Chłopiec czy dziewczynka?

kategoria: USG 3D/4D, USG położnicze, Ciąża, autor: dr n. med. Marian Malinowski

Rozpoznanie płci w ciąży jest trudne, a pomyłek jest mnóstwo. Wyjaśniam dlaczego na podstawie wielu przykładów :)

To jedne z pierwszych pytań, jakie są zadawane lekarzowi podczas badania ultrasonograficznego w ciąży. Bez względu na to, czy jest to 12, 20 czy może 36tc. Okazuje się jednak, że ocena płci nie jest taka prosta, a pomyłki się zdarzają.

Odpadający chłopcy i zmienne dziewczynki to fakty, które wszyscy znamy. Stąd postanowiłem napisać kilka słów o płci płodu. O tym jak łatwo się pomylić i jak się ją rozpoznaje 🙂

Kilka faktów…

Za płeć odpowiada ojciec. Chłopiec to genetycznie XY, dziewczynka XX. Od matki zawsze dostanie chromosom X, a od ojca losuje X lub Y.

Na początku jest identycznie

Zarodek męski i żeński do 7tc rozwija się identycznie. Dopiero po tym czasie uruchamiają się procesy odpowiedzialne za różnicowanie płci. Płeć żeńska w pewnym sensie rozwija się jako podstawowa, a płeć męska tylko w sytuacji pojawienia się czynników determinujących płeć męską, które znajdują się na chromosomie płciowym Y. Jeśli brakuje tego czynnika, nawet jeśli jest genetycznie płeć męska, to fenetypowo (czyli z wyglądu) będzie to dziewczynka.

A co się dzieje w środku?

Proces formowania się narządów płciowych polega na tym, że z tzw. przewodów Mullera rozwijają się jajniki, jajowody, macica i górne 2/3 pochwy. Przewody Mullera są dwa i muszą się złączyć tworząc pojedyncze narządy. To ważne, ponieważ z powodu zaburzeń tego procesu, powstają m.in. macice dwurożne (jest przegroda macicy) albo podwójne (są dwie macice). Narządy płciowe męskie rozwijają się z tzw. przewodów Wolffa, które pierwotnie pełnią funkcję prymitywnych moczowodów, a potem przekształcają się w nasieniowody u chłopców, a zanikają u dziewczynek.

Wygląd narządów płciowych w 12tc (wskaźnik). Raczej dziewczynka, bo „phallus” jest skierowanie bardziej ku dołowi… Rozpoznanie potwierdzone w 20tc.

A co na zewnątrz?

Zewnętrzne narządy płciowe przez prawie cały I trymestr są takie same, a potem wyglądają bardzo podobnie. Noszą nazwę zatoki moczowopłciowej i wzgórka moczowopłciowego. Z zatoki u dziewczynki wytworzy się 1/3 dolnej części pochwy i cewka moczowa, a u chłopca tylko cewka moczowa. Ze wzgórka u dziewczynki wytworzy się łechtaczka, a u chłopca penis.

Czy to jest proste?

Płeć podczas badania ultrasonograficznego oceniamy na podstawie wyglądu zewnętrznych narządów płciowych. U dorosłych rozróżnienie wydaje się być proste, ale w ciąży jest to bardziej skomplikowane. Przede wszystkim dlatego, że dziecko jest malutkie (w 12tc ma ok. 5-6cm, a w 20tc ma ok. 300-400g i ok. 15cm). I wcale nie musi chcieć się pokazać…

Pierwsze pytania…

Pierwsze pytania o płeć pojawiają się ok. 12tc podczas badania genetycznego, czyli przy wielkości dziecka ok. 5-6cm (wymiar CRL). Wtedy narządy płciowe męskie i żeńskie wyglądają niemal identycznie. Wg protokołu zaproponowanego w Diagnostic Imaging Obstetrics Woodward’a w I trymestrze płeć męską rozpoznaje się wtedy, kiedy phallus jest skierowany raczej ku górze, a żeńską kiedy jest skierowany raczej ku dołowi. Nie jest to mocno precyzyjny opis.

Potem jest już łatwiej

Kiedy dziecko nieco podrośnie jest już łatwiej, ale i tak przez niemal połowę ciąży dziewczynkę rozpoznaje się na zasadzie, „bo nie widać chłopca”. W badaniu połówkowym płeć męską widać już wyraźnie, ale szczegóły żeńskiej nie zawsze. Charakterystyczny obraz żeńskich narządów płciowych, czyli dwa równoległe zwężające się na końcach pasma tkankowe (przypominające kajzerkę od góry lub hamburger z boku), jednoznacznie można dojrzeć dopiero w starszej ciąży (od końca II trymestru).

Wskaźnikiem oznaczono zewnętrzne narządy płciowe w 14tc. Prawdopodobnie chłopczyk, ponieważ „phallus” jest skierowany raczej ku górze. Gdyby był skierowany ku dołowi należałoby podejrzewać dziewczynkę.

Ale czy zawsze?

I na koniec pozostaje jeszcze jedna, niekiedy niedoceniana rzecz, czyli chęć współpracy malutkiego człowieczka. A taki ludzik nie zawsze chce się bawić i pokazać wszystko. Często odwraca się do nas plecami, zasłania nóżkami lub po prostu ma pętle pępowiny w kroczu. Wszystko to utrudnia rozpoznanie płci. Wciąż się okazuje, że rodzice dowiadują się o płci podczas porodu albo są zaskoczeni, bo spodziewali się innej..

Czy rozpoznanie płci jest ważne?

Z medycznego punktu widzenia ocena płci najczęściej nie jest istotna. Ważna jest przy analizie anomalii związanych z płcią (niektóre wady genetyczne, jak zespół Turner’a u dziewczynek lub przy rozpoznaniu zastawki cewki tylnej u chłopców) albo przy ciążach mnogich, gdzie płeć jest istotna (ponieważ niektóre groźne choroby rozwijają się tylko w ciążach jednojajowych, gdzie płcie są takie same, jak TTTS, tj. Twin-to-Twin Transfusion Syndrom).

A jak to wygląda w praktyce? 🙂

Na obrazkach w galerii będzie łatwiej zobaczyć wszystko to, o czym pisałem. Czasem jest łatwo, czasem nieco trudniej. Czasem bezpieczniej jest potwierdzić rozpoznanie na kolejnym usg (szczególnie przed przemalowaniem pokoiku na różowo :).


Zapraszam do oglądania galerii :))

Udostępnij

Interesujące tagi

26 odpowiedzi na “Chłopiec czy dziewczynka?”

  1. Urszula pisze:

    Witam czy moze Pan na podstaeie przeslanego przeze mnie zdjecia okreslic plec,
    Bardzo prosze.
    Pozdrawiam Ula

    • Marian Malinowski pisze:

      Dzień dobry, płeć określa lekarz wykonujący badanie usg. Jeśli obrazek nie jest jasny, to należy poczekać z oceną płci. Inaczej jest to zgadywanie…

  2. Urszula pisze:

    Czy moze mi Pan napisac co nosze w brzchu? Podesle zdj usg

  3. Płeć dziecka pisze:

    Proszę mi pomóc w rozpoznaniu płci dziecka. Mam bardzo wyraźnie pokazane, natomiast ciężko mi jest określić. Miała to być tajemnica, ale jednak na zdjęciach 2 i 3d widać. Mogę wysłać zdjecia?

  4. Jagoda pisze:

    ulala niesamowite, że ktoś potrafi odczytać płeć z takiego zamazanego zdjęcia ;o

  5. Monika pisze:

    Czy na podstawie zdjęcia usg jest Pan w stanie powiedzieć plec dziecka.

    • Marian Malinowski pisze:

      Dzień dobry, generalnie płeć rozpoznaje się w badaniu ultrasonograficznym (jeśli warunki na to pozwalają) i można je zachować w postaci zdjęcia usg. Ale wtedy zdjęcie jest celowane i nie powinno być wątpliwości. Nie rozpoznaje się płci na przypadkowym zdjęciu ultrasonograficznym.

  6. Ewa pisze:

    Dzień dobry. Czy stwierdzenie płci płodu w 17 tygodniu ciąży (dwie świecące kreseczki) dziewczynka jest pewne w 100%?

    • Marian Malinowski pisze:

      Dzień dobry, ja zawsze staram się potwierdzić płeć przynajmniej 2x i przynajmniej 1x tak, że rodzice są przekonani do tego co widzą.

  7. Aga pisze:

    Dzień dobry czy jest pan w stanie rozpoznać płeć dziecka?

  8. Wiarygodność płci pisze:

    Dzień dobry,
    Lekarz w 10+3 tc powiedział mi, że będę mieć chłopca.
    Na ile to może być wiarygodne?

  9. Beata pisze:

    Gdzie można umówić się na badanie połówkowe do Pana Docenta?? Czy trzeba nowe skierowanie jeśli wykonało się pierwsze badanie w innej placówce?? Czy dla mojego wieku 38 lat badanie jest nieodpłatne??

    • Marian Malinowski pisze:

      Dzień dobry,
      Nie potrzebne jest skierowanie. Można mnie znaleźć w kilku miejscach w Warszawie (przychodnia UNICARE, Royal Clinic, Salve Medica), żadna z nich nie wykonuje badań w ramach NFZ.

  10. PATRYCJA pisze:

    Dzień dobry. Na pierwszym prenatalnym dostałam informację, że na 90% chłopak. (Bardzo dobry lekarz z certyfikatem).
    W poniedziałek (17t+5d) lekarza prowadzącego usłyszałam, że może dziewczynka. (Lekarz na nfz z gorszym sprzętem).
    Kto może mieć rację?

    • Marian Malinowski pisze:

      Dzień dobry,
      Rację ma ten, który prawidłowo określił płeć. Pewnie się Pani dowie w kolejnym usg, jeśli dziecko będzie chciało się pokazać.

  11. Małgorzata Litwin pisze:

    Dzień dobry. Mój lekarz w 19 + 3 tygodniu ciąży powiedzieć,że widzi dziewczynkę,a w 21 tygodniu na prenatalnych stwierdził lekarz ,że to chłopiec. Czy prenatalne są bardziej wiarygodne, dokładniejsze? Zaznaczę,że mój lekarz prowadzący to doświadczony i bardzo dobry w mieście lekarz. Proszę o odpowiedź. Dziękuję i Pozdrawiam

    • Marian Malinowski pisze:

      Dzień dobry,
      Wiarygodne jest to badanie, na którym wyraźnie widać płeć małego człowieka. Wbrew pozorom nie zawsze jest to proste, jeśli ludzik nie chce współpracować. 🙂

  12. Mama pisze:

    Dzień dobry,
    lekarz pokusił się (sam z siebie) o ocenę płci dziecka w 9 tygodniu, 6 dniu ciąży, twierdząc że coś mu mignęło.
    Na wszelkich forach są wskazania, że zewnętrzne narządy widoczne są dopiero od 12 tygodnia.
    Czy to możliwe, aby z badania usg w 9 tygodniu pokusić się o wskazania dot. płci?
    Pozdrawiam,
    Marta Świątek

    • Marian Malinowski pisze:

      Dzień dobry, myślę, że to pytanie jest do lekarza, który robił usg, by wyjaśnił co mu mignęło.

      • Mama pisze:

        Jasne, moje pytanie sprowadzało się bardziej do tego czy z medycznego punktu widzenia jest Pan w stanie powiedzieć, że na tak wczesnym etapie ciąży można określać płeć dziecka.
        Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może zainteresują Cię również

Serdecznie zapraszam!

Loading...
Ładowanie...