#Pink Lips Challenge

2019-01-24
kategoria: zdrowie

Czyli Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. To akcja prowadzona w wielu krajach od wielu już lat mająca na celu poprawę wykrywalności raka szyjki macicy. A czemu? Bo wcześnie wykryty jest całkowicie wyleczalny!

Rak szyjki macicy jako jeden z niewielu ma swoje badanie profilaktyczne – proste i tanie. Nazywamy je popularnie badaniem cytologicznym lub po prostu cytologią. Pozwala na wczesne wykrycie stanów przedrakowych (dysplazji), a następnie po dokładniejszej diagnostyce (kolposkopia, wycinki) zaplanować skuteczne leczenie.

Co to jest #Pink Lips Challenge?

To akcja IFMSA-Poland, czyli międzynarodowej organizacji zrzeszającej studentów medycyny. Polega na namawianiu do wykonywania badań cytologicznych poprzez zrobienia sobie zdjęcia z pomalowanymi ustami na różowo. Następnie zdjęcie publikujesz z hasztagiem #pinklipschallenge lub #pinklipsproject. Pokaż, że nie jesteś sama i dbasz o swoje zdrowie!

Akcja promowania badań cytologicznych jest prowadza na świecie pod wieloma hasłami. To z UK.

Na czym polega cytologia?

Badanie cytologiczne polega na pobraniu komórek z tarczy szyjki macicy i kanału szyjki macicy. Pobiera się specjalną szczoteczką podczas wziernikowania pochwy. To pewne uproszczenie, ale wystarczy do wyjaśnienia metody.

Wynik otrzymuje się w systemie oceny nazywanym Bethesda (TBS). To z niego są dziwne akronimy, jak ASC-US, LSIL, HSIL. Dawniejsza forma opisu badania, czyli wg Papanicolau (PAP), jako przestarzała odchodzi do lamusa. Jednak, jako znacznie prostsza, wciąż jest stosowana w komunikacji między lekarzem a pacjentką.

Marian Malinowski
Nazywam się Marian Malinowski, jestem położnikiem i ginekologiem. Specjalizuję się w diagnostyce i leczeniu niepłodności, ultrasonografii prenatalnej i ginekologicznej, prowadzeniem ciąż fizjologicznych i patologicznych, antykoncepcji oraz małoinwazyjnym leczeniu operacyjnym. Bardzo zależy mi, by oprócz pomocy medycznej, każda pacjentka czuła się podczas wizyty komfortowo i bezpiecznie.

Opinie pacjentów

Martyna (20 stycznia 2014)

Prowadziłam swoją pierwszą ciążę u dr Malinowskiego w przychodni przyszpitalnej na Inflanckiej. Uważam, że to bardzo dobry lekarz. Zawsze zlecał potrzebne badania, wyczerpująco odpowiadał na wszystkie moje pytania, rozwiewał wątpliwości. Bardzo dokładny podczas badań usg. Szczerze polecam!

Klaudia (10 czerwca 2016)

Zdecydowanie bardzo dobry lekarz, profesjonalnie podchodzący do pracy. Robiliśmy badanie usg i po raz pierwszy usłyszeliśmy dokładnie, co lekarz widzi na ekranie, co oznaczają pomiary. Wszystkie pytania jasno i rzeczowo wyjaśnione. Z wizyty wyszliśmy po dwukrotnym upewnieniu się, że wiemy wszystko i mozemy spać spokojnie.

Marlena (5 stycznia 2016)

Fantastyczny lekarz, fantastyczny człowiek! W pełni profesjonalne i bardzo indywidualne podejście do pacjentki! Każdy problem omawiany w sposób rzeczowy i przejrzysty... do tego anielska cierpliwość! Badanie USG przeprowadzane w sposób bardzo szczegółowy, co niestety jest rzadkością w wielu przypadkach... (polecam również z czystym sumieniem wykonanie badania SonoHSG).

Agata (5 stycznia 2017)

To już moja 3-cia wizyta u dr Mariana Malinowskiego. Za każdym razem jestem pod wrażeniem profesjonalizmu, spokoju, życzliwości i rzetelności pana doktora. Wywiad przeprowadzany jest szczegółowo, ale naturalnie, w  sposób niekrepujący. Doktor wszystko dokładnie wyjaśnia, używając terminologii zrozumiałej dla przeciętnej pacjentki, nie ma "głupich pytań". Cieszę się, że po wielu nieudanych próbach znalazłam w końcu lekarza, któremu można ufać i który jest skuteczny w leczeniu.

Marta (19 marca 2017)

USG ciąży bliźniaczej wykonywała u dr Malinowskiego już dwukrotnie. Doktor zdecydowanie wzbudza zaufanie. Badanie przebiega bez pośpiechu, na bieżąco jest omawiane i dokładnie wyjaśniane. Polecam :)

Edyta (27 marca 2017)

Bardzo dokładny, profesjonalny i rzeczowy lekarz. Wzbudza ogromne zaufanie i zawsze służy swoją wiedzą i doświadczeniem. Prowadząc ciąże u tego doktora czuję, że jesteśmy razem z Maleństwem w naprawdę dobrych rękach. Polecam wizyty u tego lekarza każdej Pani, która wymaga od lekarza reprezentowania najwyższych standardów i opieki w trakcie trwania ciąży.