Pierwsze usg

2017-07-23

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego powinno ono się odbyć do 10 tygodnia ciąży. Zgodnie z rekomendacjami jest to usg zalecane, ale nie jest obowiązkowe. W wielu sytuacjach jest ono jednak niezbędne i konieczne.

Dlaczego jest ono ważne?

To usg ma za zadanie odpowiedzieć na kilka istotnych pytań.

Czy ciąża rozwija się w jamie macicy, czy jest ciążą pozamaciczną?

To drugie rozpoznanie wymaga pilnej interwencji, najczęściej operacyjnej. Przed erą usg najczęściej ze wskazań życiowych z powodu krwotoku w jamie brzusznej (pęknięta ciąża pozamaciczna), teraz na szczęście takie sytuacje zdarzają się coraz rzadziej.

Jaki jest prawdziwy wiek ciąży?

Szczególnie w sytuacji, kiedy miesiączki są nieregularne lub nie ma możliwości ustalenia jej pewnego terminu. Wyliczenie prawdziwego terminu porodu niesie ze sobą szereg konsekwencji, np. w ustaleniu, kiedy ma się odbyć badanie genetyczne w 12tc lub ustalenie terminu planowego cięcia cesarskiego, które zwykle wykonuje się w 39tc albo ustalenie momentu przyjęcia do szpitala po terminie porodu.

Czy jest to ciąża pojedyncza, czy może wielopłodowa?

Jeśli wielopłodowa to jaka? Może być dwukosmówkowa i dwuowodniowa, ale też i jednokosmówkowa i jednoowodniowa. Ta wiedza jest niezbędna do ustalenia ryzyka powikłań takiej ciąży, jak i ustawia częstość i jakość badań kontrolnych w trakcie ciąży. Warto pamiętać, że im starsza ciąża, tym trudniej zaobserwować objawy odpowiadające określonemu typowi ciąży, a w niektórych sytuacjach jest to niemożliwe.

Czy ciążą żyje?

To jest wbrew pozorom często trudne. Pewnym objawem jest zaobserwowanie akcji serca, ale jego brak nie zawsze świadczy o tym, że ciąża obumarła. Czasem jest zbyt młoda, by dostrzec bijące serce lub z pewnością ocenić, że ono nie bije. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy powtórzyć badanie usg za ok. 1 tydzień.

Co można na nim zobaczyć?

Zależy to od wieku ciąży. Pierwszy moment, w którym warto zrobić usg to jest ok. 4/5 tydzień ciąży, czyli mniej więcej w tygodniu po spodziewanej miesiączce. Zobaczymy wtedy pęcherzyk ciążowy. Potem pojawi się pęcherzyk żółtkowy a potem zobaczymy malutki zarodek, który będzie przypominał brylancik na pierścionku.

Bijące serce można zobaczyć na przełomie 6/7 tygodnia ciąży. Pod koniec 6 tygodnia (tj. 5 tygodni skończonych i kilka dni) pojawia się akcja serca, którą można zobaczyć i zmierzyć (ze względów bezpieczeństwa jeszcze w trybie M-mode, czyli bez słuchania). W 7 tygodniu ciąży serce prawie zawsze jest, a kiedy go nie ma można podejrzewać poronienie. Od 8 tygodniu ciąży brak bijącego serca prawie zawsze oznacza ciążę obumarłą. W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze należy powtórzyć badanie usg za tydzień. Szczególnie jeśli oglądamy zarodek w pierwszych tygodniach ciąży. Należy brać pod uwagę sytuację, w której zarodek jest młodszy niż nam się wydaje, a więc akcja serca dopiero ma się pojawić. W małej ciąży jeden dzień to bardzo długo.

Kiedy najlepiej się zgłosić na takie usg?

Badanie ultrasonograficzne we wczesnej ciąży powinno być wykonane do 10tc. Można je wykonać od ok. 4/5tc. Kluczem jest wielkość ciąży, którą można oszacować w badaniu B-HCG. Jeśli wartość BHCG jest wyższa niż 1500 (w nowoczesnych aparatach od ok. 1000), to ciąża musi być zobaczona w jamie macicy. W prawidłowej ciąży wartość B-HCG podwaja się co ok. 2 dni.

Czy trzeba je powtarzać?

Badanie ultrasonograficzne powtarza się do momentu rozpoznania akcji serca, czyli do potwierdzenia życia zarodka. Jeśli pierwsze usg było wcześnie i było widoczne bicie serca, warto badanie powtórzyć za ok. 2-3 tyg. dlatego, że jest to okres największego ryzyka wystąpienia poronienia (ok. 4-7tc).

Jak się wykonuje takie badanie?

Do 10tc badanie ultrasonograficzne wykonuje się sondą dopochwową. Dopiero od 11tc głównym sposobem oglądania dziecka jest sonda przezbrzuszna.


Zapraszam do zapoznania się z artykułem i filmem na ten temat w serwisie BabyOnLine.

Marian Malinowski
Nazywam się Marian Malinowski, jestem położnikiem i ginekologiem. Specjalizuję się w diagnostyce i leczeniu niepłodności, ultrasonografii prenatalnej i ginekologicznej, prowadzeniem ciąż fizjologicznych i patologicznych, antykoncepcji oraz małoinwazyjnym leczeniu operacyjnym. Bardzo zależy mi, by oprócz pomocy medycznej, każda pacjentka czuła się podczas wizyty komfortowo i bezpiecznie.

Może zainteresuje Cię również:

Opinie pacjentów

Martyna (20 stycznia 2014)

Prowadziłam swoją pierwszą ciążę u dr Malinowskiego w przychodni przyszpitalnej na Inflanckiej. Uważam, że to bardzo dobry lekarz. Zawsze zlecał potrzebne badania, wyczerpująco odpowiadał na wszystkie moje pytania, rozwiewał wątpliwości. Bardzo dokładny podczas badań usg. Szczerze polecam!

Klaudia (10 czerwca 2016)

Zdecydowanie bardzo dobry lekarz, profesjonalnie podchodzący do pracy. Robiliśmy badanie usg i po raz pierwszy usłyszeliśmy dokładnie, co lekarz widzi na ekranie, co oznaczają pomiary. Wszystkie pytania jasno i rzeczowo wyjaśnione. Z wizyty wyszliśmy po dwukrotnym upewnieniu się, że wiemy wszystko i mozemy spać spokojnie.

Marlena (5 stycznia 2016)

Fantastyczny lekarz, fantastyczny człowiek! W pełni profesjonalne i bardzo indywidualne podejście do pacjentki! Każdy problem omawiany w sposób rzeczowy i przejrzysty... do tego anielska cierpliwość! Badanie USG przeprowadzane w sposób bardzo szczegółowy, co niestety jest rzadkością w wielu przypadkach... (polecam również z czystym sumieniem wykonanie badania SonoHSG).

Agata (5 stycznia 2017)

To już moja 3-cia wizyta u dr Mariana Malinowskiego. Za każdym razem jestem pod wrażeniem profesjonalizmu, spokoju, życzliwości i rzetelności pana doktora. Wywiad przeprowadzany jest szczegółowo, ale naturalnie, w  sposób niekrepujący. Doktor wszystko dokładnie wyjaśnia, używając terminologii zrozumiałej dla przeciętnej pacjentki, nie ma "głupich pytań". Cieszę się, że po wielu nieudanych próbach znalazłam w końcu lekarza, któremu można ufać i który jest skuteczny w leczeniu.

Marta (19 marca 2017)

USG ciąży bliźniaczej wykonywała u dr Malinowskiego już dwukrotnie. Doktor zdecydowanie wzbudza zaufanie. Badanie przebiega bez pośpiechu, na bieżąco jest omawiane i dokładnie wyjaśniane. Polecam :)

Edyta (27 marca 2017)

Bardzo dokładny, profesjonalny i rzeczowy lekarz. Wzbudza ogromne zaufanie i zawsze służy swoją wiedzą i doświadczeniem. Prowadząc ciąże u tego doktora czuję, że jesteśmy razem z Maleństwem w naprawdę dobrych rękach. Polecam wizyty u tego lekarza każdej Pani, która wymaga od lekarza reprezentowania najwyższych standardów i opieki w trakcie trwania ciąży.