Jak rozpoznać ciążę? :)

kategoria: Ciąża, autor: dr n. med. Marian Malinowski

To pytanie wraca jak bumerang. Wbrew pozorom rozpoznanie ciąży nie jest proste i niekiedy potrafi sprawić wiele problemów, nawet doświadczonym doktorom.

To pytanie wraca jak bumerang. Zarówno w gabinecie, jak w zapytaniach przez Internet. Wbrew pozorom sprawa nie jest prosta i niekiedy potrafi sprawić wiele problemów, nawet doświadczonym doktorom.

Objawy ciąży

Objawy ciąży dzielimy na te prawdopodobne i te pewne. Najczęściej pacjentki zgłaszają się do gabinetu z tymi prawdopodobnymi objawami ciąży.

Rozpoznając ciążę lekarz zawsze się będzie kierował pewnymi jej oznakami. Ty też tak rób – jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, po prostu zrób test ciążowy.

Prawdopodobne objawy ciąży

Z jakiegoś powodu są one rozpowszechnione i uznawane za pewne. W praktyce lekarz nawet nie zwróci na nie uwagi i w przypadku podejrzenia ciąży zacznie weryfikować pewne objawy ciąży, o których na końcu.

  • brak miesiączki – to subiektywnie najczęstsza przyczyna zgłoszenia się do lekarza i zawsze należy ją potraktować poważnie, szczególnie u pacjentek miesiączkujących regularnie. Należy jednak pamiętać, że przyczyn zatrzymania miesiączki jest wiele, np.
    • zaburzenia owulacji, np. w wyniku stresu (wytrych na wszystko… :), torbieli jajnika…
    • dużego wysiłku fizycznego (klasyczne sportsmenki ze starych książek do ginekologii endokrynologicznej)
    • przewlekłe choroby
    • zaburzenia hormonalne, np. choroby tarczycy lub hiperprolaktynemia
    • stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych… uwaga na wszystkie pomyłki w przyjmowaniu tabletek!!!
    • przedwczesne zahamowanie czynności jajników, dość rzadka przyczyna, ale potrafi się pojawić już u 30-latek….
  • skąpa miesiączka, mniejsza niż zwykle – może być związana z procesem implantacji (zagnieżdżania się) zarodka w macicy, zwykle występuje mniej więcej w terminie normalnej miesiączki
  • zmiany dotyczące piersi – pod koniec II fazy cyklu miesiączkowego piersi stają się powiększone i tkliwe; zwykle te zjawiska ustępują po miesiączce, ale jeśli prawidłowej miesiączki nie ma, to często się nasilają (np. rozmiar biustonosza powiększa się o jeden już w I trymestrze ciąży)
Imbir to składnik pierników, ale także środek na nudności, najczęściej stosowany w formie herbatek i naparów. Można kupić gotowe lub samemu przygotować z korzenia, który bez problemu kupuje się w sklepie.
  • nudności z wymiotami lub bez wymiotów – to subiektywnie druga skarga pacjentek, choć do pierwszego miejsca brakuje jej niewiele… 😉 Niestety dokuczliwa.
    • Pojawiają się najczęściej we wczesnej ciąży rano i zwykle trwają przez kilka godzin. Czasem, bo niekiedy nie czytają książek do położnictwa i potrafią być wieczorem i nie skończyć się w I trymestrze ciąży.
    • ale innych przyczyn tych objawów jest wiele, od tzw. błędu dietetycznego po objawy uboczne wielu leków czy choroby przewlekłe
    • przyjmuje się, że nudności i wymioty w ciąży są spowodowane podwyższonym stężeniem gonadotropiny kosmówkowej i estrogenów
  • zaburzenia w oddawaniu moczu – powiększająca się macica potrafi uciskać pęcherz moczowy, z którym się styka. Może to spowodować częstsze oddawanie moczu w I trymestrze przy prawidłowym badaniu ogólnym moczu. Podobnie się dzieje pod koniec ciąży, ale wtedy jest to spowodowane naciskiem główki lub kopaniem maluszka
    • ale częściej te objawy są spowodowane zwykłą infekcją układu moczowego….
  • zmęczenie, senność, omdlenia – pojawiają się bardzo często w I trymestrze ciąży, aczkolwiek trzeba być bardzo czujnym w ich interpretacji, szczególnie jeśli nie uda nam się potwierdzić ciąży w sposób pewny!
  • ruchy płodu – pojawiają się ok. 16-18tc u wieloródek, ale dopiero w 18-20tc u pierwiastek w postaci „bąbelków”, „motylków”, „trzepotania”. To bardzo subiektywne objawy i zależne od wielu czynników, jak umiejscowienie łożyska i grubość tkanki tłuszczowej – należy pamiętać, że receptory czuciowe są dopiero w skórze, a wewnątrz brzucha ich nie ma.
  • powiększenie brzucha – rozpoczyna się ok. 12tc (niekiedy wcześniej) i jest spowodowano spowolnieniem perystaltyki przez działanie progesteronu i wypchnięcie jelit „do góry” przez ciężarną macicę. Sama macica urośnie na tyle, by osiągnąć poziom pępka dopiero w połowie ciąży.
    • Ale powiększenie brzucha może być spowodowane np. wzdęciami, mięśniakami macicy lub guzem jajnika…

Pewne objawy ciąży

Test ciążowy z moczu to popularny i szybki test potwierdzający ciążę. Trzeba jednak pamiętać, że wykryje on ciąże po przynajmniej 10. dniach od zapłodnienia, a nie dzień po współżyciu.

Pewne objawy ciąży służą do rozpoznawania ciąży albo jej wykluczenia. Tylko i aż tyle, nie ma tu drugiego dna.

  • dodatni test ciążowy – popularne testy z moczu lub badanie β-hCG z krwi
    • ale test ciążowy „zobaczy” ciążę dopiero po przynajmniej 10 dniach od zapłodnienia, co można związać ze współżyciem pamiętając o długości okresu płodnego (szacunkowo ok. 3 dni przed i ok. 2 dni po owulacji)
    • test ciążowy powinno się wykonywać w czasie spodziewanej miesiączki, która się nie pojawiła, tj. po ok. 14 dniach od owulacji.
  • wizualizacja płodu w badaniu ultrasonograficznym
    • ale pęcherzyk ciążowy można zobaczyć w usg dopiero po ukończonym 4. tygodniu ciąży, czyli w tygodniu po spodziewanej miesiączce, która się nie pojawiła
    • a sam zarodek pojawi się tydzień później (ok. 5tc)
    • a bijące serduszko w zarodku zobaczymy jeszcze tydzień później (ok. 6tc)…

Lista jest krótka, ale potrafi sprawić wiele problemów diagnostycznych. Trzeba wiedzieć jak interpretować testy ciążowe i znać ich charakterystykę, by właściwe podejmować decyzję kliniczne. A jest jeszcze cała grupa „anomalii”, w których otrzymany wynik nie jest oczywisty. Wiedzą o tym dobrze pacjentki, które przechodziły przez taki właśnie proces diagnostyczny.

Wizualizacja płodu, a w zasadzie pęcherzyka ciążowego i zarodka na wczesnym etapie ciąży, nie jest taka prosta, jak się wydaje. Cały problem ciąży ektopowej (pozamacicznej), czyli umiejscowionej nie tam, gdzie być powinna (tj. w jamie macicy), jest wciąż problemem otwartym i trudnym, nad którym głowią się nadal poważne organizacje medyczne, np. ESHRE SIG implantation and early pregnancy. Niekiedy sami dorzucamy kamyczki do tego ogródka, jak np. ciąża w bliźnie po cięciu cesarskim.

Co ma zrobić pacjent?

Wszystko to co napisałem powyżej, to problem lekarza – czasem w gabinecie, czasem o 300 nad ranem w Izbie Przyjęć. To portal dla Pacjentów, więc poniżej proste dla nich zalecenie:

  1. Jeśli podejrzewasz u siebie ciążę – zrób test ciążowy
  2. Jeśli masz wątpliwości, co do wyniku – zrób kolejny test, najlepiej już z krwi, czyli β-hCG
  3. Jeśli masz wątpliwości interpretacyjne – udaj się do swojego lekarza

Udostępnij

Interesujące tagi

Może zainteresują Cię również

Serdecznie zapraszam!

Loading...
Ładowanie...