piersią są zachęcane, ponieważ nie ma dowodów na obecność SARS-CoV-2 w mleku matki
  • Aczkolwiek, ze względu na ryzyko zakażenia, infekcji i zgonu noworodka na COVID-19 spowodowanej kontaktem z zarażoną matką, CDC rekomenduje separację matki i nowo narodzonego dziecka
  • Karmić mlekiem matki powinno się mlekiem wcześniej ściągniętym. Podkreślane jest, że mleko matki jest źródłem wielu przeciwciał chroniących noworodka
  • W czasie tymczasowej separacji, w której nie można karmić dziecka, matki powinny być zachęcane do działań mających na celu podtrzymanie laktacji
  • CDC podkreśla istotność utrzymania higieny w czasie karmienia i ściągania mleka – higieny osobistej rąk, ale także piersi oraz czyszczenia urządzeń do ściągania mleka. Zalecane jest także noszenie maseczki podczas karmienia piersią.

Podsumowanie

Generalnie, wszystkie zalecenia są w większości punktów spójne i podobne. Zalecenia polskie są tylko nieco bardziej restrykcyjne podkreślając fakt, że badania na obecność #koronawirusa w mleku matki są dość skąpe. W tym zakresie są bardziej zbliżone do stanowiska chińskiego, jako bardziej doświadczonego w tym temacie.

Źródła

Poniżej lista publikacji, z których korzystałem:

Należy pamiętać, że epidemia SARS-CoV-2 jest nowa i dopiero zbieramy dane na jej temat. To co jeszcze wczoraj było aktualne i obowiązujące, jutro może już być nieaktualne. Zawsze warto pilnować, by czytać najnowsze opracowania – dlatego podaję źródła.

Udostępnij

Interesujące tagi

Może zainteresują Cię również

Serdecznie zapraszam!

Loading...
Ładowanie...