dr n. med. Marian Malinowski
specjalista ginekolog - położnik
Dowiedz się więcej

Nazywam się Marian Lech
Malinowski, jestem specjalistą
w położnictwie i ginekologii.
W 2017 roku obroniłem tytuł
doktora nauk medycznych.

Specjalizuję się w diagnostyce i leczeniu niepłodności (w tym in-vitro), ultrasonografii
prenatalnej i ginekologicznej, prowadzeniem ciąż fizjologicznych
i patologicznych, antykoncepcji.

Bardzo zależy mi, by oprócz pomocy medycznej, każda pacjentka czuła
się podczas wizyty komfortowo i bezpiecznie.

Stany zapalne pochwy są jednym z najczęstszych problemów zgłaszanych w gabinecie ginekologicznym i wymagają szczególnej uwagi ze względu na dokuczliwe dla pacjentki dolegliwości. Skutecznie leczę wszelkiego rodzaju infekcje narządu rodnego, zarówno występujące sporadycznie, jak i przewlekle.

Innych podstawowe problemy, którymi zajmuję się w gabinecie, to m. in. objawy okołomenopauzalne, nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych, plamienia międzymiesiączkowe, bolesne współżycie oraz każda inna dolegliwość istotna dla pacjentki. Korzystam z pełnego spektrum możliwości, jakie daje nowoczesna diagnostyka laboratoryjna i zabiegowa.

Zajmuje się diagnostyką i leczeniem niepłodności od podstawowych jej problemów po zaawansowane, jak poronienia nawykowe i problemy z implantacją (tzw. RIF) czy immunologią. Wykonuję ultrasonograficzną kontrolę drożności jajowodów (sonoHSG) oraz stymulacje i monitoring owulacji. Zajmuje się także zaawansowanymi procedurami wspomaganego rozrodu (ART), jak inseminacje (IUI) i różne warianty in-vitro.

Zapraszam pacjentki i pary z problemami z zajściem w ciążę, ale także te dopiero co planujące ciążę i świadome rodzicielstwo.

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj!

Wykonuję badania ultrasonografii prenatalnej w każdym tygodniu ciąży, wykorzystuję wszystkie dostępne techniki ultrasonograficzne, w tym 3D i 4D. Posiadam uprawnienia do prenatalnej diagnostyki genetycznej, w tym do testów PAPP-A (FMF).

W badaniach ultrasonograficznych w ginekologii wykorzystuję analizę trójwymiarową narządu rodnego. Jestem certyfikowanym członkiem IOTA, której celem jest poprawa skuteczności rozpoznawania guzów jajnika.

Okres ciąży to bardzo szczególny okres w życiu kobiety i rodziny, oprócz profesjonalnej opieki medycznej, staram się również dbać o komfort psychiczny moich pacjentek odpowiadając szczegółowo na pytania, tłumacząc krok po kroku wszystkie zachodzące zmiany, proponując poszerzoną diagnostykę ultrasonograficzną (w tym badania usg 3D/4D) oraz nieinwazyjne testy prenatalne.

Więcej na ten temat tutaj! i tutaj!

Doświadczenie zdobywałem w Szpitalu Specjalistycznym Inflancka im. Krysi Niżyńskiej – „Zakurzonej” SPZOZ oraz w Oddziale Patologii Ciąży SPSK im. Prof. Orłowskiego CMKP, który jest ośrodkiem III stopnia referencyjności (najwyższym). Jest to też główny ośrodek zajmujący się diagnostyką ultrasonograficzną wad płodu.

Poradnictwa antykoncepcyjnego nie ograniczam tylko do tabletek antykoncepcyjnych. Metodę dobieram do preferencji pacjentki i dotyczących jej przeciwwskazań. Biorę pod uwagę metody krótkoterminowe, jak i długoterminowe (implanty podskórne, wkładki dopochwowe i domaciczne). Uważam, że prawie zawsze uda się dobrać odpowiednią metodę antykoncepcji do możliwości pacjentki.
Patrz więcej na ten temat tutaj

W ginekologii jest możliwość wykorzystania w szerokim zakresie małoinwazyjnych metod operacyjnych, czyli laparoskopii i histeroskopii. Zakres możliwych operacji obejmuje torbiele jajników, mięśniaki macicy, polipy endometrialne i diagnostykę niepłodności, ale również usuwanie narządu rodnego.

Kobieta ma prawo czuć się swobodnie i pewnie ze swoim ciałem, a niedocenianym zadaniem ginekologa jest jej w tym pomóc. Posiadam uprawnienia do stosowania laseru MonaLisa Touch w nowoczesnej ginekologii estetycznej. Laser ten jest skutecznie stosowany w przypadku poporodowego obkurczania pochwy, rewitalizacji narządu rodnego oraz pomaga przy dolegliwościach związanych z okresem menopauzalnych, jak i przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu u pacjentek w każdym wieku.

Wykształcenie i umiejętności

Moje wykształcenie

2007

Warszawski Uniwersytet Medyczny
(d. Akademia Medyczna w Warszawie)

2016

Specjalizacja z położnictwa i ginekologii

2017

obrona pracy doktorskiej i nadanie stopnia naukowego doktora nauk medycznych

Certyfikaty umiejętności

Certyfikat The Fetal Medicine Foundation (UK) od 2012 roku uprawniający do badań prenatalnych (NB, NT, TC, DV)
Certyfikat Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego(Polska) uprawniający do badań w zakresie położnictwa i ginekologii od 2014 roku
Certyfikat International Ovarian Tumour Analysis (Belgia) od 2015 roku

Ciągłe dokształcanie się

Postęp medycyny jest niesamowity, a wiedza zdobyta na studiach szybko się deaktualizuje. Stąd konieczność ciągłego dokształcania się i zdobywania nowej wiedzy, aktualizowania starej.

Poniżej przedstawiam konferencje i szkolenia naukowe, które odbyłem:

Towarzystwa naukowe

Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG) oraz European Society of Human Reproduction and Endocrynology (ESHRE).

Uwielbiam czytać książki, w każdej postaci, odkąd odkryłem e-booki. Ostatnio też za sprawą mojego przyjaciela poznałem audiobooki. Niesamowita sprawa, kiedy jedziesz autem.

Co polecam? Ta lista jest luźna, a kolejność nie ma znaczenia, przedstawia raczej listę ostatnich książek, które zrobiły na mnie wrażenie.

  • Bezcenny Zygmunt Miłoszewski – moim zdaniem najlepsza książka Miłoszewskiego. Nie ma tam prokuratora Teodora Szackiego, ale jest ciekawa historia o poszukiwaniu zaginionego w czasie II Wojny Światowej obrazu z polskich zbiorów, pełna zwrotów akcji napisana na światowym poziomie. Polecam!
  • Wielkie oszustwo Ben Macintyre – o osłonie wywiadowczej lądowania w Normandii, pełna anegdot historia prawdziwa z polskim akcentem
  • Gra Endera Orson Scott Card i cała seria – zbudowany świat i historia w nim opisana są niesamowite; ogromna wyobraźnia i plastyczny język, coś co warto przeczytać, bo zmienia spojrzenie na świat
  • Szpieg wśród przyjaciół Ben Macintyre – o Kimie Philbym, czyli podwójnym agencie, czarującym intelektualiście i bezwzględnym oszuście, ale przede wszystkim zdrajcy
  • W ślady Kolumba. Królik i oceany. Melchior Wańkowicz – reportaż jednego z najlepszych polskich reportażystów. Zapis jego podróży po USA. Niesamowity zmysł obserwacji, mnóstwo anegdot i piękna polszczyzna jakiej jest coraz mniej
  • Zwierzęta, ludzie i bogowie Ferdynand Antoni Ossendowski – znalazłem go przypadkiem, a człowiek ma życiorys, którym mógłby obdzielić pułk wojska. Jest drugim po Sienkiewiczu autorem o największej liczbie przekładów na języki obce. Książka opowiada prawdziwą historię o przedzieraniu się ściganego Ossendowskiego przez Syberię i Mongolię w dramatycznych dla tego regionu latach 1920-1921, przenosi w tamten niesamowity czas pełen bogów, postaci historycznych i wierzeń zupełnie nie znanych europejskiemu człowiekowi…
  • Królewski spisek Steve Berry – fajna i lekka książka do poczytania w czasie podróży opowiada jedną z historii o Cottonie Malone, bibliotekarzu z przeszłością, który tym razem miesza się przypadkiem w spisek wywiadów brytyjskiego i amerykańskiego. Jest też groźny terrorysta i nieznany rys historii monarchii brytyjskiej, który napędza całą opowieść. Cała seria jest warta polecenia.
  • Polowanie na Czerwony Październik Tom Clancy – historia Marka Ramiusa, który decyduje się porwać nowoczesny rosyjski okręt podwodny i uciec do USA. Brzmi banalnie, ale dzięki talentowi Clancy’ego opowieść trzyma w napięciu od pierwszych stron do ostatniego akapitu. Potem nakręcono film na podstawie tej powieści, moim zdaniem jedna z niewielu ekranizacji, które dorównują książce oraz film z najlepszymi podwodnymi scenami batalistycznymi w kinematografii
  • Ojciec Chrzestny Mario Puzo – nie trzeba przedstawiać tej powieści. Czytałem, słuchałem i oglądałem. Nigdy nie nudzi!
  • Imię róży Umberto Eco – podróż do pewnego średniowiecznego opactwa w jego kluczowym momencie, ale też pełnym ważnych wydarzeń historycznych. Ogromna wiedza mediewistyczna Eco sprawia, że ta historia o życiu, poszukiwaniu wiedzy i świecie wymyka się prostym opisom. Trzeba ją przeczytać lub posłuchać, a i film z Seanem Connery robi wrażenie mimo, że nakręcony w połowie lat ’80
  • Nielegalni. Niewierni. Niepokorni… Vincent V. Severski – seria powieści o polskich asach wywiadu, specjalnej jednostce kierowanej przez Konrada Wolskiego. Serię dostałem, a nie kupiłem. Osobiście odstraszał mnie autor i jego pseudonim z nadreprezentacją literki „V”, ale ma wyobraźnie i niebanalny talent pisarski. Przygód Wolskiego słucha się z zapartym tchem, zdecydowanie polecam!
  • Seria Millenium Stiega Larsona – historię o Lisbeth Salander i Michaelu Blomkviscie przeczytałem już dawno i zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Na ich temat napisano tony recenzji i nakręcono kilka filmów. Ja cenię tę serie za pokazanie zła bez retuszu, za pokazanie jak działa prasa i funkcjonuje nowoczesne społeczeństwo, ale przede wszystkim za opowieść o ludziach, którzy się nie poddali. Książki przeczytałem, a ostatnio słuchałem, wciąż wbija w fotel!
  • książki Micheal Crichton, Karol May, Frederick Forsyth, Henryk Sienkiewicz, Umberto Eco, Mario Puzo, Stanisław Lem, John Le Carre, Camilla Lackberg, Arthur Conan Doyle,… i wiele innych autorów, których książki dały mi mnóstwo radości z lektury!

A audiobooki? Nie jestem pewny, czy to osobna kategoria, bo niekiedy książkę mam w wersji papierowej i słuchanej. Oto te, które zrobiły ostatnio na mnie wrażenie.

  • Odeseja Kosmiczna 2001 Artur C. Clarke – książki nigdy nie czytałem, ale mam niesamowitego audiobooka czytanego przez Krystynę Czubównę. Oglądałem też film. Historia dotyka eschatologicznego pytania o ludzkie pochodzenie i rozwój. Brzmi to banalnie, ale opowieść taka nie jest. Nawet przez moment słuchacz nie ma wrażenia, że opowieść jest przewidywalna.
  • Micro Micheal Crichton – to pierwsza książka tego autora od bardzo dawna, którą miałem w ręku i pierwsza w postaci audiobooka. Jest taka jak poprzednie, warta polecenia, bo opisuje zjawiska i problemy technologiczne,  przed którymi może stanąć ludzkość w niedalekiej przyszłości. Po jej przeczytaniu pozostaje pytanie, czy na pewno może? Czy może już gdzieś w jakimś laboratorium nie stanęła, bowiem te historie wydają się być bardziej science niż fiction
  • Sherlock Holmes Arthur Conan Doyle – tego autora i tego bohatera nie trzeba przedstawiać. Mam już kilka audiobooków z tej serii i każdy jest warty przesłuchania!
  • Historia filozofii Władysław Tatarkiewicz – filozofię miałem okazję poznać nieco bliżej przygotowując się do egzaminów doktorskich. Zainteresowała mnie na tyle, że zdecydowałem się ją zgłębić. Jest to fantastyczna podróż szlakiem ludzkiej myśli i kreatywności! A Tatarkiewicz opisuje najtrudniejsze problemy w jasny i klarowny sposób, coś bezcennego!

Nie wiem co jest ważniejsze. Podróżowanie, czy dokumentacja podróży. Odkąd odkryłem aparat i zacząłem zgłębiać tajniki fotografii zwiedzanie świata nabrało dodatkowego kolorytu. Niekoniecznie dla moich współpodróżników, ponieważ trzeba mnie pilnować i często czekać, aż uda mi się zrobić ten idealny kadr z idealnym oświetleniem. Ale już po powrocie, kiedy można już obejrzeć, co ja tak naprawdę wypstrykałem, nikt tego nie żałuje.

Ze zdjęciami jest tak, że wszyscy uważają, iż potrafią je robić. Są komórki, instagramy, facebooki. Ale jest różnica między fotką a zdjęciem. Miałem szczęście, że wśród moich przyjaciół są osoby, które potrafią robić zdjęcia i pokazały mi do czego mam dążyć. To Kinga Skalik, która zrobiła mi zdjęcia na tego bloga, a specjalizuje się w fotografii ludzi i wnętrz, i Rafał Sitarz, który może pochwalić się zdjęciami godnymi National Geographic (http://www.rafałsitarz.com).

Sprawdź opinie
moich pacjentek.

Mój profil w portalu Znanylekarz.pl

Serdecznie zapraszam!

Loading...
Ładowanie...