Przygotowanie do sonoHSG/HyCoSy

2018-08-29
kategoria: niepłodność

To metoda nieinwazyjnego sprawdzenia drożności jajowodów wykonywana podczas badania ultrasonograficznego. Jeden z podstawowych etapów diagnostyki niepłodności. Tutaj znajdziesz informację o tym, jak się do niego przygotować.

Przygotowanie jest proste i można je streścić w kilku punktach. O samym badaniu więcej przeczytasz w artykule o SonoHSG/HyCoSy.

Niezbędne badania

Są dwa niezbędne badania. To aktualna cytologia i posiew z kanału szyjki macicy. Ich konieczność jest związana z tym, że nie chcemy ryzykować transportu potencjalnych komórek nowotworowych do jamy brzusznej (cytologia) i różnych zjadliwych bakterii, jak E.coli lub E. faecalis, które są często spotykane w trakcie infekcji bakteryjnych w pochwie.

Cytologia

To badanie mające na celu poszukiwanie nowotworu szyjki macicy. Aktualne w tej sytuacji to jest najdalej sprzed roku.

Posiew KSM

Posiew z kanału szyjki macicy to badanie bakteriologiczne mające ustalić, czy jest prawidłowa flora bakteryjna pochwy. Posiewem nie jest tzw. czystość pochwy i takie badanie nie będzie akceptowane.

Aktualny posiew powinien być wykonany przed miesiączką, po której planowane jest badanie.

Czy to boli?

Pierwsze pytania o ten zabieg niemal zawsze sprowadzają się do tego kluczowego zagadnienia. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ale dosyć prosta.

Po pierwsze to badanie nie jest przyjemne. Najczęściej pacjentki natężenie dolegliwości bólowych porównują do miesiączki i zwykle mówią dwie rzeczy. Po pierwsze, że miesiączka bardziej boli. A po drugie, że spodziewały się większego bólu.

Widoczny prawy jajowód podczas badania sonoHSG/HyCoSy. Jest poskręcany jak sprężynka, co jest widoczne dzięki podaniu specjalnego piankowego kontrastu.

Po drugie zwiększenie dolegliwości bólowych zwykle oznacza problemy, np. ograniczenie drożności, zrosty, choroby jak endometrioza. Oznacza to, że kontrast przeciska się jajowodami z trudem, pod zwiększonym ciśnieniem. Z praktycznego punktu widzenia może być to przyczyna niepłodności.

Po trzecie zabieg możesz przerwać w każdym momencie, jeśli uznasz, że ból jest zbyt silny. Pamiętaj o tym i nie wahaj się z tej możliwości skorzystać! Taka informacja też jest istotna z terapeutycznego punktu widzenia i niesie ze sobą określone działania w diagnostyce i leczeniu niepłodności. Przerwanie badania nie oznacza końca diagnostyki, tylko przestawienie jej na inne tory związane ze znalezieniem potencjalnej przyczyny niepłodności – niedrożnych jajowodów.

Taki plus dodatni

Niekiedy podanie kontrastu sprawia, że jajowód się udrożni. Najczęściej jest to związane z faktem, że jest zagięty lub uciśnięty. Efekt tego badania można przyrównać do puszczenia wody przez pozaginany wąż ogrodowy, który pod jej ciśnieniem się prostuje.

W badaniach wykorzystujących specjalny kontrast ultrasonograficzny wyraźnie widać prawidłowe jajowody o prostym przebiegu, jak i te pozaginane, poskręcane jak sprężynka (patrz obrazek obok).

Leki przeciwbólowe

Warto przyjąć lek przeciwbólowy przed zabiegiem, gdyż zmniejszy on dolegliwości bólowe. Taki lek należy przyjąć na min 1h przed badaniem (czas, po którym tabletka ma szansę zadziałać). Można zastosować leki bez recepty, jak paracetamolum, ibuprofenum, jak i leki dostępne na receptę, jak ketoprofen, nimusulid czy diclofenac.

Podstawowy przekrój przez macicę z widocznymi pomiarami. Badanie w ramach monitoringu owulacji – okres płodny.

Kiedy się wykonuje sonoHSG/HyCoSy?

Na wykonanie tego badania jest dosyć wąski przedział czasowy. Od zakończenia krwawienia miesięcznego do 10 dnia cyklu, które zbiega się grubością endometrium <7mm. To tak naprawdę kilka dni, więc warto być w ścisłym kontakcie ze swoim lekarzem prowadzącym.

Pewnie zastanawiasz się dlaczego akurat tak? Z kilku względów, ale można je streścić do jednego. Nie wykonuje się żadnych zabiegów w jamie macicy w potencjalnie płodnym okresie, a endometrium >7mm jest uznawane za zdolne do zagnieżdżenia się zarodka.

Z tego samego powodu nie wykonuje się żadnych procedur w II fazie cyklu (czyli po owulacji a przed miesiączką) mogących stanowić zagrożenie dla potencjalnej ciąży (tzn. mogących spowodować poronienie lub uszkodzenie zarodka). Dotyczy to zarówno sonoHSG/HyCoSy, jak i prozaicznego badania rtg. Trzeba pamiętać o tym, że ciążę można wykryć najwcześniej po 10 dniach od zapłodnienia w badaniu β-HCG (badanie z krwi, nie z moczu), czyli w okolicy spodziewanej miesiączki.

To wszystkie podstawowe informację dotyczące przygotowania do sprawdzenia drożności jajowodów w usg. O szczegóły zawsze warto dopytać swojego lekarza prowadzącego.


Jeśli zawarte w tym artykule informacje są dla Ciebie pomocne, to proszę o pozostawienie komentarza lub podzielenie się nim ze swoimi znajomymi. Dziękuję!

Marian Malinowski
Nazywam się Marian Malinowski, jestem położnikiem i ginekologiem. Specjalizuję się w diagnostyce i leczeniu niepłodności, ultrasonografii prenatalnej i ginekologicznej, prowadzeniem ciąż fizjologicznych i patologicznych, antykoncepcji oraz małoinwazyjnym leczeniu operacyjnym. Bardzo zależy mi, by oprócz pomocy medycznej, każda pacjentka czuła się podczas wizyty komfortowo i bezpiecznie.

Może zainteresuje Cię również:

Opinie pacjentów

Martyna (20 stycznia 2014)

Prowadziłam swoją pierwszą ciążę u dr Malinowskiego w przychodni przyszpitalnej na Inflanckiej. Uważam, że to bardzo dobry lekarz. Zawsze zlecał potrzebne badania, wyczerpująco odpowiadał na wszystkie moje pytania, rozwiewał wątpliwości. Bardzo dokładny podczas badań usg. Szczerze polecam!

Klaudia (10 czerwca 2016)

Zdecydowanie bardzo dobry lekarz, profesjonalnie podchodzący do pracy. Robiliśmy badanie usg i po raz pierwszy usłyszeliśmy dokładnie, co lekarz widzi na ekranie, co oznaczają pomiary. Wszystkie pytania jasno i rzeczowo wyjaśnione. Z wizyty wyszliśmy po dwukrotnym upewnieniu się, że wiemy wszystko i mozemy spać spokojnie.

Marlena (5 stycznia 2016)

Fantastyczny lekarz, fantastyczny człowiek! W pełni profesjonalne i bardzo indywidualne podejście do pacjentki! Każdy problem omawiany w sposób rzeczowy i przejrzysty... do tego anielska cierpliwość! Badanie USG przeprowadzane w sposób bardzo szczegółowy, co niestety jest rzadkością w wielu przypadkach... (polecam również z czystym sumieniem wykonanie badania SonoHSG).

Agata (5 stycznia 2017)

To już moja 3-cia wizyta u dr Mariana Malinowskiego. Za każdym razem jestem pod wrażeniem profesjonalizmu, spokoju, życzliwości i rzetelności pana doktora. Wywiad przeprowadzany jest szczegółowo, ale naturalnie, w  sposób niekrepujący. Doktor wszystko dokładnie wyjaśnia, używając terminologii zrozumiałej dla przeciętnej pacjentki, nie ma "głupich pytań". Cieszę się, że po wielu nieudanych próbach znalazłam w końcu lekarza, któremu można ufać i który jest skuteczny w leczeniu.

Marta (19 marca 2017)

USG ciąży bliźniaczej wykonywała u dr Malinowskiego już dwukrotnie. Doktor zdecydowanie wzbudza zaufanie. Badanie przebiega bez pośpiechu, na bieżąco jest omawiane i dokładnie wyjaśniane. Polecam :)

Edyta (27 marca 2017)

Bardzo dokładny, profesjonalny i rzeczowy lekarz. Wzbudza ogromne zaufanie i zawsze służy swoją wiedzą i doświadczeniem. Prowadząc ciąże u tego doktora czuję, że jesteśmy razem z Maleństwem w naprawdę dobrych rękach. Polecam wizyty u tego lekarza każdej Pani, która wymaga od lekarza reprezentowania najwyższych standardów i opieki w trakcie trwania ciąży.