Diagnostyka niepłodności

2017-02-19
kategoria: niepłodność

Diagnostyka niepłodności jest wielotorowa i zawsze obejmuje parę, a nie tylko samą kobietę. Należy pamiętać, że czynnik męski odpowiada za ok. 1/3 przyczyn niepłodności.

Podstawowym badaniem w diagnostyce męskiej niepłodności jest wykonanie spermiogramu. Badanie polega na analizie nasienia pod kątem jego prawidłowych parametrów wg kryteriów WHO.

Diagnostyka czynnika żeńskiego niepłodności jest nieco bardziej skomplikowana. Polega na ocenie podstawowych funkcji hormonalnych kobiety, ale także na wykluczeniu innych hormonalnych przyczyn niepłodności, jak np. zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy lub przysadki. W tym zakresie mieści się m.in. hormonalna i obrazowa ocena owulacji, ale również wykluczenie takich chorób, jak zespół policystycznych jajników. Ocenia się także rezerwę jajnikową.

Drugim, istotnym elementem diagnostyki jest ocena narządu rodnego. Podstawowa polega na wykonaniu badania ultrasonograficznego i oceny jego budowy pod kątem jego wad (np. przegród macicy) i prawidłowych zależności topograficznych w miednicy mniejszej (ryzyko zrostów mogących uszkadzać jajowody). W sytuacji podejrzenia nieprawidłowości w budowie macicy wykonuje się badanie trójwymiarowe (usg 3D narządu rodnego). Badanie obrazowe pokaże też inne przyczyny niepłodności, jak np. torbiele endometrialne.

Trójwymiarowy obraz macicy wypełnionej kontrastem podczas badania sonoHSG. W dolnej części widoczny wypełniony balonik od cewnika. Po lewej stronie widoczne ujście jajowodu, po prawej stronie utrudniony przepływ.

Sprawdzenie drożności jajowodów należy do podstaw diagnostyki niepłodności (sonoHSG/HyCoSY), szczególnie jeśli są podejrzenia o ich ograniczenie (operacje, zrosty, endometrioza), ale i też przed procedurami zakładającymi ich prawidłowe funkcjonowanie, jak stymulacja owulacji i inseminacja. Należy zawsze pamiętać, że zapłodnienie wymaga sprawnego przechwycenia jajeczka podczas owulacji przez jajowód, a następnie transport powstałego w nim zarodka do jamy macicy.

Marian Malinowski
Nazywam się Marian Malinowski, jestem położnikiem i ginekologiem. Specjalizuję się w diagnostyce i leczeniu niepłodności, ultrasonografii prenatalnej i ginekologicznej, prowadzeniem ciąż fizjologicznych i patologicznych, antykoncepcji oraz małoinwazyjnym leczeniu operacyjnym. Bardzo zależy mi, by oprócz pomocy medycznej, każda pacjentka czuła się podczas wizyty komfortowo i bezpiecznie.

Opinie pacjentów

Martyna (20 stycznia 2014)

Prowadziłam swoją pierwszą ciążę u dr Malinowskiego w przychodni przyszpitalnej na Inflanckiej. Uważam, że to bardzo dobry lekarz. Zawsze zlecał potrzebne badania, wyczerpująco odpowiadał na wszystkie moje pytania, rozwiewał wątpliwości. Bardzo dokładny podczas badań usg. Szczerze polecam!

Klaudia (10 czerwca 2016)

Zdecydowanie bardzo dobry lekarz, profesjonalnie podchodzący do pracy. Robiliśmy badanie usg i po raz pierwszy usłyszeliśmy dokładnie, co lekarz widzi na ekranie, co oznaczają pomiary. Wszystkie pytania jasno i rzeczowo wyjaśnione. Z wizyty wyszliśmy po dwukrotnym upewnieniu się, że wiemy wszystko i mozemy spać spokojnie.

Marlena (5 stycznia 2016)

Fantastyczny lekarz, fantastyczny człowiek! W pełni profesjonalne i bardzo indywidualne podejście do pacjentki! Każdy problem omawiany w sposób rzeczowy i przejrzysty... do tego anielska cierpliwość! Badanie USG przeprowadzane w sposób bardzo szczegółowy, co niestety jest rzadkością w wielu przypadkach... (polecam również z czystym sumieniem wykonanie badania SonoHSG).

Agata (5 stycznia 2017)

To już moja 3-cia wizyta u dr Mariana Malinowskiego. Za każdym razem jestem pod wrażeniem profesjonalizmu, spokoju, życzliwości i rzetelności pana doktora. Wywiad przeprowadzany jest szczegółowo, ale naturalnie, w  sposób niekrepujący. Doktor wszystko dokładnie wyjaśnia, używając terminologii zrozumiałej dla przeciętnej pacjentki, nie ma "głupich pytań". Cieszę się, że po wielu nieudanych próbach znalazłam w końcu lekarza, któremu można ufać i który jest skuteczny w leczeniu.

Marta (19 marca 2017)

USG ciąży bliźniaczej wykonywała u dr Malinowskiego już dwukrotnie. Doktor zdecydowanie wzbudza zaufanie. Badanie przebiega bez pośpiechu, na bieżąco jest omawiane i dokładnie wyjaśniane. Polecam :)

Edyta (27 marca 2017)

Bardzo dokładny, profesjonalny i rzeczowy lekarz. Wzbudza ogromne zaufanie i zawsze służy swoją wiedzą i doświadczeniem. Prowadząc ciąże u tego doktora czuję, że jesteśmy razem z Maleństwem w naprawdę dobrych rękach. Polecam wizyty u tego lekarza każdej Pani, która wymaga od lekarza reprezentowania najwyższych standardów i opieki w trakcie trwania ciąży.